Report - Fanningberg 14.12.2018

Po roce se opět vracím do lyžařského střediska Fanningberg. Jedná se menší lyžařské středisko, které je součástí lyžařské oblasti Lungo a zároveň nacházející se v Salzbursku. Nachází se 13 km od městečka Mauterndorf, kde jsem si našli ubytování.

Cesta sem z Prahy je dlouhá cca 530 km a trvá zhruba 6 hodin. Osobně doporučuji sem jet přes České Budějovice, Linz, Salzburg a pak rovnou přes Obertauern. Vyhnete se tak poplatku za „Katshbergský“ tunel.

Ve středisku najdete 2 sedačkové lanovky a 2 vleky – tzv. kotvy. Středisko nabízí 30 km sjezdovek všech náročností.

Při příjezdu do střediska se dostanete na velké parkoviště, které je v 1500 m. Do střediska můžete také přijet místním skibusem, který je v ceně skipasu. Hned nad parkovištěm se nachází 2 ski servisy s půjčovnou a prodejnou lyžařského vybavení. O pár metrů dál jsou pokladny, toalety, vyhřívaná úschovna se zamykatelnými skříňkami. Dále tu je lyžařská škola.

Nad touto budovou se nachází první šesti sedačková lanovka, která vás vyveze pod vrchol Frischinghöhe ve výšce 2020 m. Z vrcholu máte možnost se spustit buď po 2 modrých sjezdovkách č.3 a č.8. nebo po červené č.5 sjezdovce až zpět ke spodní stanici. Pokud byste chtěli lyžovat na černé sjezdovce, tak z obou modrých sjezdovek je možnost odbočit právě na černé sjezdovky č.4 a č.9.

Pokud se ovšem z vrcholu vydáte vlevo od vleku při jízdě dolů a pojedete po modré sjezdovce č. 8 nebo 10. a asi po kilometru odbočíte doleva, dostanete se k druhé sedačkové lanovce. Tou se dostanete na nejvyšší místo zdejšího střediska, do výšky 2215 m.  

Odtud si opět můžete vybrat dvě cesty. Buď přímo dolů do údolí po černé sjezdovce č.13, která v horní polovině velmi prudká a poslední metry jsou široký dojezd ke spojnici sjezdovky s modrou sjezdovkou č. 8. a vrátit zpět k tomuto vleku a při další jízdě vyzkoušet modrou sjezdovku č.11 či č.14 , a nebo ještě další černou č.12. Tuto takzvaně boční část střediska je vhodná spíše pro zdatnější lyžaře, teda pokud zůstanete na černé. A možná i právě proto zde budete mít pocit, že vleky jezdí snad skoro jen pro vás. Jako vždy zde skoro nikdo nebyl.

U spodní stanice tohoto vleku se nachází jedna z místních restaurací, která nabízí lokální speciality a jiné občerstvení.  

Přestože středisko na první pohled vypadá jako malé, je zde velké množství kombinací sjezdů. Ne všechny možnosti jsou vidět na mapě střediska. Délky sjezdovek se pohybují od 1500 metrů do 3500 metrů. Takže určitě se zde nudit nebudete.

Tohle středisko patří k mým nejoblíbenějším a doufám, že i Vám se zalíbí. Mezi jeho hlavní přednosti patří menší počet lyžařů na svazích a vždy dobře upravené široké svahy. Středisko je taky vhodné pro rodiny s dětmi.

Jsou zde také nižší ceny – jednodenní skipas stojí jen 42 Eur v hlavní sezóně. Navíc středisko nabízí zlevněné lyžařské dny.

Příjemné restaurace s velmi dobrým jídlem. Oběd pořídíte bez problémů za 10 Eur. Například velkou gulášovou polévku za 4,70 Eur a Tirolergröstl za 8,9 Eur. Nápoje cca 3 Eur nealko a pivo 3,5 Eur. Ceny jsou zde oproti Obertauernu zhruba o 20 % nižší.

Ubytování vám doporučuji hledat v blízkých vesničkách v penzionech různých kategorií. A když si budete po lyžování chtít odpočinout zkuste navštívit wellness ve vesnici Mariapfarr, která je od střediska vzdálená 5 km.

A teď už jen všem přeji aby měli vždy dostatek sněhu na svazích a sluníčko na obloze.

Testovací jezdkyně paní Romana Mikulíková

Paní Mikulíkové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.