Report - Zauchensee 19.1.2019

V sobotu 19.1. jsme navštívili poměrně atypické rakouské lyžařské středisko v srdci Ski Amadé. Horská vesnička Zauchensee, která leží v nadmořské výšce 1350 m.n.m., je tvořena ubytovací kapacitou a občerstveními vyšší cenové úrovně.

Dopravní dostupnost je téměř ideální, přičemž do kotle hlavního střediska je možné se dostat dvěma způsoby. Pohodlná a relativně rychlá cesta je přes lanovky z moderní spodní stanice Highport ve Flachauwinklu, která se nachází cca 500 m od sjezdu z dálnice A10. Prostorné parkoviště má dostatečnou kapacitu, navíc jako bonus odsud odjíždí skibus na druhou stranu dálnice do areálu Shuttleberg Flachauwinkl/Kleinarl. V jeden den tak máte možnost vyzkoušet obě střediska bez dlouhých přejezdů.

Pokud přijíždíte např. údolím Ennstalu, je pro Vás výhodnější vystoupat až do Zauchensee. Kousek za Altenmarktem minete menší, avšak výborný areál Altenmarkt-Radstadt a následně dorazíte do samotné horské vesničky.

Vedle venkovních parkovišť můžete využít i kryté stání v rámci moderní multifunkční stanice.
Z tohoto centrálního náměstí vyjíždí lanovky do téměř všech směrů. Většina z nich patří mezi moderní a rychlé přepravní prostředky.

Osobně doporučuji vyjet dnes již historickou, více než třicet let starou kabinkovou lanovkou Schwarzwandbahn. Ta Vás vyveze do výšky 2113 m.n.m., tedy běžně nejvyšší bod sjezdovek. Hned vedle horní stanice se nachází speciální lanovka Weltcupexpress. Toto krásné místo s panoramatickým výhledem ožívá pouze ve vybrané dny zimních sezón, kdy se konají závody. Vede odsud krátký, o to však prudší padák, na nějž navazuje veřejnosti běžně dostupná sjezdovka č. 6. Při dobré viditelnosti lze tuto závodní sjezdovku doporučit i mírně pokročilým lyžařům.

V době naší návštěvy byla pro mě nejoblíbenější červená sjezdovka č. 7. Přehledný a hravý profil spolu s minimální zalidněností je doplněn rychlou sedačkovou lanovkou. Na své si v Zauchensee přijdou i vyznavači freeride, kteří mohou využít vhodných terénů.

Nejen pro děti je k dispozici lyžařská škola, Easy Park či Family Park.
Pokud potřebujete doplnit síly, nabízí se mnoho variant občerstvení. Kvalitní restaurace doplňují svou nabídkou stylové horské chaty. Ve velkém stylu se prezentuje např. Burgstall-Hütte. Vedle špičkové gastronomie zaujmou na velké slunečné terasy i různé doplňky a vychytávky včetně půjčovny dek.

Po skončení lyžařského dne je možné načerpat síly v areálu termálních lázních Therme Amadé, Altenmarkt. Bohatou nabídku bazénů s různým obsahem soli doplňuje velkorysý prostor s mnoha druhy saun. Pro ubytované s tzv. Gästekarte jsou připraveny vstupenky za zvýhodněné ceny. Tuto nabídku jsme rádi využili během našeho pobytu ve Ferienweltu Kesselgrub. Velkorysý areál specializující se zejména na rodiny s dětmi hýčká své hosty v zázemí čtyřhvězdičkového hotelu, který doplňuje neméně dobrá restaurace. Absolutní top je ovšem servis pro děti, který zahrnuje rozsáhlé služby aktivního pobytu pro děti. Např. přírodní biotop v hotelové zahradě v létě láká ke koupání, zatímco v zimě se na něm bruslí. Zajímavostí je mnohem více, rozhodně doporučujeme prozkoumat nejen s dětmi.

Pokud hledáte dobře dostupné středisko s širokou nabídkou sjezdovek, možností wellness a dalších aktivit, volba Zauchensee je více než dobrá. Nezáleží, zda budete bydlet přímo pod sjezdovkami ve středisku či kousek dál v Altenmarktu, Radstadtu či Flachau, téměř všude je nabídka na vysoké úrovni. Jako bonus máte při vícedenním skipasu možnost navštívit kterékoli středisko ve Ski Amadé – nejen Flachau, Radstadt, ale i Schladming a další jsou doslova za rohem.

Testovací jezdec pan Lukáš Mach

Panu Machovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.