Šance na velikonoční lyžování v Alpách

Šance na velikonoční lyžování v Alpách stále žije! Za přísných opaření se nevylučuje možnost lyžování v Rakousku a snad i v některých lyžařských střediscích v Itálii.

Jediná lyžařská střediska, která doporučujeme pro cestování za sněhem, jsou stále jen BulharskaŠvédsko. Švédsko je ideální variantou pro běžkaře nebo milovníky profilů a-la Vysočina. Lyžování v nejlepším švédském lyžařském středisku Åre znamená 7hodinový transfer z letiště ve Stockholmu. V Bulharsku je v porovnání s alpskými zeměmi nutno počítat s nižší kvalitou ubytování, i dallšího servisu, a to bohužel i v renomovaných hotelových sítích. Pro obě země platí povinnost 3 testů (před odjezdem/odletem do destinace, před odjezdem z destinace a po návratu do ČR). Aktuální opatření dle cestovatelsikého semaforu zde

Pro Vaši lepší představu ohledně možností lyžování v Alpách přinášíme aktuální přehled dle jednotlivých alpských zemí:

Rakousko: pro Českou Republiku platí 10denní příjezdová karanténa. Lyžařská střediska mohou otevřít, nicméně hotely i restaurace zůstávají uzavřené. Vzhledem k tomu, že ČR je vysoce rizikovou zemí, nejsou ani jednodenní cesty za účelem turismu možné. Turistické cestování do Rakouska bude možné nejdříve o Velikonocích.

Itálie: opařením z 14.2.2021 italská vláda zablokovala předpokládané otevření lyžařských středisek v Lombardii, které měly být dočasně jedinou lyžařskou možností v Alpách, všechna lyžařská střediska i hotely jsou pro turistický provoz uzavřená, a to s platností do 5.3.2021. Některá střediska však již teď avizují konec zimní lyžařské sezóny (např. jihotyrolská 3 Zinnen, Gitschberg/Jochtal). Nejvíce nadějí tak skýtají izolované a vysoko položené oblasti s dlouhou lyžařskou sezónou – např. Livigno, Bormio.

Švýcarsko: pro ČR platí 7-10denní příjezdová karanténa. Vzhledem k tomu, od jakých proměnných Švýcarsko odvozuje svůj kontakt s přeshraničím, není již pro tuto zimní sezónu šance na bezkaranténní vjezd do země; samozřejmě za předpokladu, že bude zachovaná stávající metodika

Francie: lyžařská střediska jsou zatím zavřená, lanovky v lyžařských střediscích stoji. Některé hotely jsou otevřené, turistický ruch země důrazně nedoporučuje. Lanovky v provozu nejsou, teoreticky je možné do země cestovat – vzhledem k možným kontrolám to však nedoporučujeme. Současná opatření jsou platná do 1.3.2021. Situace je velmi nepřehledná a další vývoj si netroufáme odhadnout.

Slovinsko: situace se zlepšuje, hotely jsou zavřené, lokálně střediska v provozu, Slovinsko je z pohledu ČR stále rudou (vysoce rizikovou) zemí, ale řečí čísel jsou cca na polovině denních přírůstků ČR. Očekává se zmírnění opatření ve vztahu k obyvatelstvu země, pravděpodobně však bude mít jen minimální vliv na turistiku ze zahraničí.

 

Držte palce, snad bude brzy líp a letošní zimu ještě lyže nazujeme!

 

 

Copyright úvodního obrázku: Österreich Werbung, Fotograf: Albin Niederstrasser