Otestovali jsme: Zalyžujte si ve středisku Katschberg

V polovině ledna jsme opět navštívili středisko Katschberg ležící v oblasti Lungau na pomezí mezi Salcburskem a Korutany. Z Čech je středisko lehce dostupné po dálnici Tauernautobahn A10 vedoucí od Salcburku na jih. Od sjezdu z dálnice je to pak jen několik kilometrů do střediska. Z Moravy se na Katschberg dostaneme po dálnici S6 a S 36. Z dálnice je to pak cca 90 km po místních komunikacích. 

Nejbližší ubytování

Oblast Lungau má širokou nabídku ubytovacích kapacit od apartmánů až po hotely.  Pro ty, kteří rádi bydlí přímo na kopci, nabízí Katschberg několik hotelů a širokou nabídku apartmánů přímo v sedle mezi 2 vrcholy střediska Tschaneck a Aineck. Spoustu ubytovacích kapacit různých cenových kategorií pak nejdete v okolních vesničkách. My jsme byli ubytováni ve vesničce Lessach, statek byli sice trošku v kopci, ale výhled do údolí byl nádherný.

Další střediska v okolí

Katschberg se nachází v oblasti Lungau, která zahrnuje ještě další střediska Fanninberg, Grosseck-Speireck a pak nejznámější a nejvýše položený  Obertauern.  Ačkoliv střediska nejsou lyžařsky propojena, tak vzdálenosti mezi jednotlivými kopci nejsou nijak velké.  Dohromady tato oblast nabízí  300km sjezdovek. Pokud chcete projet všechna střediska Lungau,pak je třeba zakoupit skipas Lungo. Pokud se spokojíte pouze se 144 km sjezdovek, stačí si zakoupit skipas Oberlungau – tento nezahrnuje největší středisko  Obertauern.

Samotný Katschberg nabízí na 2 kopcích Tschaneck a Aineck  70 km sjezdovek všech obtížností.  

Počasí

Během naší návštěvy panovalo v celém Lungau skvělé počasí a mimo pár mráčků během prvního dopoledne, jsme měli krásně jasnou oblohu. Během noci pěkně přimrzlo a oběd jsme mohli trávit na prosluněné na terase.

Nová kabinka Silverjet

Nastupovali jsme v St. Margarethen. Byl zde vybudován nový nástupní terminál, starou a pomalou dvousedačku zde vloni nahradila nová 8- místná kabinka Silverjet 1. Tímto se Katschberg zbavil asi nejslabšího bodu střediska, významně se zkrátila cesta nahoru a samozřejmě velmi zvýšil komfort. Druhou stranou mince pro návštěvníky je však to, že dle mého se i dost zvýšila návštěvnost na této straně kopce.

Navštívené sjezdovky

Všechny hlavní lanovky a sjezdovky včetně černé Direttissimi byly v provozu, takže jsme stejně jako v minulých letech projeli celé středisko. První půlku dne jsme strávili na sjezdovkách pod vrcholem Tschaneck, kde najdeme cvičnou sjezdovku Konigswiese se 4- sedačkou a hlavně skvělou černou sjezdovkou Tschaneckpiste obsluhovanou 6-sedačkou s bublinou.  Dále jsme se přesunuli na sjezdovky v okolí   6 -sedačky Gamskogelexpress. Od vrcholové stanice lanovky se spouští několik sjezdovek se zvlněným profilem, které se v dolní části spojují u dolní stanice lanovky. Čím dále od lanovky, tím méně lidí na sjezdovkách. Po několika jízdách jsme se vydali zpět na sjezdovky pod Aineckem, kde jsme pak už zůstali po celou dobu pobytu. Z mého pohledu jsou zde sjezdovky členitější, je jich více, a zejména jsou delší.

Nejdelší sjezdovkou střediska je dálnice A1 – tato sjezdovka vede z vrcholu Ainecku až dolů do St. Margarethen. Je to pohodová široká sjezdovka, spíše modročervená. Pokud ji jedete ráno, je to skvělé, ale vzhledem k tomu, že na ní lyžuje nejvíce lyžařů, tak jsme volili spíše sjezdovky vedoucí z vrcholu Ainecku, kde vede pár širokých červených sjezdovek, které se dolní části spojují do jedné. Přestože návštěvníků přibylo, tak zde se stále dá zalyžovat tak, že jste na sjezdovce úplně sami, co víc si přát.

Ve středisku nenajdete samoobslužné restaurace, ale spíše klasické restaurace a hospody. My jsme letos navštívili restauraci AineckStübn. Řízek, gulášová polévka, i gröstl byli skvělé a za standardní ceny.

Letos nám dokonale vyšlo počasí a určitě to pomohlo skvělému dojmu ze střediska. Díky novému terminálu a nové lanovce se mnohem zvýšil komfort. Oproti minulým letům přibylo lidí - plné parkoviště v lednu zpravidla nebývalo, ale přesto se dalo skvěle zalyžovat.

Středisko mohu doporučit všem od začátečníků až po pokročilé lyžaře a to díky profilu i rozmanitosti sjezdovek. 

Oficiální stránky střediska: https://www.katschi.at/

Interaktivní plán střediska: https://www.katschi.at/pistenplaene-skigebietinfo.html

Testovací jezdec Libor Masař

Panu Masařovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.

Máte zájem o dovolenou v Rakousku a lyžovat ve středisku Katschberg? Neváhejte kontaktovat naše Travel Designéry. Rádi vám s výběrem poradíme.