Report - Gerlitzen 27.12.2018

Letos jsme se po Vánocích vydali do rakouských Korutan. Lyžařské středisko Gerlitzen se nachází asi 8 km od Villachu, druhého největšího města v Korutanech (cca 60 000 obyvatel). My jsme bydleli v Annenheimu u Ossiacher See, blízko nástupní stanice kabinky. Jednalo se o soukromý apartmánový dům s velmi příjemnou paní hostitelkou.

Vzdálenost z Prahy je 650 km a cesta trvá cca 6 hodin (přes Salzburg), z Brna je to přes Vídeň necelých 500 km a stihnete to do 5ti hodin. Cesta byla v zimním období naprosto bezproblémová bez jakýchkoli kolon a zdržení.

Annenheim je malé městečko na úpatí hory Gerlitzen, kde je již zmíněné lyžařské středisko. Je zde stanice kabinky, která vás vyveze do lyžařského střediska. Nicméně dolů nevede sjezdovka, ale musíte opět lanovkou.

Denní skipas stojí 47,50 EUR.

Restaurace v Annenheimu je snad jen jedna a to přímo u lanovky (v létě je ještě otevřena jedna u kempu). V městečku ale najdete dostatek příležitostí k nákupu potravin. Hned u sjezdu z dálnice je Lidl a Billa, která je otevřená i v neděli a o svátcích.

Lyžařské středisko Gerlitzen má několik přístupových bodů. Buď kabinkou z Annenheimu, jak již bylo zmíněno. U kabinky je velké parkoviště, které se ale ráno rychle plní. V blízkosti jsou další parkoviště a lyžaře z nich sváží ke kabině skibus. Systém dopravy lyžařů ke kabince je velice dobrý.

Do horní stanice lanovky se dá vyjet i autem. Je to 14 km a za vjezd se platí 8 EUR, parkovali jsme zde zdarma. V této mezistanici je lyžařská škola a restaurace, kterou vřele doporučuji. I přes nápor turistů jsme byli rychle obslouženi a jídlo bylo vynikající.

Na vrchol Gerlitzen můžete pokračovat krytou čtyřsedačkou. Z hory Gerlitzen se nabízí několik varinat.

Nejdelší čtyřkilometrová červená sjezdovka s 1 000 m převýšením míří do osady Klösterle (Arriach) na severním úpatí hory. Tuto sjezdovku obsluhují dvě na sebe navazující čtyřsedačky. Sjezdovka je bohužel v nejprudších místech zúžená (alespoň v našem období – Vánoce 2018 – kdy nebylo dostatek sněhu) a vznikaly zde zácpy lyžařů.

Hned vedle je široká modrá sjezdovka s rychlejší, vyhřívanou osmisedačkou.

Další varianta je spíše „vyhlídková" sjezdovka končící krátkým prudkým hankem. Tato sjezdovka má i svou alternativu, slušnou úzkou červenou. Tyto sjezdovky obsluhuje „nová“ vyhřívaná šestisedačka.

Poslední možnost je jet zpět do mezistanice kabinky. Široká červená končí bohužel opět v prudší části zúžením, kde se hromadí lyžaři a vznikají nepřehledné situace. Bylo to způsobeno určitě volbou termínu, kdy toto středisko v období vánočních svátku praskalo ve švech.

V okolí je možné navštívit i další lyžařská střediska, Bad Kleinkirchheim, které vřele doporučuji. Je výrazně větší a nápor turistů o vánočních svátcích zvládá bez problému. Další alternativou je nedaleké italské středisko Tarvisio, které Vás možná lyžařsky tolik nenadchne, ale určitě stojí za návštěvu kvůli své nádherné vesničce na vrcholu Monte Lussari.

Testovací jezdec pan Michal Brendl

Panu Brendlovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.