Švýcarská sáňkařská hitparáda!

Sáňkování ve Švýcarsku má obrovskou výhodu: díky rozsáhlému pokrytí země železnicemi se na spoustě míst dostanete na start a pak i z cíle pohodlně každou půlhodinu (někde dokoce ještě častěji) vlakem - nentí tedy nutné mrznout na lanovce, zejména pro děti je to ve vyhřívaném vlaku příjemné cestování.

A nejde jen o pendlování, neméně podstatné je, že Švýcaři se o sáňkaře starají stejně pečlivě jako o lyžaře, to znamená, že všechny štreky jsou pravidelně udržované rolbou, v exponovanýcn úsecích bývají natažené sítě nebo měkce obložené stromy či sloupy, u každé sáňkovačky stojí nejméně jedna restaurace (ty delší lemuje víc podniků), většinou je po ruce i půjčovna vybavení. Za sáňky účtují podle času výpůjčky a lokality mezi 10 a 20 CHF (cca 250 - 500 Kč), někde si lze za pár franků vypůjčit také přilbu, brzdící návleky na boty či další vychytávky.  

V některých lokalitách vybírají jakési mýto mezi 30 a 40 CHF za den (cca 750 - 1.000 Kč), přičemž v ceně už samozřejmě bývá kyvadlová doprava, jinde můžete sáňkovat jen za cenu jízdenky. A někde se dokonce dá sáňkovat až do půlnoci díky umělému osvětlení.

 

Máme pro vás výběr předem vytipovaných tobogánů na základě referencí místních znalců:

 

1. Preda Bergün

Absolutní jednička. Šestikilometrový, špičkově udržovaný tobogán na uzavřené Alburské silnici z Predy (1.789 m n.m.) do Bergünu s převýšením 400 m v kantonu Graubünden učinil z téhle lokality švýcarskou Mekku sáňkování.

Sklon tak akorát, ani divočina, ale ani otravný pochod, nechybí tu mantinely, SOS hlásiče, rychlostní radar ani večerní osvětlení, samozřejmostí jsou restaurace, hotely i ledové bary.

 

 

2. Rotenboden - Riffelberg

"Švýcarštější" vyhlídku na saních nenajdete. Přímo na zastávce gornergratské zubačky Rotenboden (2.815 m n.m.) startuje divoká, pouze 1,5kilometrová jízda o 233 metrů níž k Riffelbergu. Ach, to panoráma! Téměř celou trasu před sebou máte v celé své nádheře skalní zub Matterhornu.

Tady nehrozí žádné pochodování se sáňkami, pojedete pěkně odshora až skoro k cíli, jen na posledních zhruba 50 metrech je nutné sáňky kvůli vlastní bezpečnosti táhnout, neboť se tu dráha připojuje na lyžařský koridor.

 

 

3. Darlux - Bergün

Tohle je neprávem opomíjené, ideální zpestření silničního sjezdu v Berünnu: na kraji obce se místo pochodu k nádraží posadíte na lanovku (platí na ni denní sáňkařská vlaková permanentka) a vyvezete se do lyžařského miniareálu na Darlux (1.974 m n.m.).

Odtud vede dolů dobrodružný, a přitom velmi slušně zabezpečený sjezd relativně úzkými lesními cestami se spoustou ostrých zákrut a s místy prudkým sklonem (převýšení činí 590 m na 4 km délky).

 

4. Rigi - Schwändi - Klösterli

Necelých 2.000 m vysoká "Královna hor" Rigi nedaleko Lucernu patří mezi nejbohatší švýcarské lokality na sáňkařské trasy (mají jich tam pět), ale pravděpodobně též nejzrádnější. Poznáte to už na nejdelší, čtyřikilometrové ponoramatické dráze s báječnou vhlídkou a hradbu Alp, která vede z vrcholu (1.752 m) přes Schwändi o 400 m níž na stanici zubačky Klösterli.

Ochranné sítě tu většinou chybí, takže sebemenší chvilkové pokochání nádherou na obzoru znamená přistání v hlubokém sněhu mimo vyznačenou trasu...

 

5. Eiger Run

Se saněmi se můžete vypravit pod věhlasnou severní stěnu Eigeru už ve dvoukilometrové výšce nádraží Kleine Scheidegg, ale až k Alpinglenu to bude spíš zdlouhavý pochod - sklonové poměry trati jsou tady určené spíš pro pěší zimní turisty.

Teprve z Alpiglenu (1.616 m n.m.) vede o 116 metrů níž k Brandeggu tříkilometrový populární Eiger Run, kde se dovádí pod osvětlením v serpentinách mezi stromy dlouho do noci.

 

6. Rigi - Des Alpes - Klösterli

Ideální mix adrenalinu a bezpečnosti. Jakási zlatá střední cesta v délce tří kilometrů vede z vrcholu (1.752 m) o 400 m níž na Klösterli po dobře vyznačené a slušně zabezpečené samostatné trase, kde se nebudete mísit s lyžaři a zrádná místa spatříte v dostatečném předstihu, abyste dokázali saně ubrzdit.

 

7. Rigi Staffel - Klösterli

Pozor! Jsou to sice pouhé dva kilometry, ale není těžké si představit, jak snadno na nich člověk přijde o život. Prudký sjezd z 1.600 m o 300 m níž vede podél kolejí, ale na sledování vláčků nebudete mít ani pomyšlení.

Zledovatělý strmý tobogán křižuje v nepřehledných místech lyžařské sjezdovky, leckde je těžké udržet saně pod kontrolou. Pouze pro zkušené sáňkaře s helmou!

 

8. Nätschen - Andermatt

Sedmikilometrová sáňkařská trasa z Nätschenu (1.842 m n.m.) o 400 m níž je takové pomalé svezení po uzavřené silnici od průsmyku Oberalp, navíc "zpestřené" závějemi.

 

9. Faulhorn - Grindelwald

Nejdelší sáňkařská štreka Evropy startuje 2.680 m n.m. a sklouznete po ní během 15 km o 1.600 m níž. Je to náramná hodinová jízda na ledu, jenomže zásadní potíž je tady s přístupem na start. Od vrcholové stanice lanovky First jsou to na Faulhorn ještě bezmála tři hodiny pěšího výstupu - tedy nic pro děti, ani kdybyste je táhli za sebou na saních.

 

 

10. Malý Matterhorn

Není to sáňkování v pravém slova smyslu, klouže se tu na jakýchsi měkkých poduškách ledovým tunelem. Se svými zhruba 10 metry je to nejkratší zimní švýcarský tobogán. Potíž je v tom, že v podzemním ledovém paláci uvnitř ledovce na Malém Matterhornu nad Zermattem se v řídkém vzduchu v bezmála čtyřtisícové nadmořské výce těžko dýchá dospělým, natož dětem...

 

Zdroj: častopis SWISSmag
Foto: www.schlitteln-berguen.ch, www.zermatt.ch, www.grindelwaldbus.ch