Report - Wurzeralm 7.1.2018

Byl začátek ledna a my jsme se rozhodli navštívit cestou domů do ČR menši středisko Wurzeralm, které je součástí dvojstřediska spolu se známějším Hinterstoderem.  Leží na jižním úpatí Totes Gebirge, které jsou na návětrné straně Alp, což zajišťuje dostatečné příděly sněhu.

Cesta z ČR je dost rychlá a ve středisku jste jen o něco déle než jedna hodina jízdy z Dolního Dvořiště. V Rakousku se jede skoro neustále po dálnici a centrální prostorné parkoviště je cca 5 minut od sjezdu na Spital am Pyhrn.

 

 

 

Středisko Wurzeralm patří mezí ty rodinné a malé s poklidnou atmosférou. Tomu odpovídá i celková délka 22 km sjezdových tras a z toho pouhých 2,5 km s černým označením.

Přepravní kapacita je také dosti nízká – 9000 osob za hodinu. Každopádně se zde nečeká s nějakým náporem lyžařů, takře čekačky prakticky neexistují. Hlavně se nenechte vyděsit plným obrovským parkovištěm, které zde zřejmě bude vždy, když bude dobré počasí. Je to z důvodu značné oblibě skialpinistů v této oblasti, zastaví na parkovišti a maximálně ještě využijí pozemní lanovky, dál pak většinou pokračují po svých.

 

 

 

Co se týče technického vybavení střediska, je zcela unikátní prý nejrychlejší pozemní lanovkou na světě (14 m/s). Ta je dlouhá 3 km a jízda trvá opravdu krátce, takže to asi bude pravda. Každopádně díky ní se prakticky netvoří ani ranní fronty!

Poté se můžete nechat vyvézt celkem moderní čtyřsedačkovou lanovkou Gammeringlift, která je asi nejvytíženější , protože pak nám zbývá, mimo pár dvojkolových vleků, už jen Frauenkarlift. Je to postarší dvojsedačka na konci kotle. Ovšem celkem pomalejší rychlost lanovky jistě vyváží následný sjezd.

 

 

 

Jak jsem již nastínil, začnu tím nejlepším, co zde najdete. Ano, je to sjezd z nejvyššího bodu střediska Frauenjar (1870 m.n.m.). Myslím si, že tato červená trať s jednou černou variantou uspokojí opravdu i náročného lyžaře. Počáteční rozpačitou část necháte za zády a pořádně se opřete do střední pasáže, kterou si zajisté vychutnáte.

Mimoto tento kopec poskytuje i skvělé freeridové možnosti, když se pustíte do sjíždění modřínového lesa podél lanovky asi vás i mile překvapí jeho stále narůstající sklon, který končí v pásmu skalek, které lze pohodlně překonat jen když je dostatek sněhu. Takže pokud v noci nasněží, obujte široké lyže a hurá do toho, nebudete litovat.

 

 

Další sjezdovka je podél čtyřsedačky, kde je ovšem poměrně dost lidí v horní pasáži, ale jinak je to poctivá červená. Pak tu máme ještě sjezd od horní stanice této lanovky až dolů do údolí ke spodní stanici zubačky. Ten je dlouhý 4,5 km a je to jízda krásná, řekl bych labužnická s krásnými scenériemi Alp v klidu stranou od velkého ruchu.

Také bych rád vyzdvihl červenou sjezdovou trať č. 1 podél pozemní lanovky, jejíž profil a délku si pořádně užijete ovšem jen v době, kdy je dost sněhu a není moc teplo, což jsme měli, takže super jízda.

 

 

 

Pokud lyžaře přepadne hlad, určitě navštivte dřevěný srub Barenhutte. Je zde samoobslužná restaurace v celkem slušné cenové hladině. Dále se zde občerstvit i dole u parkoviště, kde je i Apresski a půjčovna lyžařského vybavení včetně toho na skalp. Půjčovna i servis je ovšem i na horní stanici pozemní lanovky.

 

Jak jsem již říkal, jedná se o rodinné středisko, takže nechybí samozřejmě i dětské vleky a krytý jezdící pás. Nechybí ani lyžařská škola.

 

 

 

Závěrem bych shrnul toto středisko jako takové, které se vám určitě na jeden den bude líbit, pokud tedy nejste freeriders a hustě sněží, to určitě vydržíte i déle.

 

Odkazy: www.hiwu.at

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Wurzeralm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE