Report - Obertauern 1. 4. 2018

Obertauern je atraktivní horské městečko, leží v horském sedle ve vysoké nadmořské výšce 1.650-1.750 m, jsou zde především luxusní hotely a penziony od kterých je to velmi blízko k lanovkám. Obertauern je vzdáleno zhruba 21 km od Radstadtu, odtud nastoupáte téměř 900 výškových metrů, z druhé strany sedla je 17 km vzdálený Mauterndorf, který je v nadmořské výšce přes 1.100 m (tam je cesta poměrně mírně klesá). Obertauern je zhruba 90 km jižně od Salzburgu, do Altenmartkt im Pongau se jede po dálnici A10, posledních 27 km je mimo dálnici. Obertauern je nejvyšší bod horského sedla, kdo se chce vyhnout placenému Tauernskému tunelu pojede právě touto cestou. Při sněhové kalamitě se může stát, že se cesta uzavře z každé strany města jsou závory.

 


Příjezd z Prahy - pojedete přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu najedete na novou dálnici s tunely, v Linci se napojíte na dálnici A1 do Salzburgu, tam se pak vydáte na jih po dálnici A10. Budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní  je za rovných 9 Euro, zdražila pouze o 10 centů proti loňsku) cca 230 Kč. Obertauern je 27 km od dálnice A10 (sjezd u Altenmarktu). Celkem je to asi 470 km a zhruba kolem 5 hodin jízdy. Je možné jet i po dálnici A9 od Linze a pak průsmykem Pyrn nebo placeným tunelem na dálnici, dále přes Liezen a Schladming, je to kratší zhruba 440 km, ale čas cesty bude o něco delší.


Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň po rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 530 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 9 Euro (2018). Je možné jet i spodem po dálnici S6 na Leoben, pak na A9 na Liezen, pak sjedete z dálnice a pojedete kolem Schladmingu po silnici 320, je to asi 455 km, případně je možné přijet do Liezen od severu od Linze po dálnici A9.

 


Středisko  - Obertauern - je v kotlině, kterou lemují hřebeny s výškou kolem 2.300-2.400 m. Středisko je součástí lyžařské oblasti Lungau a je v této oblasti největším střediskem, v celé oblasti je 250 km sjezdovek, 57 lanovek a vleků ve 4 střediscích (Katschberg, Grosseck Speiereck a Fanningberg).  Lanovky jsou kolem dokola města a dá se různě přejíždět, sjezdovky - lanovky  jsou od 1.630 do 2.313m na Gamstelein, kam jezdí jen stará pomalá dvousedačka, která v době naší návštěvy nejezdila. Je zde hodně moderních 6-ti až 8-mi sedaček s bublinou, ale jsou, zde i starší otevřené čtyřsedačky. Ve středisku je pouze jediná 8-mi kabinka a pak jedna novější kombinovaná s kabinkou a 8-mi sedačkou. Jediné co mi zde vadí, že sjezdovky nemají v celé délce plynulý sklon, ale jsou tu prudké úseky, které se střídají s rovinatými.   


Přímo ve středisku je 100 km sjezdovek, z toho je 61 km modrých, 35 km červených a 4 km černých, je zde 18 sedačkových, 2 kabinkové lanovky a 6 vleků. Ve středisku je několik nástupních míst, parkovišť je zde 7, ale ty větší jsou v podstatě na třech místech, jsou samozřejmě bezplatné. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce, je zde obvykle dostatek sněhu a sezona tu trvá půl roku obvykle od konce listopadu až do začátku května. Většina sjezdovek je zasněžována a po ránu jsou dobře upraveny (manšestr), pokud v noci nebo ráno nenapadne nový sníh. V některých místech chybí bezpečnostní sítě, v mlze by to bylo nebezpečné. Jinak jsou běžně okraje sjezdovek značeny tyčemi. Ve městě a někdy přímo u lanovek jsou prodejny sportovních potřeb (lyží, zimního vybavení, oblečení) půjčovna, servis lyžařského vybavení.

 


Denní skipas v sezóně 2017/18 stál 45,50 Euro (což je jedna z nejnižších cen ve velkých střediscích). Lyžuje se zde od 8:30 do 16:30. Mimosezónní slevy se projevují až od 4 dnů lyžování, do tří dnů je cena stejná. Záloha na skipas je 2 Eura. Už se objevili nové ceníky na rok 2018/19 a skipas zdražuje o 1,50 Eura na 47 Eur, dvoudenní skipas za 93,50 Eur. 

 


Služby - nahoře na svazích u sjezdovek je několik restaurací nebo hotelů nebo přímo ve městě, které je u sjezdovek. V případě pěkného slunečného počasí můžete sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů:  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-7 Eur. Párky a bratwurst kolem 5-7 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 12 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 18 Euro.  Steaky od 20-30 Eur.

 

 

Ubytování - přímo v Obertauern najdete pouze dražší (obvykle 4* a 5*) hotely a penziony.  Levnější ubytování najdete v privátních apartmánech v údolním městečku Mauterndorf  (zhruba 17 km) případně v Radstadtu  (cca 21 km) a okolí.

 


Můj názor: Jsou zde pěkné upravené široké sjezdovky, bohužel  většina má proměnlivý sklon, některé úseky jsou téměř rovinaté a jiné zase o dost prudší. Je zde dost moderních sedačkových lanovek s krycí bublinou, ale i staré nekryté čtyřsedačky. Většina sjezdovek je orientovaná na jih, takže při teplejším slunečném (jarním) počasí je odpoledne rozbředlý sníh.  Středisko je velmi rozlehlé a dobře propojené. Výhodou je vyšší nadmořská výška, takže většinou lyžujete mezi 1.700-2.100 metry. Obertauern je největší a nejvýše položené středisko v oblasti Lungau. Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nebo ráno nenapadne nový sníh.   Jako plus, zde vidím poměrně slušnou dostupnost a vzdálenost z Čech, pouze 90 km od Salzburgu po dálnici, nemusíte platit tunely (vzdálenost z Prahy pod 470 km).  Velkou výhodou je, že při vícedenních pobytech a skipasech můžete jet kamkoliv v oblasti Lungau s 250 km sjezdovek ve 4 střediscích.

Cena skipasu pro sezónu 2018/19 je rozumných 47 Euro/den + 2 Eura záloha.

 

 


Oficiální stránky střediska:  https://www.obertauern.com/
Mapa střediska - sjezdovek:  https://winter.intermaps.com/obertauern?zoomCalculationMode=fill

 


Testovací jezdec pan Kolečko

Panu Kolečkovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NVÁHEJTE SE REGISTROVAT.

Podrobnější info najdete ZDE