Otestovali jsme: Lyžařské středisko Flims, Laax, Falera 31.2.2020

Po předloňské výborné zkušenosti s regionem Lenzerheide Arosa jsme opět zamířili do Švýcarska – zvolili jsme středisko Flims Laax Falera.

Toto lyžařské středisko leží ve švýcarském kantonu Graubünden.  Nabízí rekreantům vše, co by mohli potřebovat pro pestrou a nezapomenutelnou dovolenou. Celé středisko vzniklo spojením tří samostatných areálů. Tím se celá oblast dostala na celkem přijatelných 224 km. Není to moc, ale větší střediska jsme už v podstatě projeli. 

Středisko se v hodnocení švýcarských lyžařských resortů několikrát objevilo na prvním místě. Jedním z důvodů je skutečnost podstatná právě pro tuto zimu, totiž to, že 70% areálu je ve výškách mezi 2000 a 3000 m a je tedy spoleh na dostatek sněhu. To se nakonec i projevilo během našeho pobytu, skoro každý den jsme lyžovali ve skvostném prašanu.

Oblast je z Prahy vzdálená cca 660 km. Abychom využili celý víkend, vyjeli jsme už v pátek a přespali mezi Mnichovem a Bregenz v městečku Kisslegg.  Obrovskou výhodou střediska je již příjezd, jelikož až na závěrečných několik desítek kilometrů se jede celou dobu po dálnici.

V sobotu jsme bez problémů kolem poledne dorazili do vesnice Flims, našli ubytování a vyrazili na běžky. Cestou jsme si vyzvedli rezervované skipasy (od neděle na 6 dnů) za 402 CHF a dozvěděli se, že už i v sobotu můžeme od 15:00 zdarma vyrazit i na sjezdovky. Což jsme učinili a do 16:45 zkoušeli první kilometry. Skipasy jsme si koupili přes mobilní aplikaci INSIDE LAAX. Ta následně sleduje každý den lyžování, dává informace o počasí, vlecích v provozu a o zavřených sjezdovkách. Také zaznamenává použité vleky a lanovky a ukazuje projetou trasu i výškové kilometry. Navíc lze za různé výkony související s lyžováním (např. early bird lyžování, lyžování na ledovci apod.) sbírat body, za které si na konci týdne může lyžař koupit v informacích různé drobnosti.

Středisko Flims Laax Falera leží na silnici vedoucí od města Chur na západ. Rozprostírá se na západ od hlavní silnice spojující vesnice Flims, Laax a Falera.  Na jih od této silnice je rovná plocha s běžeckými tratěmi zakončená prudkým spádem do rokle, na jejímž dně teče Rýn (cca 600 m n m). Tato Rýnská rokle (Ruinaulta) se někdy nazývá Švýcarský Grand Canyon. Okolní útesy jsou vysoké několik stovek metrů. Soutěska je nepřístupná po silnici, ale prochází jí Rétská železnice.

Sněhové a povětrnostní podmínky byly po celou dobu nahoře i dole vynikající, všude dostatek sněhu a dobře upravené sjezdovky. Téměř neustále sněžilo, jízdy po uhlazených sjezdovkách s několika centimetry prašanu byly opravdovou lahůdkou. Jediným problémem byla občasná difúze.

V neděli brzo ráno jsme vyrazili k nejbližší lanovce z centra vesnice Flims a dojeli přes stanice Plaun a Scansinas na místo Mutta Rodunda ve výšce 2420 m. Odtud vedou dvě nádherné a dlouhé černé sjezdovky zpět do stanice Scansinas. Ty jsme sjeli pravidelně každý den na rozježdění. Vzhledem ke krásnému počasí jsme pak dále dojeli až k ledovci Vorab. Ten se táhne od restaurace a stanice lanovky Vorab až k vrcholu ve výšce 3018 m. Z vrcholu vedou dvě červené placaté sjezdovky (33 a 32) zpět k restauraci a také nádherná černá sjezdovka 35 (panoramastrecke). Vede až do místa Lavadinas ve výšce 1904 m. Hned první den jsme ji sjeli, což se ukázalo jako dobrý nápad, protože v dalších dnech byla často nepřístupná. Důvodem bylo velké množství sněhu, které právě v těchto výškách hrozilo lavinami.

Další dny byly ovlivněny počasím. Přes noc vždy napadlo cca 10 cm prašanu, přes den občas dále sněžilo a částečně se objevilo i slunce. Podle intenzity sněžení se pak zavíraly nebo otvíraly sjezdovky. Často se po ránu ozývali detonace, protože na mnoha místech bylo potřeba odstřelit hrozící laviny. Ráno jsme proto zkoušeli spodní sjezdovky, kterými se lyžaři obyčejně vrací po lyžováni do Flimsu nebo městečka Laax. Skvělá byla především červená sjezdovka z Nagens do Flimsu (18). Vede převážně lesem. Po ránu byla vždy perfektně uhlazená s několika centimetry prašanu, místy docela úzká. Ráno úplně bez lidí.

Odpoledne tato sjezdovka asi jako jediná zledovatěla a zboulovatěla. Z tohoto důvodu a také kvůli návalu na konci lyžování jsme pro návrat do Flimsu využívali červenou sjezdovku (10) přes kopec Grauberg. Ta byla vždy prázdná a krásně upravená i po 16:00. Spolu s černou sjezdovkou 14 z místy Mutta Rotunda byl každý den důstojným zakončením lyžařského dne. Dojezd do Flimsu byl možný po modré 10 ke spodní stanici lanovky nebo po modré 8. Tou se dalo sjet skrz město až do části Flims Waldauf, kde jsme bydleli. Ráno jsme využívali skibus, abychom nemuseli šlapat cca 400 m do kopce. Doprava fungovala bezvadně, přesně podle plánu.

Pozoruhodným místem areálu je kopec La Siala. Poblíž tohoto vrcholu ve výšce 2810 leží horská stanice lanovky La Siala, od které je nádherný výhled do celého okolí. Odtud vede po širokých svazích, někdy i po užších stezkách nejdelší sjezd celé oblast - nejprve do Graubergu, poté do Startgelsu a nakonec na předměstí Flims. Celkové převýšení je 1710 mertů, délka 1410 metrů., většinou červené sjezdovky.

Dále z tohoto místa vedou i perfektní černé sjezdovky a freeridové terény do stanice Plaun. Pro zájemce o freeride je vlastně v okolí všech sjezdovek dostatek skvělých terénů, které byli v době naší dovolené obzvlášť atraktivní vzhledem k dostatku prašanu ve všech výškách. Pro zájemce o freeride je v okolí všech sjezdovek dostatek skvělých terénů, které byli v době naší dovolené obzvlášť atraktivní vzhledem k dostatku prašanu ve všech výškách.

Co se týče možností stravování, je celé středisko bohatě zásobeno restauracemi všech kategorií. Nás nejvíce zaujala samoobslužná restaurace ve stanici Vorab. Je překrásně umístěna pod nejvyšším bodem středika Vorab Gletscher (3018 m). Z terasy je nádherný výhled na celé středisko.

Co se týče běžeckého lyžování, Region Flims Laax Falera nabízí pestrou síť tratí s 62 km upravených tras pro klasické a bruslařské techniky v Bargis, Flims, Sagogn a Trin (včetně dvou tratí upravených pro noční běh). Na výchozí místa a do běžeckých středisek se snadno dostanete veřejnou dopravou (Flims Laax Falera Shuttle a PostBus Graubünden). U běžkařských tratí jsou také parkovací místa.

Celkově lze hodnotit středisko jako velmi dobré s vynikajícími lyžařskými podmínkami pro všechny zájemce o sjezdové i běžecké lyžování. 

 

Oficiální stránky střediska: https://www.flimslaax.com/ski-snowboard

Testovací jezdec Robert Dzmuran

Panu Dzmuranovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.

Máte zájem o dovolenou v Rakousku a lyžovat ve středisku Flims, Laax, Falera? Neváhejte kontaktovat naše Travel Designéry. Rádi vám s výběrem poradíme.