Report - Leogang 9.3.2019

Leogang se nachází asi 7 km od Saalfeldenu, což je větší město, kde najdete několik supermarketů (Hofer, Merkur, Spar, Billa). Saalfeden je necelou hodinu jízdy od od Salzburgu (65 km) a 13 km od Zell am See.

Při hledání ubytování v okolí Leogangu budete mít asi nejvíce šancí právě v Saalfeldenu a okolí v nějakém cenově dostupném apartmá.

Leogang je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem. Prochází zde silnice na St. Johan in Tirol (28 km) a na druhou stranu Saalfelden 7 km. Nemusíte se obávat, že byste do střediska nedojeli vlivem počasí (když nasněží-neprůjezdné silnice), není to v kopcích, ale v údolí a silnice vede téměř po rovině s minimálním převýšením.

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes německý Pasov, kousek po německé dálnici, dále podél řeky Inn po německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 405 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem. Druhá a nejvíce používaná cesta je přes České Budějovice (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště. Nyní už od Freistadtu najedete na novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu, dále je cesta už stejná. Na této trase budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní je za 9,20 Euro, to je cca 235 Kč, oproti loňsku podražila o 20 centů). Celkem je to asi 450 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.
Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň po rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 510 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 9,20 Euro.

Středisko - Leogang, s nejvyšším vrcholem Grosse Asitz 1914 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus společně se Saalbachem a nabízí 270 km sjezdovek. Od sezóny 2015-16 se do Skicircusu připojilo i středisko Fieberbrunn.

Nově je tak Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn největším lyžařským střediskem v Rakousku, má 70 lanovek a vleků.

V Leogangu se lyžuje v nadmořské výšce 822 až 1914 m, v Saalbachu až 2096 m, ve Fieberbrunnu do 2020 m. Je tu 110 km červených, 140 km modrých a 20 km černých sjezdovek.

Před sezónou 2018-19 postavili novou 8-mi sedačku s krycí bublinou Muldenbahn u vrcholu Asitz, která nahradila otevřenou 6-ti sedačku (podle mě celkem zbytečná investice, sedačka je dlouhá pouze 578 m a nejezdí tam moc lidí). Také byla postavena nová 10-ti místná kabinka Kohlmaisbahn dlouhá 2779 m, která nahradila starou kabinkovou lanovku, kde se stálo a jezdilo vždy kyvadlově 5 kabinek za sebou, muselo se na ně čekat několik minut, lanovka je ze Saalbachu na vrchol Kohlmaiskopf 1794 m a jedete s ní směrem na Leogang. Výměna této staré kabinkové lanovky byla už určitě potřebná.

Celá lyžařská oblast Skicirkusu je propojená lanovkami, jen přímo v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany. Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují. Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou, některé jsou vyhřívané. Vleků už je opravdu jen pár, většinou dole pro děti.

Bohužel v Saalbachu jsou jižní svahy a při teplých slunečných dnech, zde bývá odpoledne hlavně dole v údolí už velmi měkký mokrý sníh. Na severních svazích jsou většinou jen (pro lyžaře nepraktické) kabinkové lanovky.

Lyžuje se od 9 do 16 hodin. Skipas na letošní sezónu stojí už 55 Euro (to je o dvě Eura víc než loni), na dvoudenním skipasu ušetříte 3,50 Eura (106,50). Mimosezóna začíná od 16.3 a trvá jen 2 týdny (do konce března), jezdíte za 47 Euro. Na konci sezóny od 1. do 7.4.2019 je denní skipas jen za 38,50 Eura. Stále už několik sezón je o sobotách akce pro mladé do 19-ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro. Záloha na skipas zůstává 2 Eura (například proti Amadé, kde to je 3 Eura).

Sjezdovky jsou značené tyčemi, i když v některých úsecích, zejména na spojovacích cestách, tyče nejsou (to by mohl být v mlze a horší viditelnosti problém), u lesa z některých prudkých nebezpečných chybí bezpečnostní sítě nebo jiné zabezpečení. Sjezdovky jsou dobře upravené (manšestr), pokud pozdě v noci nebo ráno po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu. O zasněžování se stará 900 sněžných děl.

Hlavní parkoviště v Leogangu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, přejdete přes mostek a jste u pokladen, po eskalátoru vyjedete k hlavní kabinkové lanovce, na WC musíte naopak po schodech dolů, což v přezkáčích není moc příjemné.

U druhé novější kabinkové lanovky Steinbergbahn (od hlavní lanovky je vzdálená pouze asi 1 km), která je blíž Saalfeldenu, je také štěrkové parkoviště, přímo pod lanovkou. O víkendech v sezóně zde jsou u některých oblíbených lanovek a sjezdovek menší fronty (do 3-4 minut), zejména u Schonnleiten.

U kabinkové lanovky dole v Leogangu je bikepark a sjezdová tra, jezdí se zde každoročně světový pohár horských kol ve sjezdu (8-9. Června 2019) a v zimě jsou tu závody na sněhu na uměle vytvořených skocích. Kabinková lanovka má držáky na horská kola.

Služby - nahoře na svazích u sjezdovek je několik restaurací. V případě pěkného slunečného počasí můžete sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů: káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4-5 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 9 do 12 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 14 do 25 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 18 Euro. Steaky od 20-30 Eur. Přímo v centru ve městě v Saalbachu v bistru kousek od lanovky pořídíte gulášovou polévku za 3,80 a hamburger za 3,50 Eura, nealko nápoje kolem 2,50 Eura, svařák za 3,70 Eura.

V Leogangu přímo u nástupní stanice lanovky je velká dvoupatrová prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení, oblečení i horských kol), půjčovna, servis lyžařského vybavení s možností uschování lyží - deposit, hned vedle je další sportovní prodejna a půjčovna, stejně jako u nové stanice lanovky.

Ubytování - jezdím do apartmánů v soukromí, platím obvykle ceny kolem 20-30 Euro (za nižší ceny ubytování asi neseženete). Nejlevněji je v okolí Saalfeldenu. Dojezdová vzdálenost ke sjezdovkám je obvykle do 10 km.

Můj názor: do Leogangu jezdím velmi rád. Vyhovuje mi, že jsou zde většinou moderní šesti nebo osmi-sedačkové lanovky s krycí bublinou. Nejlepší a nejdelší krásně široké sjezdovky jsou u Saalbachu - Schonnleiten, Magic a Panorama mají délku mezi 1,6 - 2 km, dále pak úplně až vzadu za Hinterglemmem jsou sjezdovky - Hochalm a Spieleck dlouhé kolem 2 km, u všech těchto sjezdovek jsou 6-ti sedačkové lanovky s bublinou a mají převýšení kolem 400 - 600 m. Všechny jsou, ale orientovány na jih. Severní svahy v Saalbach i Leogangu bohužel obsluhují téměř výhradně kabinkové lanovky. Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném hlubokém neupraveném sněhu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.

Jako plus zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 70 km od Salzburgu, do střediska je možné se dostat i bez rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit poplatky za tunely. Bohužel středisko Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn patří mezi nejdražší rakouská střediska, skipas na sezónu 2018-19 stojí nemalých 55 Euro na den (cca 1.400 Kč při kursu 25,60 Kč za Euro).

Oficiální stránky střediska: http://www.saalfelden-leogang.com/en/lift-company/skicircus-saalbach-hinterglemm-leogang-fieberbrunn/
Plán střediska - sjezdovek: https://www.saalbach.com/en/winter/ski-resort/piste-map   
Ceny skipasů: https://www.saalbach.com/en/winter/skitickets/skitickets-shlf

Testovací jezdec Karel Kolečko

Panu Kolečkovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.