Report - Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn 28.1.2019

Jedna z největších rakouských lyžařských oblastí nese název Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Celkový dojem z návštěvy střediska
Navštívili jsme toto středisko poprvé, takže nám chvilku trvalo, než jsme se zorientovali. Škoda počasí, kdy nám sluníčko téměř nesvítilo, přes noc napadlo spousta sněhu, takže se velmi brzy tvořily muldy a přes den byla díky mlze špatná viditelnost. Sluníčko dělá moc :-) Každopádně středisko super, každý si tu určitě najde své.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:
Celý komplex středisek Skicircus zahrnuje 4 lyžařská střediskaSaalbach, Hinterglemm, Leogang a Fieberbrunn, která jsou vzájemně propojená.

Celkem 270 km sjezdovek (140 km modrých, 112 červených a 18 km černých), 70 lanovek, 5 snowparků, 60 lyžařských chat.

Nejvyšším bodem komplexu je Schattberg West ve středisku Hinterglemm s pouhými 2 096 m. Zkušení jezdci můžou zkusit The Challangeprojet všechna střediska během jediného dne. Podle mapy byste to měli ujet bez přestávky za cca 7 h.

Za jednodenní skipas po Vás budou chtít – dospělý 55 Eur, dítě za polovic. Při nákupu vícedenní jízdenky se cena na den snižuje.

My jsme jezdili převážně středisko Leogang. Pokud byste se chtěli porozhlédnout i do sousedního střediska, dobře si časově naplánujte návrat, abyste někde neuvízli – hory jsou opravdu rozlehlé. Leogang se skládá převážně z modrých sjezdovek. Nejvíc jsme si oblíbili tu podél lanovky Steinbergbahndostatečně široká a dlouhá, krásně sjízdná do pozdních odpoledních hodin.

Sněhové podmínky:
Sněhové podmínky po našem příjezdu byly takřka dokonalé. Sněhu bylo opravdu hodně. Na sjezdovkách ho bylo místy až 3 metry. První tři noci napadla vždy další nová vrstva sněhu na již upravené sjezdovky, což mělo negativní vliv na kvalitu tratí, jelikož se od rána rychle tvořily muldy. Až poslední noc konečně nesněžilo a tak byla ráno lyžovačka velká paráda. Celkově nám počasí příliš nepřálo, všechny čtyři dny jsme měli takřka pod mrakem a typické „azuro“ jsme si užili jen chviličku.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
V provozu je úplně vše – od pomy, přes 4–8 sedačkové lanovky, po velkokapacitní moderní kabinky, které vedou z údolí. Kromě rána zde nejsou skoro žádné fronty. Nahoře jsou převážně vyhřívané sedačky s bublinou a automatickým sklápěním. V tomto směru není takřka co vytknout.

Dole, než budete vracet skipasy, si můžete všimnout automatu, který vám po načtení ukáže počet naježděných kilometrů, počet jízd a výškové metry. Toto si můžete i vytisknout.

Zalidněnost:
Téměř 300 km sjezdovek s velkým množstvím lanovek vám zajistí lyžování téměř bez front. Mnohdy jsme si připadali, že jsme na sjezdovce sami. Pouze ráno se dole v údolí vytvořila krátká fronta, ale nic dramatického.

Občerstvení a aprés-ski:
Díky luxusní polopenzi v našem ubytování, nám stačilo řešit jen oběd. Za polévku dáte od 5- 8 éček, pivo stálo 4 éčka, káva cca 3, za hlavní jídlo chtěli 10-15e. Máte na výběr z různých typů vývařoven (ve středisku Leogang je okolo 15 restaurací) – od malých typických roubenek až po moderní restaurace s kožešinkou. Můžete se ohřát vevnitř nebo se vyvalit venku na terase a kochat se panoramaty.

Doprava do střediska a parkování:
Z Prahy vyrážíme před polednem. Čekala nás cesta dlouhá 459 km. Vzali jsme to přes Budějky, Linz, Salzburg a zkratkou kousek přes Německo. Do cílové destinace - malé vesničky Sonnberg, jsme dorazili už za tmy, kolem 18.h. S dvěma malými přestávkami (nákup rakouské dálniční známky – 9,20 EUR a zastávka na kávu) to krásně odsejpalo. Naše báječné ubytování bylo v docházkové cca 1km vzdálenosti od kabinkové lanovky Steinbergbahn lyžařského střediska Leogang. I přesto jsme ale na rozlehlé a téměř prázdné parkoviště u lanovky dojeli autem. Parking zdarma.

Testovací jezdkyně Barbora Votavová

Paní Votavové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.