Otestovali jsme: Krásy svahů Bad Gasteinu mezi svátky

Toto středisko jsme navštívili  26.12. – 29.12 2019. Je to středisko rozdělené na 3 části a my jsme si s ohledem na předpověď počasí vybrali první den nejvýše položenou část Sportgastein, které je zároveň nejvýše položeným střediskem v celém Ski Amade.  Přes celé středisko vede kabinková lanovka až na nejvyšší vrch střediska Kreuzkogel. Před našim příjezdem ještě stihlo i sněžit, takže jsme se těšili na lyžování na přírodním sněhu, což se nám splnilo. Toto středisko je poměrně vysoko, proto tam záruka přírodního sněhu je, neviděli jsme tam dokonce žádné zasněžovací děla. Bohužel úprava sjezdovek zřejmě z důvodu většího sněžení nebyla ideální.  Už kolem jedenácté hodiny  jsme jezdili v nahrnutých muldách, sice poměrně měkkých, ale dost četných a vysokých. Na některých úsecích jsme zvažovali, zda tam vůbec projela rolba. Pro slabší lyžaře už se terén po obědě stal téměř nesjízdný. Vše zachránilo nádherné počasí a výhledy, které opravdu stojí za shlédnutí.

Ty nejlepší sjezdovky

První jízdu jsme začali červenou sjezdovkou S3. Dále jsme vyzkoušeli   S6, obě tyto sjezdovky, ne moc prudké, obě místy  poměrně úzké, ale s občasnými pěknými úseky. Za nás nejlepší sjezdovky, velmi  široké  i sportovně laděné jsou červené  sjezdovky S2 vedoucí pod kabinou a  S6. Druhá v pořadí je dlouhá modrá sjezdovka  S1, široká, souvislá, dá se sjet na jeden zátah.  Ideální je pro děti a slabší lyžaře,  není to žádná přejezdová cesta, ale pěkně klopená široká sjezdovka, bohužel se špatným dojezdem k nástupní kabině.

Většina sjezdovek vede kolem prostřední  kabiny, což je v tomto středisku výhoda,  jelikož k nástupní kabině vedou pouze dvě možnosti sjezdu. Po červené S 4, která je z větší části uzounká cesta končící daleko od kabiny, ke které se musí po rovině dojít pěšky min. 300 m. Další varianta je černá sjezdovka S 5, docela  úzká a v dobrých podmínkách může být  i docela hezká.  Pár pěkných padáčků , ale s nahrnutým sněhem jsme si ji moc neužili. Většina lyžařů, po skončení lyžování raději volila sjezd od prostřední stanice dolů lanovkou, jelikož opravdu ani v jedné variantě nebylo oč stát.

Vybavení střediska

Občerstvení a WC ve středisku  dostatečné,  ale pouze na horní stanici, prostřední stanici  a nástupní stanici, jinak jsme žádné nepotkali. Parkování bez problémů. Skibus jsme nevyužili, ale jezdil poměrně často. Předností tohoto střediska je větší záruka přírodního sněhu a výhledy díky jeho vyššímu umístění. Jeden den jsme si to v něm díky sluníčku užili, ale možná  by stačil i ½ den. 

Visutý most 

Druhý den jsme jeli do střediska Bad Gastein. Z nástupní stanice Falsenthreme stoupáme kabinou k vrcholu Stubnerkogel. Po výstupu jsme nejdříve vyzkoušeli vstup na dlouhý,  visutý most, který je tam určen zřejmě k výhledům. Je to určitě zážitek na něj vstoupit a pokochat se, bohužel počasí se oproti prvnímu dni naprosto změnilo, foukalo a byla mlha, takže z výhledů, které mněla tato atrakce nabídnout  jsme neviděli nic. Most je volně přistupný a zdarma.

První sjezd jsme zvolili po červené sjezdovce B 18 a navazující B 17 s délkou sjezdu kolem 3 km. Krásně klopené, široké sjezdovky, pro nás nádherné lyžování. Žlutou kabinou jedeme opět na vrchol Stubnerkogel a sjezd jsme si znovu zopakovali po stejných sjezdovkách, jelikož se nám opravdu líbily.

Další náš výběr byla B 16 červená, prolínající se s modrou B 15. I tyto sjezdovky nebyly špatné, hodně široké. Bohužel počasí se zhoršilo natolik, že už nebylo vidět na metr, takže sjíždíme do nižších poloh. Chtěli jsme sjet B 11 červenou, ale začátek sjezdovky je cesta s minimálním sklonem, takže  snowboarďáci  museli prkno nést v  ruce asi 300 m. Nepřízeň počasí nás donutila sjet po navazující B15 a modré cestě ke střední nástupní stanici, kde sjezd dolů pokračuje modrou B 14. Je to širší sjezdová cesta, která se chvilkami rozšiřuje v malé sjezdové úseky, ale větší část je cesta určená ke sjezdu na parkoviště, občas zpestřená malými skokánky a výjezdy do terénu.

Počasí

Počasí bylo opravdu nepřejícné, takže jsme lyžovali jen malou část dne, ale i přesto hodnotíme veškeré sjezdy z vrcholu Stubnerkogel  velmi kladně a toto středisko má určitě co nabídnout.  Věřím, že v lepším počasí bychom z něj byli nadšení.

Poslední den lyžování jsme jeli do části Dorfgastein.  8- kabinou jsme vyjeli až na vrchol Fulseck. Sjeli jsme po modré D7, která je ze začátku širší cesta, pak se mění ve sjezdovku navazující na červenou D1, pak červenou D4 a přechází v červenou  D5, D6. Pak jsme navázali znovu na červenou D1c a sjeli modrou  D7c k nástupní stanici odkud jsme vyjeli.  Celkově od sjezdu od kabiny jedna velká paráda. Široké sjezdovky, příjemně klopené, různé odbočující a sbíhající se opět dohromady s výběrem možností sjezdu. Každý lyžař si zde najde své a lyžování si užije. Máme nádherné počasí, mírně mrzne, sjezdovky perfektně upravené.  Sjezd trval ke spodní kabině sjezdovky cca 15 min. a klidně by se dal jezdit celý den. Druhou jízdu jsme si sjeli od horní kabiny Fulsecku po červené D1, která byla také široká a skvělá. Bohužel stejné nadšení z této trasy sdílela s námi asi spousta lyžařů, takže v podvečer když jsme se tudy  vraceli dolů na parkoviště už to bylo na kvalitě sjezdovek znát. I přes to, jsme si poslední dva sjezdy před uzavřením sjezdovek užili, ale kdo nemá rád ledové plotny, měl by tady lyžovat hlavně dopoledne.

Kabinou na vrchol Kreuzkogel

Kabinou se přesouváme na nejvyšší bod střediska,  vrchol  Kreuzkogel. Dostali jsme se ke kabině červenou sjezdovkou č. 8.  Opět příjemná, široká sjezdovka, nebylo co vytknout. Z vrcholu Kreuzkogelu vede po obou stranách 5-sedačky červená sjezdovka  D3b. Na tuhle sjezdovku jsme dostali tip od kamarádů co zde už v minulosti byli a věřím, že to může být požitek na ní lyžovat, ale zřejmě v jiných podmínkách. Je to slunečná sjezdovka a pro její ideálnost potřebuje trochu mrazivo, což v náš den až tak nebylo. Projevilo se to muldičkami a celkově neklidnou jízdou ve větší rychlosti. Ale dovedu si představit, že kdyby byl hladší povrch je na větší oblouky naprosto dokonalá, velmi široká s příjemným sklonem na obou stranách. 

Celkové hodnocení

Při  porovnání všech 3 částí střediska jasně označujeme za nejslabší Sport Gastein, ale s nádhernými výhledy. Zbývající dvě části bych označila za srovnatelné, ale neměli jsme na Bad Gasteinu možnost skoro nic projet, ani vidět,  s ohledem na počasí a proto je to jen odhad.

Celkově je to moderní, dobře dostupné středisko a líbilo se nám, jeli bychom do něj znovu. Velmi příjemné jsou na celém středisku  výrazné slevy pro děti r. 2004 a výše a junioři v So a Ne. A i rodiny s dětmi mají hezky připravené slevy a to nejen o víkendu.

Bad Gastein je nádherné městečko postavené na skalách s vlastními lázněmi, krásnými procházkami, běžkařkou dráhou i vodopády. Kdo nelyžuje, dá se tady procházet a kochat klidně celý den.

Oficiální stránky střediska: https://www.gastein.com/en/active/winter/ski-area/

Testovací jezdkyně Ilona Spratková

Paní Spratkové velice děkujeme za report, za který od nás obdržela skipas ZDARMA. CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT na e-mailu info@sguide.cz.

Máte zájem o dovolenou v Rakousku a lyžovat v Bad Gasteinu? Neváhejte kontaktovat naše Travel Designéry. Rádi vám s výběrem poradíme.