Report - Zell am See 25. 3. 2018

Zell am  See je malebné lázeňské městečko v údolí u jezera Zeller See , 13 km jižně od Saalfeldenu. Zell am See je necelých 80 km jižně od Salzburgu, v nadmořské výšce 750-800 m nad mořem. Středisko je velmi populární a známé díky dobré dostupnosti a nedaleké vzdálenosti od ledovce Kaprun. Jsou zde většinou dražší hotely a penziony, takže doporučuji hledat ubytování v okolních obcích. Nemusíte se vůbec obávat, že by jste nedojeli  s ohledem na zimní počasí, není to vysoko v kopcích, ale dole v údolí.
 Příjezd z Prahy - nejkratší cesta, bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku, vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, kousek po německé dálnici (kde se letos - 2017 ještě nic neplatí), dále podél řeky Inn po německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 415 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem.  Druhá cesta je přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu  najedete  na  novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná.  Na této trase budete potřebovat rakouskou dálniční známku ((10-denní  je za rovných 9 Euro (zdražila pouze o 10 centů proti loňsku) cca 230 Kč).  Celkem je to asi 455 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 520 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 9 Euro.Středisko  - Zell am See - na sjezdovky je přístup ze tří míst, výhradně kabinkovými lanovkami. Doporučuji parkovat na velkém hlavním dobře přístupném parkovišti u nové lanovky Areitxpress v nadmořské výšce 760 m u Schüttdorfu. Dále je pak možné vyjet od lanovek v blízkosti centra města, zde ale není tak velká kapacita parkování, navíc musíte v případě místa, kde jsou 3 lanovky (Schmittenhöhebahn, Sonnenalmbahn a TrassXpress) vystoupat autem do výšky 945 m. Na konci sezóny při teplém slunečném počasí doporučuji sjet odpoledne po lyžování na parkoviště lanovkou, protože dole je už rozbředlý sníh a velké boule.

Na Schmitten Vás z údolí do vyšších poloh dopraví výhradně kabinkové lanovky je jich pět. Ve vyšších částech střediska pak převažují sedačkové lanovky, tři  šestisedačky, jedna osmisedačka, ty jsou s krycí bublinou, dále pak tři čtyřsedačky a pak starší tří a dvou-sedačka. Dále je zde 6 kabinkových lanovek a pak dvě s velkou kabinou. Ve středisku je 77 km sjezdovek, z toho je 30 km modrých, 28 km červených a 19 km černých, takže si každý najde tu pro sebe vhodnou. Lyžuje se od 760 až do 2000 m, většina sjezdovek je mezi 1400 až 1900 m. Jsou zde většinou pěkné široké sjezdovky (mimo modrých přejezdových cest). Sjezdovky jsou zasněžované, ráno jsou dobře upraveny, pokud v noci nebo ráno nenapadne nový sníh. Okraje sjezdovek jsou značeny tyčemi.

Denní skipas v sezóně 2017/18 stál 51 Euro, na dvoudenním skipasu ušetříte 2 Eura, je za 100 Euro. Lyžuje se zde od 8:30 do 16:15. Mimosezóna od 18. března, na 3 týdny do 8.4, jezdíte za 46 Euro. Záloha na skipas je 2 Eura. Už se objevili nové ceníky na rok 2018/19 a skipas zdražuje o 2 Eura na 53 Eur, na dvoudenním skipasu ušetříte 3 Eura, stojí 103 Eur.

 Služby - nahoře na svazích je několik restaurací. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů: káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50-3 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 10 Eur, saláty od 4-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 16 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.

U nástupní stanice lanovky Areitxpress  je prodejna sportovních potřeb Intersport (lyží, zimního vybavení, oblečení) půjčovna, servis lyžařského vybavení, další sportovní prodejny s půjčovnami jsou ve městě. Nedaleko této lanovky a parkoviště jsou supermarkety Lidl a Hofer (mimo neděle, kdy je v Rakousku v obchodech s potravinami zavřeno).

 Ubytování - nejlevnější najdete v privátních apartmánech v okolí (cca od 20-30 Eur na osobu), dražší jsou pak penziony se snídaní, případně polopenzí a nejdražší jsou samozřejmě hotely v centru města nebo v blízkosti sjezdovek a lanovek. V hlavní sezoně, je velký problém sehnat za rozumné peníze ubytování na víkend, když pojedete na celý týden, bude výběr i ceny určitě lepší než u krátkodobých pobytů.

 

Můj názor: Pokud chcete jezdit na delších širokých sjezdovkách všech obtížnosti se sedačkovými lanovkami, máte v Zell am See slušný výběr zejména ve střední a vyšší části střediska. V sezóně bývá v Zell am See o víkendech dost lidí, je to velmi oblíbené středisko. Jsou tu pěkné široké, většinou nepříliš prudké hlavně červené a modré sjezdovky, které jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh.  V případě, že je tepleji nebo málo sněhu máte možnost navštívit středisko Kaprun - ledovec, které je velmi blízko (12 km) a jezdí se na společný skipas. Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 80 km od Salzburgu, nemusíte zdolávat žádné hory ani platit mýtné za tunelyCena skipasu pro sezónu 2018/19 je 53 Euro/den + 2 Eura záloha.

 

Oficiální stránky střediska:  https://www.schmitten.at/de/winter
Interaktivní plán střediska - sjezdovek: https://www.schmitten.at/de/winter/skigebiet/pistenplan

 


Testovací jezdec pan Kolečko

Panu Kolečkovi opět velice děkujeme za report, za který od nás získal skipas do střediska Zell am See ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT.

 

Podrobnější info najdete ZDE