Report - Fieberbrunn 16.3.2019

Fieberbrunn se nachází asi 24 km západně od Saalfeldenu, což je větší město, na opačnou stranu 12 km východně od St. Johann in Tirol. Nejkratší cesta je z Loferu 26 km přes Waidring. Fieberbrunn je zhruba hodinu jízdy od od Salzburgu (65 km). Fiberbrunn je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem, sjezdovky a lanovky pak 850 m. Najdete několik supermarketů ( M Preis, Spar, Billa). Prochází zde silnice na St. Johan in Tirol (12 km) a na druhou stranu Saalfelden 24 km, nástupní stanice lanovek je v poměrně prudkém kopci asi 650 m od hlavní silnice, parkoviště je ve svahu, což není úplně ideální, zejména, když je nasněženo nebo namrzlo.

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes německý Pasov, kousek po německé dálnici (kde se letos - 2019 zatím ještě neplatí, ale příští rok už to bude asi jinak), dále podél řeky Inn po německé straně, pak kolem Salzburgu přes Freilassing a Bad Reichenhall, je to cca 400 km cca 5-5,5 hodiny jízdy autem. Druhá více používaná cesta je přes České Budějovic e (buď přes Tábor nebo Písek) na hraniční přechod Dolní Dvořiště. Nyní už před Freistadtatem najedete na novou 4-proudou silnici s tunely a od Linz jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná. Na této trase budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní je za je za 9,20 Euro, to je cca 235 Kč, oproti loňsku podražila o 20 centů). Celkem je to asi 445 km a také zhruba kolem 5 hodin jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň po rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 505 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 9,20 Euro.

Středisko - Fieberbrunn, s nejvyšším vrcholem Henne 2078 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn již čvrtou zimu od sezóny 2015-2016. Dohromady se Saalbachem a Leogangem nabízí celkem 270 km sjezdovek a je největším lyžařským střediskem v Rakousku, má 70 lanovek a vleků.

Přímo ve Fieberbrunnu jsou hlavně pro lyžaře nepříliš praktické kabinkové lanovky (je jich 5), jedna z nich je stará kyvadlová, jsou tam pouze dvě čtyřsedačkové lanovky, z nichž je jedna s bublinou.

Od doby, co se Fieberbrunn připojil do Saalbachu, nevybudovala se žádná nová lanovka, kromě kabinkové dlouhé 2736 m, která právě oblast propojila (Fieberbrunn se Saalbachem).

Ve Fieberbrunnu se lyžuje v nadmořské výšce 840 až 2020 m, v Saalbachu až 2096 m, v Leogangu do 1914 m. V celé oblasti je celkem 112 km červených, 140 km modrých a 18 km černých sjezdovek, je tu 22 sedačkových a 29 kabinkových lanovek.

Před sezónou 2018-19 byla přímo ze Saalbachu postavena nová 10-ti místná kabinka Kohlmaisbahn dlouhá 2779 m, která nahradila starou kabinkovou lanovku, kde se stálo a jezdilo vždy kyvadlově 5 kabinek za sebou, muselo se na ně čekat několik minut, lanovka je ze Saalbachu na vrchol Kohlmaiskopf 1794 m.n.m a jedete s ní od Saalbachu směrem na Leogang. Výměna této staré kabinkové lanovky byla už určitě potřebná.

Celá lyžařská oblast Skicirkus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn je propojená lanovkami, pouze v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany. Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují.

Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou, některé jsou vyhřívané, vyjímkou je bohužel právě Fieberbrunn (kde jsou většinu kabinkové lanovky), který je do lyžařské oblasti připojen teprve čtvrtou sezónu. Vleků v celé oblasti zbylo už jen několik, jsou jen krátké dole pro děti.

Skipas na sezónu 2018-19 stojí už 55 Euro (to je o dvě Eura víc než loni), na dvoudenním skipasu ušetříte 3,50 Eura (106,50). Mimosezóna začíná od 16.3 a trvá jen 2 týdny (do konce března), jezdíte za 47 Euro. Na konci sezóny od 1.4 do 7.4.2019 je denní skipas jen za 38,50 Eura. Stále už několik sezón, je o sobotách akce pro mladé do 19-ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro. Záloha na skipas zůstává 2 Eura (například proti Amadé, kde to je 3 Eura).

Sjezdovky jsou značené tyčemi, i když v některých úsecích na spojovacích cestách tyče chybí (to by mohl být v mlze nebo hustém sněžení problém), u lesa s některých prudkých nebezpečných chybí bezpečnostní sítě nebo jiné zabezpečení. Sjezdovky jsou ráno dobře upravené (manšestr), pokud pozdě v noci nebo ráno po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu. O zasněžování se stará 900 sněžných děl.

Služby - nahoře na svazích u sjezdovek je několik restaurací. V případě pěkného slunečného počasí můžete sedět na venkovních terasách.
Ceny: káva a čaj kolem 3 Euro, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Pivo 0,5 litru stojí kolem 4-5 Eur. Polévky kolem 4-6 Eur. Párky a bratwurst kolem 4-6 Eur. Pizza od 9-13 Eur, těstoviny a špagety od 9 do 12 Eur, saláty od 6-12 Eur, jídla z pánve a grilu od 14 do 25 Eur. Hlavní masová jídla a ryby od 12 do 18 Euro. Steaky od 20-30 Eur. Přímo v centru ve městě v Saalbachu v bistru kousek od lanovky pořídíte gulášovou polévku za 3,80 a Hamburger za 3,50 Eura, nealko nápoje kolem 2,50 Eura, svařák za 3,70 Eura.

Hlavní parkoviště v Fieberbrunnu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, je ve svahu přímo pod pokladnami a dvěmi nástupními kabinkovými lanovkami u sjezdovek. Přímo pod sjezdovkou u parkoviště je prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení, oblečení i horských kol) půjčovna a servis lyžařského vybavení.

Ubytování - jezdím do apartmánů v soukromí, platím obvykle ceny kolem 20-30 Euro (za nižší ceny ubytování asi neseženete). Nejlevněji je v okolí Saalfeldenu. Dojezdová vzdálenost ke sjezdovkám je obvykle do 10 km. Ubytování v pokojích se snídaních bude stát v penzionech v okolí v rozmezí od 25-40 Eur, pokud nebude chtít nějaké luxusní ubytování, to si pak budete muset výrazně připlatit.

Můj názor:  sjezdovky v celé lyžařské oblasti jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už několikrát stalo, pak lyžujete v novém volném hlubokém neupraveném sněhu (naposledy to byl mokrý těžký sníh a bylo to spíš o přežití než o nějakém zážitku z lyžování), ale s tím se nedá nic dělat. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.

Jedná se o největší středisko v Rakousku, takže na to, abyste ho projeli úplně celé budete potřebovat minimálně 4-5 dnů. Osobně preferuji jiné části oblasti než je Fieberbrunn, protože já si vybírám sjezdovky, kde jsou 6-8 sedačkové lanovky a ty v této části střediska vůbec nejsou, hlavně zde převažují kabinkové lanovky, které pro lyžaře nejsou vhodné - sundávat a nandávat si při každé jízdě lyže.

Jako plus zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 65 km od Salzburgu, do střediska je možné se dostat i bez rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit poplatky za tunely.

Bohužel středisko Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn patří mezi nejdražší rakouská střediska, skipas na sezónu 2018-19 stojí nemalých 55 Euro na den (cca 1.400 Kč při kursu 25,60 Kč za Euro), uvidíme kolik bude stát v příští sezóně 2019-20, ale mám obavy, že cena už bude kolem 57 Eur.

Oficiální stránky střediska: https://www.saalfelden-leogang.com/de/region-erleben/wandern/berg-der-sinne
Plán střediska - sjezdovek: https://www.saalbach.com/en/winter/ski-resort/piste-map
Ceny skipasů: https://www.saalbach.com/en/winter/skitickets/skitickets-shlf

Testovací jezdec Karel Kolečko

Panu Kolečkovi velice děkujeme za report, za který od nás obdržel skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.