Testovací jezdkyně paní Kindlová nám poslala report z Paganelly

Paganella - Andalo (1030 – 2125 m. n. m.)

   


1. Proč navštívit zrovna středisko Paganella v Itálii?

Paganella je velmi rychle se rozvíjející lyžařské středisko Italských Dolomit. Vesnici Andalo, kde se lyžařské středisko nachází, najdete v širokém údolí mezi Dolomiti di Brenta a lyžařskými svahy Paganella. Nabízí se zde řada hotelových zařízení k uspokojení potřeb všech zákazníků a infrastrukturu pro různé druhy sportu. Charakteristikou, kterou ocení především lyžaři, je přítomnost odjezdu až 2 lanovek poblíž centra, a příjezd lyžařských svahů na konec vesnice.

 

Cesta do tohoto malebného střediska trvala autobusem s cestovní kanceláří cca 10 hodin z Jihlavy, při čemž jsme dělali celkem 3 povinné přestávky po 20 min., tedy autem se to při dobrém počasí myslím dá zvládnout i za cca 8 - 9 hodin jízdy.
Celková vzdálenost z Prahy je cca 720 km. Trasa, kterou jsme jeli je, Praha - Plzeň - Rozvadov - Insbruck - Brenner - Bolzano - cca 30 km za Bolzanem je cíl cesty Andalo.

Ve středisku máte k dispozici celkem 14 lanovek a vleků, 50 km sjezdovek.
Před příjezdem do tohoto menšího střediska uprostřed nádherné přírody, jsme si nebyli jistí, co nás vlastně čeká, ale po sléze bylo jasné, že je to trefa do černého! Kromě velice malebného prostředí všude kolem, moderního vybavení všech vleků a lanovek, na nás čekaly ideální svahy všech náročností, ikdyž pro některé možná spíše mírného charakteru.

Jednotlivé sjezdovky se rozprostírají v nadmořské výšce od 1030 - 2 125 m.n. m., odkud je vždy přenádherný výhled na panorama hor, které se rozprostírají všude kolem. Jeden z nejúžasnějších pohledů se Vám naskytne z nejvyššího bodu ze všech stanic ve středisku a to na vrcholu Paganella 2, odkud je úžasný pohled na proslulé jezero Lago di Garda. Sjezdovky jsou výborně udržované, obsluha všude velice ochotná, hospůdky a restaurace najdete na všech trasách, které se rozhodnete objevovat. Ceny jsou dle mého názoru velice příznivé, naprosto bez obav se zde všude můžete najíst či občerstvit, aniž by se Vám ztenčila peněženka na minimum.

 

2. Počasí a vytíženost lyžařského areálu

Naprosto v úžasu jsme byli z toho, jak to, že v tak krásném středisku, není mnoho lidí a netvoří se zde vůbec žádné fronty!
Je pravdou, že jsme zde byli již mimo hlavní sezónu, v termínu od 18.03. - 22.03., ale přesto, chvílemi jsme na sjezdovkách řádili úplně sami a zdálo se, že jsme ve zcela zapomenutém ráji! Co se týká počasí, nebylo již možné, aby bylo lépe! Všechny dny nás provázelo naprosto slunečné počasí, azuro, které bylo provázeno mrazivými teplotami kolem -1 stupně a nočním sněžením. Výška sněhu ve vysokých polohách tak kolem 150 cm, dole v údolí kolem 50 cm.
Skutečností je, že v této roční době, je v této oblasti již riziko, že sníh bude již pod tíhou vysokých teplot v dolních polohách nesjízdný nebo že nebude již vůbec a lyžuje se např. již jen ve vyšších polohách, ale v našem případě zde byla zima jak se patří a to dokazují fotky!
Co se týká národnosti návštěvníků, kteří zde měli největší zastoupení, tak to byli jednoznačně Češi, pak lyžaři z Polska a Itálie.

 

3. Vybavení střediska a tipy pro budoucí návštěvníky

Toto středisko bych doporučila úplně každému. Na své si zde přijdou jak mladí nespoutaní lyžaři či snowboardisté, tak např. rodiny s dětmi, pro které je zde ideální prostředí, jak zde naučit lyžovat své ratolesti!! Samozřejmě zde fungují lyžařské školy - instruktoři, kterých jsme potkávali na svazích opravdu požehnaně. Najdete zde i dětský park a snowpark.
Náhorní planina Paganella nabízí milovníkům severského lyžování dva okruhy poblíž sportovního centra Andalo, trasy zahrnuty ze zimy 2009/2010. Pro začátečníky je zde k dispozici výukový tábor ve výšce 730 m. kde si můžete vzít soukromé lekce nebo kolektivní kurzy.
Pro každého je zde navíc možnost relaxace po náročném dni na sjezdovce, a to v podobě relaxačního centra - AcquaIN, kde naleznete plavecký areál, který již poskytuje obnovený sportovní bazén 25 m a nový bazén "Fun" s klesající zónou pro děti, se zónou vířivek a tobogánem 50 m.
Wellness zóna (sauna, beauty a solárium) se rozkládá na ploše více než 1300 m2 s wellness nabídkou na 360°.
My jsme sice tuto úžasnou záležitost již nestihli, ale kolegové z našeho zájezdu tam byli a velice toto centrum chválili!
Co se týká půjčovny lyžařského vybavení, je možné vše vyřešit přímo u sjezdovky.
Veškerá parkoviště u dolních stanic vleků jsou zdarma, neplatí se žádné parkovné.

 

   

 

4. Doplňující informace

Z tohoto střediska jsme se vrátily naprosto uchvácení, spokojení a už teď plánujeme, jak se zde vyřádíme i příští rok! :-)
Opálení jsme přijely jak od moře a v nohách najeto přes 110 km za 3 dny. Velice všem doporučujeme a abychom daly ještě jeden tip, tak ubytování jsme byly v hotelu Splendid, kde vše bylo také v naprostém pořádku! Hotel není sice pěti hvězdičkový, ale je zde opravdu čisto, výborně zde vaří a obsluha je velice příjemná!

 

5. Výhody a nevýhody

Výhody: málo lidí, žádné fronty u vleků (polovina března), výborná dostupnost spodních stanic vleků, hotely často v cenách zájezdů dotují skipas a dopravu k lanovkám skibusy, všechny ceny spíše níže, než je v Alpách zvykem.

Nevýhody: středisko je hodně na jihu, je potřeba vybrat vhodný termín s ohledem na roční dobu, chybí sjezdovky pro ty nejnáročnější lyžaře - černá je zde jen jedna sjezdovka, dle místní zvyklosti je zde internet na hotelech vždy jen 1 hodinu zdarma, pak je zpoplatněn dle místího tarifu - cca 4 eura / hod.

http://www.paganella.net

 

Testovací jezdkyně Marcela Kindlová

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE