Report - Grosseck-Speiereck 16.12.2018

Po mnoha letech lyžování na Obertauernu či Fanningbergu jsem se díky S-GUIDE rozhodla navštívit i středisko Grosseck-Speiereck. Grosseck-Speiereck je dalším lyžařským střediskem oblasti Lungau, která se nachází v Salcbursku a je také součástí lyžařské oblasti Lungau, která zahrnuje tato 4 lyžařská střediska: Grosseck-Speiereck, Fanningberg, Katschberg a také jedno z TOP středisek Obertauern.

Přiznám se, že při plánování tohoto lyžování jsem se trochu obávala kvality sněhu či jestli letos vůbec bude. Přestože jsme středisko navštívili již v půlce prosince a mrznout začalo necelé dva týdny před příjezdem, bylo středisko dobře připraveno na zahájení sezóny. Nespěchali s otevřením areálu a zahájily provoz o 10 dnů později než okolní střediska. A to se jim určitě vyplatilo. Sjezdovky sice nebyly všechny otevřené, ale ty, co zprovoznili, byly naprosto bez chyby. Tvrdý podklad a na něm několik centimetrů prašanu (který jsem si nejspíš vymodlila) byly přesně to, co jsme chtěli.

S manžestrem se na zdejších horních svazích loučíme až kolem poledne. Lyžaři se po areálu rozprostřeli, a tak jsem si na svahu mohla užívat do sytosti dlouhých oblouků. Opět se mi potvrdilo, že není nutné navštěvovat velká a vyhlášená střediska. Ty menší mají výhodu poloprázdných a dobře upravených svahů po celý den.

Další velkou výhodou tohoto je dostupnost střediska z ubytování.

Areál má dvě nástupní místa. Lanovka Grosseckbahn Mauterndorf je vzdálena cca 2 km od městečka Mauterndorf. U spodní stanice najdete velké parkoviště, restauraci a prodejnu sportovní výbavy, ski servis, lyžařskou školu se cvičným vlekem i půjčovnu. Je zde možné využít i dopravu skibusem, která je v rámci skipasu zdarma.

Dalším nástupním místem je lanovka Sonnenbahn St.Michael, která je dobře dostupná z vesnice St. Michael či St. Martin. Obě tyto kabinkové lanovky byly v posledních letech zrekonstruovány a během pár minut vás vyvezou do středních poloh lyžařského střediska. Jako bonus je při dobrých podmínkách možnost sjezdů zpět do údolí. Na jaře bych to asi už nedoporučila, ale letos jsem si jej několikrát užila a až na posledních pár metrů, kde bylo znát, že sníh už je technický, to byl velmi příjemný zážitek z jízdy na 3 km dlouhé modré či případně červené sjezdovce.

V horní části se nachází 4 sedačkové lanovky a jedna kotva. Převažují zde široké červené sjezdovky. Dále pak jedna černá a tři modré. Průměrná délka sjezdovek se zde pohybuje okolo 1500 metrů a dostanete se až do nadmořské výšky 2400 m.

Pokud si dáte tu práci a vyjedete až na Speiereck nebo na Grosseck, tak můžete zažít přes 5 km dlouhé sjezdy od údolních stanic.

Najíst se zde můžete v 7 restauracích. My stihli jen jednu u konečné kabinky Grosseckbanh „ Panorama Alm“ a velmi jsme si pochutnali. Nabídka restaurace byla velmi podobná ostatním rakouským horským chatám. Místní speciality či polévky vás určitě nezklamou. Navíc restaurace nabízí nádherný výhled do údolí Mauterdorfu a na okolní kopce. Ceny jsou příznivé. Oběd vás vyjde na cca 10-15 Eur. Pivo 4 Eura, čaj 3 Eura. Polévky cca 5 Eur.

Ceny jednodenního skipasu je 47 Eur a pokud si koupíte skipas na dobu delší než 1,5 pak jej můžete využít i k lyžování na Obertauernu.

Cesta z Prahy je sem 500 km dlouhá a zabere vám zhruba 6 hodin. Většina lyžařů sem cestuje po dálnici přes Linz, Salzburg a pak buď Tauernským tunelem směrem na St. Michael a nebo pokud chcete ušetřit za tunel můžete jet přes horské sedlo Obertauern.

Ubytování je v okolí spousty jak v malých penzionech, tak luxusních hotelích.

Jsem ráda, že jsem se sem po letech znovu podívala. A všem, kteří se sem přijedou podívat, přeji hodně sněhu a sluníčka.

Testovací jezdkyně paní Romana Mikulíková

Paní Mikulíkové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.