Report - Fieberbrunn 24.3.2018

Fieberbrunn se nachází asi 24 km západně od Saalfeldenu, což je větší město a naopak 12 km východně od St. Johann in Tirol. Nejkratší cesta je z Loferu 26 km přes Waidring. Fieberbrunn je zhruba hodinu jízdy od od Salzburgu (65 km).

Fiberbrunn je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem, sjezdovky a lanovky pak 850 m. Najdete několik supermarketů ( M Preis, Spar, Billa). Prochází zde silnice na St. Johann in Tirol  (12 km) a na druhou stranu Saalfelden 24 km, nemusíte se obávat, že byste nedojeli vlivem počasí (když nasněží), není to v kopcích, ale v údolí a silnice vede téměř po rovině s minimálním převýšením.

 

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes německý Pasov, kousek po německé dálnici (kde se letos - 2018 zatím nic neplatí), dále podél řeky Inn po německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 400 km a cca 5-5,5 hodiny jízdy autem. 

Druhá cesta je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště.  Nyní už od Freistadtu  najedete  na  novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná.  Na této trase budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní  je za je za rovných 9 Euro (zdražila pouze o 10 centů proti loňsku) cca 230 Kč).  Celkem je to asi 445 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.

 

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň  po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 505 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 9 Euro.

 

Středisko - Fieberbrunn, s nejvyšším vrcholem Henne 2078 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus od sezóny 2015-2016. Společně se Saalbachem a Leogangem nabízí 270 km sjezdovek a Skicircus Saalbach je nyní největším lyžařským střediskem v Rakousku, má 70 lanovek a vleků.

Přímo ve Fieberbrunnu jsou většinou kabinkové lanovky (je jich 5), jedna z nich je stará kyvadlová, jsou tam pouze dvě čtyřsedačkové lanovky z nichž je jedna s bublinou. Ve Fieberbrunnu se lyžuje v nadmořské výšce 822 až 2020 m, v Saalbachu až 2096 m, v Leogangu do 1914 m.

Je tu celkem 112 km červených, 140 km modrých a 18 km černých sjezdovek, je zde 22 sedačkových a 29 kabinkových lanovek.

 

Před sezónou 2015-16 postavili 10-ti místnou kabinku dlouhou 2736 m, která propojuje střediska Saalbach s Fieberbrunnem. V sezoně 2016-17 otevřeli  10-ti místnou kabinkovou lanovku Schönnleiten, která nahradila původní,  ve které se stálo i s lyžema.

Na příští rok se chystá přímo v Saalbachu nová kabinková lanovka, která nahradí starou kyvadlovou Kohlmaisgipfebahn (která je asi nejstarší ve středisku, z roku 1989) a starou trojsedačku.

 

Celá lyžařská oblast Skicirkusu je propojená lanovkami, jen přímo v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany. Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují.

Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou, některé jsou vyhřívané, vyjímkou je bohužel právě Fieberbrunn, který je do lyžařské oblasti připojen teprve třetí sezónu. Vleků v celé oblasti zbylo už pár, jsou jen krátké dole pro děti.  Bohužel v Saalbachu jsou jižní svahy a při teplých slunečných dnech, zde bývá odpoledne hlavně dole v údolí už velmi měkký mokrý sníh. Na severních svazích jsou většinou jen (pro lyžaře nepraktické) kabinkové lanovky.

 

Lyžuje se od 9-ti do 16-ti hodin. Skipas na sezónu 2018 stál už 53 Euro (to je o Euro víc než loni), na dvoudenním skipasu ušetříte jen 2,50 Eura (103,50). Mimosezóna začíná od 31.3 a trvá jen týden, jezdíte za 45 Euro. Stále je každou sobotu akce pro mladé do 19-ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro. Záloha na skipas zůstává 2 Eura.

 

Sjezdovky jsou značené tyčemi, i když v některých úsecích na spojovacích cestách tyče nejsou (to by mohl být v mlze problém), u lesa s některých prudkých nebezpečných chybí bezpečnostní sítě nebo jiné zabezpečení. Sjezdovky jsou dobře upravené (manšestr), pokud pozdě v noci nebo ráno po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu.  O zasněžování se stará 900 sněžných děl

 

Služby - nahoře na svazích u sjezdovek je několik restaurací. V případě pěkného slunečného počasí můžete sedět na venkovních terasách.

Ceny:  káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4 Eur. Polévky kolem 4-7 Eur. Párky a bratwurst kolem 5-7 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 8 do 12 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 22 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 18 Euro.  Steaky od 20-30 Eur. Přímo ve městě v Saalbachu v bistru pořídíte gulášovou polévku za 3,80 a Hamburger za 3,50 Eura, nealko nápoje kolem 2,50 Eura, svařák za 3,70 Eura.

 

Hlavní parkoviště v Fieberbrunnu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, je poměrně dost svažité, je přímo pod pokladnami a dvěmi nástupními sedačkovými lanovkami. Přímo u parkoviště je prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení, oblečení i horských kol) půjčovna a servis lyžařského vybavení.

 

Ubytování - jezdím do apartmánů v soukromí, platím obvykle ceny kolem 20-30 Euro (za nižší ceny ubytování asi neseženete). Nejlevněji je v okolí Saalfeldenu, čím blíž budete u sjezdovek tím bude cena za ubytování vyšší. Ubytování v pokojích se snídaních bude stát v penzionech v okolí v rozmezí od 25-40 Eur, pokud nebude chtít nějaké luxusní ubytování nebo hotel, to si pak budete muset výrazně připlatit.

 

Můj názor: Sjezdovky v celé lyžařské oblasti jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už stalo, pak lyžujete v novém volném hlubokém neupraveném sněhu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu. 

Jedná se o největší středisko v Rakousku, takže na to, aby jste ho projeli komplet celé budete potřebovat minimálně 4-5 dnů. Osobně preferuji jiné části oblasti než je Fieberbrunn, protože já si vybírám sjezdovky, kde jsou  6-8 sedačkové lanovky a ty v této části střediska vůbec nejsou, hlavně zde převažují kabinkové lanovky, které pro lyžaře nejsou vhodné - sundávat si při každé jízdě lyže.

Jako plus zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 65 km od Salzburgu, do střediska je možné se dostat i bez rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit poplatky za tunely. 

Bohužel středisko Skicircus - Leogang - Saalbach - Fieberbrunn patří mezi nejdražší rakouská střediska, skipas na sezónu  2017-18 stál nemalých 53 Euro na den (cca 1.350 Kč při kursu 25,50 Kč za Euro) a na sezonu 2019 bude cena jistě o jedno až 2 Eura vyšší a bude možná už atakovat hranici 55 Eur.

 

Oficiální stránky střediska:  https://www.saalfelden-leogang.com/de/region-erleben/wandern/berg-der-sinne
Plán střediska - sjezdovek :  http://ski2.intermaps.com/saalbach_hinterglemm/skimap_touch.asp?lang=en

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi opět moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Fieberbrunn ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE