Report - Tauplitz 12.1.2019

Již tradičně první lyžovačka v novém roce padne na Tauplitz. Tak tomu bylo i 11.1.2019, kdy jsme frčeli z Benešova směr Dolní Dvořiště. Teda spíše jsme se ploužili, protože celou cestu hustě sněžilo.

Důvodem návštěvy tohoto střediska z kraje zimy je zejména jeho ideální poloha co se týče množství zimních srážek. Nachází se totiž na jižní straně Totes Gebirge, které patří k návětrné straně Alpského masivu, tedy západní proudění se zde potká s hradbou hor a zkondenzuje. Nějakou, mně neznámou příčinou, se tomu děje nejvíce právě v Tauplitz, kdy není výjimka, že sousední Schladming hlásí 100 cm a zde je třeba 200 cm a přitom nadmořská výška je stejná. To ovšem znamená, že je zde často ošklivé počasí, které takové milovníky sněhu, jako jsme my, nevyvede z míry, ovšem opalovací typy by měly zavítat spíš do Dolomit.

Doprava je z ČR poměrně krátká, tedy se hodí i na jednodenní výlet. Z Prahy cesta trvá 5 hodin i s nějakou tou pauzou. Rozhodně se pak ještě vyplatí zaplatit dálniční tunel za Spital am Pyhrn a do Lieznu přijet po hlavní. Za poplatek 5,5 EUR tak dostanete pohodnou dálniční cestu (A9) namísto serpentin přes sedlo (B138).

Naše cesta byla poznamenána ještě jedním extrémem a tím byl i 5. stupeň, tedy maximální v lavinové škále. Co to znamená? Jednoduše je to maximální stupeň ohrožení a možnost vzniku samovolných lavin značných rozměrů, které mohou spadnout až do údolí a způsobovat materiální škody na infrastruktuře a obydlí.  V praxi to znamená v podstatě razantní omezení pohybu v přírodě a to platí i pro lyžování. Mnoho středisek bylo úplně zavřených, nedalo se tam dostat atd. Nebo byl jejich provoz velmi omezen.

To ovšem neplatilo pro Tauplitz. Tam se lyžovalo jako by nic. Jen ve vesničce místní domy vypadaly spíš jako krtiny. Dole v nástupní stanici sedačkové lanovky, přímo v Tauplitzu hlásili 220 cm a nahoře ve 2000m.n.m. bylo 440 cm!

Lyžařské středisko Die Tauplitz je převážně rodinné a řadí se mezi menší. Jeho přepravní kapacita je 19 000 osob/hodinu a má 42 km sjezdových tratí. Na lyžovačku se dostanete dvěmi možnostmi. Buď přímo s vesničky Die Tauplitz, odkud jezdí 4sedačková lanovka na plato Tauplitzalm, kde je takové centrum dění, nebo z Bad Mitterndorf, kde musíte buď autem, nebo skibusem serpentinami na parkoviště pod kabinovou lanovku Mitterstein. Ta vás pak vyveze na kopec Lawinenstein.

To je jeden ze dvou vedle sebe stojících nejvyšších kopců střediska, jsou propojené jednou pomou a nekonečným lanem, kterých je tu několik a vyřešili tím nechtěné šlapání při přesunu střediskem. Od kabiny ještě vede jedna poma, ale ta je v provozu asi jen párkrát do roka, je ale krátká a slouží asi jen aby mělo středisko výšku nad 2000 m.n.m., na druhý vrchol vede moderní 6-ti sedačka s bublinou.

Pak už lze považovat za významnou ještě 4- sedačkovou lanovku Schneiderkogel. Nemůžu ovšem zapomenout na všudypřítomné pomy a dvojkotvy, které slouží jak k transportu, tak i menším a méně zdatnějším lyžařům.

Když se dostanu ke sjezdovým tratím, to nejlepší najdeme hlavně pod kabinovou lanovkou a to konkrétně černá 27 -28 je široká a prudká. V minulém roce také rozšíříli sjezdovku 23 z Lawinenstein, jedná se o moc hezkou červenou trať. Opomíjená je i liduprázdná spojovačka 1 a 3. Jedná se o červenou širokou sjezdovku s moc hezkým profilem. Zkrátka své si zde najdou všichni lyžaři, jak sportovně laděni, tak pohodoví carveři.

Samostatnou disciplínou je zde i freeride, pro který platí povolené a zakázané svahy. Samozřejmostí je i nutnost lavinové výbavy a znalost počasí a terénu. Ovšem pokud se zadaří a máte 4 metry sněhu jako my, pak je nadšení neutuchající a jen se necháváte dusit neustále přes hlavu proudícím prašanem. Jezdí se jak na volných pláních, tak v řídkém modřínovém lese, ale jsou k dispozici i velmi prudké svahy se skalnatým terénem pro opravdové mistry prachu.

Na své si přijdou i rodiny s dětmi, které mají k dispozici prostorné plato Tauplitzalm, s hotely, kolem kterých je spousty malých vleků a mírných sjezdovek. Je zde i dětský pás s tubusem.

Dole v Tauplitz je pak dětská sjezdovka s vlekem, kde je večer i sáňkařská dráha.

Ubytovat se je nejlepší přímo v Tauplitz, konkrétně jako my v apartmánovém domě Kulmhof s bazénem a saunou v ceně a to vše za velmi slušný peníz.

Po náročném lyžařském dnu je však velmi lákavé zajet si do termálních lázní v Bad Mitterndorf. Na jídlo mám pro letošek jeden super tip. Jedná se o trochu nevýrazný dřevěný domek před spodní stanicí kabinové lanovky Mitterstein. Jedná se o rodinnou restauraci v loveckém duchu s příjemnou obsluhou, kde si za příznivé ceny skvěle odpočinete na beraních podsedácích.

Závěrem bych rád vyzdvihl odhodlání a asi i značnou dávku pevných nervů místnímu personálu střediska. Při naší návštěvě panovala, jak jsem již psal, sněhová kalamita po celém Rakousku a k tomu se ještě přidal silný vítr. Sjezdovky však byly upraveny v rámci možností, ale hlavně se snažili rozjet lanovky na Lawinenstein i v průběhu dne, kdy vítr polevoval. Když ale odpoledne opět zesiloval a nám se plexisklo kabiny vypouklo dovnitř!!! To jsme to raději zabalili a jeli dolů. Ale kabina stále jela až do konce!!! Klobouk dolů.

Die Tauplitz – záruka spokojenosti a sněhu.

Testovací jezdec pan Jan Kopáček

Panu Kopáčkovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.