Report - Filzmoos 17.2.2019

Krásný nedělní den jsme se rozhodli strávit v rodinně zaměřeném středisku Filzmoos. Jedná se příjemné letovisko s nádherným výhledem na masiv Dachsteinu a Gosaukammu, jemuž vévodí charakteristické obrysy hory Bischofsmütze. Zatímco v létě si zde můžete užít procházky, horské túry či cokoli jiného z mnoha rozličných aktivit, v zimě zde vládne sníh. A to nejen letos, kdy se Filzmoos dostal na obrazovky mnoha televizí kvůli rekordnímu stavu sněhu a dočasného odříznutí vesnice od okolního světa.

V době naší návštěvy se lyžařský areál chlubil více než 3 m sněhu, slunečným počasím a perfektně upravenými sjezdovkami.

Zatímco veškeré ubytování bylo beznadějně vyprodané dlouho dopředu z důvodu prázdnin, příjezd na prázdné parkoviště u kabinkové lanovky Papageno naznačoval nízkou zalidněnost. To se částečně vyplnilo a tak již 15 minut před oficiálním zahájením provozu jsme mezi prvními stoupali nahoru do výšky 1600 m.n.m.

Po výstupu z lanovky nás čekal nádherný rozhled, sluncem zalité sjezdovky s perfektně držícím neledovým povrchem. Spolu s námi se nahoru vydali běžkaři. Pro ně je zde připravena lahůdka ve formě okružní hřebenové běžkařské tratě o délce 16 km, přičemž zejména začátečníkům je určená lehká 4 km varianta. Vedle běžkařů je tato hřebenová trasa oblíbená u turistů a rodin s dětmi, kteří mají k dispozici upravenou zimní turistickou stezku.

Občerstvení je možné užít si nejen na slunečné terase Schörgi Alm u horní stanice lanovky, ale též v Karhütte na půl cesty mezi vysílačem a vrcholem Rossbrand.

Pro sjezdaře vede k dolní stanici lanovky Papageno červená sjezdovka č. 1, která se po mírném krátkém přejezdu rozbíhá do obrovské šířky. Tato část je nejlepší v celém středisku, mírné terénní vlny a 3 varianty ve spodní části Vás dovedou skrz užší lesní spojku k závěrečnému širokému hangu do údolí. Na lanovce jsme za celé dopoledne nikdy nečekali ve frontě, na výběr bylo pouze jet v kabince s jinou dvojicí či počkat na příští kabinku. Taktéž sjezdovka od rána osluněná s relativně vysokými teplotami nad bodem mrazu byla ještě po obědě v téměř bezvadném stavu.

Na oběd jsme se rozhodli dojet do chaty Schwaigalm. Ta se nachází na opačné části vesnice a cesta je malinko složitější. Nejprve se vydáte přes propojovací sjezdovku vedoucí kousek nad spodní stanicí lanovky Papageno, přičemž po chvilce překřížíte výukový svah a zastavíte před silnicí. Zde přejdete přes cestu a jste u 4-sedačkové lanovky Grossbergbahn. Z vrcholu vede několik variant sjezdovek od modré až po černou FIS pojmenované po zdejší slavné závodnici Michaely Kirchgasser. My se vydali k údolní stanici 2-sedačkové lanovky Mooslehenbahn, jež nás vyvezla přímo k Schwaigalm.

Tato část areálu je spojena ještě přes dlouhou kotvu s místní částí Neuberg. Oběd ve Schwaigalm byl velmi klidný, kvalita je v rakouské standardu, naopak trochu nestandardní je objednávka a placení „na baru“. Ceny jsou zde na poměry Ski Amadé poměrně příznivé, slunečná poloha láká k delšímu posezení.

Z hlediska zalidněnosti jsou tyto jižní svahy výrazně více zalidněné, ale i ve špičce čekání nepřesáhlo 5 minut. Po obědě jsme se vraceli zpět k Papageno, která nás bavila nejvíce. Cestou jsme měli možnost nahlédnout do malých vleků a jezdících pásů místních lyžařských školek. Vše ve vysokém standardu, rozhodně lze středisko doporučit i pro rodiny s malými dětmi.

Nejen pro nás je Filzmoos jako pohádka. Po krásné letní dovolené jsme zde strávili skvělý lyžařský den uprostřed té nejrušnější sezóny. Jako výborná se ukázala volba sjezdovky č. 1, která nabízí výborné lyžování, 2 chaty v její blízkosti a pohodlnou kabinovou lanovku Papageno naprosto bez jakýchkoli front. Za nás tedy doporučujeme tento zapadlý kout megastřediska Ski Amadé.

Testovací jezdec pan Lukáš Mach

Panu Machovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.