Report - Kronplatz 12.2.2019

V podstatě jde o jednu jedinou mohutnou horu v Severní části Itálie v blízkosti rakouských hranic, na které se celý „cirkus“ odehrává.

Cesta do střediska Kronplatz je relativně velmi pohodlná. Pro návštěvníky z Čech je ideální zvolit trasu po dálnici přes Innsbruck, přejet Brennerský průsmyk a poslední úsek v délce 30 kilometrů absolvovat po klasické silnici k historickému městu Bruneck – Brunico, nad kterým už se zvedají lyžařské svahy Kronplatzu. Lyžaři z Moravy a Slezska mohou využít dálnici vedoucí přes Graz, Villach a dále pokračovat na město Lienz, odkud se vydají na italskou stranu. Nevýhodou je cca 150 km trasy vedoucí mimo dálnice, tudíž rychlostní a dopravní omezení.

Ale nyní již k samotnému středisku. Jedná se o středisko honosící se nejmodernějším přepravním zařízením, které tvoří z velké části kabinové lanovky. Informace z webových stránek hovoří o 100% možnosti umělého zasněžování, což jako laik mohu těžko posoudit.

Na vrchol hory lze vyjet ze tří různých stran. Z malého útulného městečka S. Vigil, ve kterém jsme byli ubytováni my, dále z okraje historického města Bruneck a vesničky Percha, které se nachází kousek od sebe.

Sjezdovky zde jsou vždy ráno precizně upraveny a je skvělé sjíždět jakoukoli z bezmála 120 km pist mezi prvními. Tratě jsou všech možných náročností, rodiny s dětmi zcela jistě uvítají široké (50- 70 metrů) pohodové sjezdovky, sportovní a nároční lyžaři si mohou vychutnat svižné červené a velice dlouhé černé sbíhající až dolů do údolí. Pro freestylisty a akrobaty je kousek pod vrcholem zbudován velký snowpark s poměrně vysokými rampami a skoky.

Obrovskou výhodou střediska je jeho dostupnost a komplexnost střediska. Dostupnost je však také z mého pohledu neuvěřitelnou nevýhodou. Jestliže si libujete v přítomnosti lidí, zde si davy užijete velkou měrou. Již kolem 10 hodiny dopoledne vypadají svahy Kronplatzu jako lidské mraveniště. Zejména trasy modré jsou doslova „zamořeny“ lyžaři. Tím pádem již kolem 13 hodiny jsou sjezdovky linoucí se z vrcholu do všech světových stran rozbité a muldovaté. Snad jediná trasa v S.Vigil byla až do zavíracích hodin překvapivě pevná a rovná.

Rovněž cenová politika střediska je taková, že kdo na to nemá, ať zde nelyžuje. Cena denního skipasu začíná na 57 eurech, dítě již od 8 let věku platí těžko uvěřitelných 40 eur. Věk dítěte musíte dokládat pasem či občanským průkazem. Tudíž žádné smlouvání či přivření očí.

Má rada na závěr zní, středisko je velmi hezké a stojí za návštěvu, ale čím dříve vyrazíte na vrchol, tím déle si zalyžujete na parádních, dlouhých a dostatečně širokých sjezdovkách s dechberoucími výhledy na vrcholky Dolomit. V odpoledních hodinách je lyžování na hlavních trasách spíše trápením.

Testovací jezdec pan Petr Žák

Panu Žákovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.