Sněhové zpravodajství 9.3.2017

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek měly rakouské Alpy oblačno, v mnoha střediscích pršelo a sněžilo a viditelnost tak byla výrazně omezená. Tam, kde sněžilo, nabídly vyšší svahy ve výše položených střediscích výborné podmínky. Na nižších svazích, kde bylo tepleji, byl sníh těžký a mokrý.

Střediska Ski Juwel (35/105cm) v regionu Zillertal jsou příkladem toho, co bylo zmíněno výše. Dle sněhového zpravodajství mají střediska Alpbach, Niederau a Wildschonau 15 cm čerstvého sněhu, avšak kvůli teplotám kolem +3C byly podmínky na úrovni středisek horší.

V jiné části rakouských Alp jako například v regionu Ischgl byly teploty kolem bodu mrazu, takže například středisko Galtur (60/125cm), kde dle sněhového zpravodajství připadlo 25 cm, mělo v provozu 7 z 10 lanovek.

Region Arlberg patří i nadále k oblastem rakouských Alp, kde napadlo nejvíce sněhu. Střediska St Anton/St Christoph (70/285cm) si dle sněhového zpravodajství užívala nejvíce sněhu. Lech/Zurs (110/205cm) má kolem 25 cm čerstvého sněhu, lyžování je zde excelentní.

Středisko Kaunertal (233/295cm) bylo dnes uzavřeno kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí.

Střediska, která měla ve čtvrtek v nižších polohách deštivo, přichází dle sněhového zpravodajství dobrá zpráva. V pátek se očekává pokles teplot, takže může lehce sněžit. První střípky slunečních paprsků se objeví v neděli ve střediscích regionu Gastein. Ve středisku Hintertux (75/195cm) by mělo dle sněhového zpravodajství připadnout dalších 40 cm.

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek 9.3. byl ve francouzských Alpách čerstvý prašan a svahy ve střediscích byly dobře upravené. Počasí se dnes uklidnilo, takže připravilo výborné podmínky pro lyžování díky sněžení z uplynulých dnů. I mimo sjezdovky je dostatek neuježděného sněhu, ale to nezůstane dlouho.

Výborné lyžování má oblast Chamonix (60/300cm), jak na tak i mimo sjezdovky díky výrazné vrstvě čerstvého sněhu. Ve čtvrtek bylo oblačno, takže mohla být místy ovlivněna viditelnost.

Po sněžení z uplynulých dnů očekávali návštěvníci Portes du Soleil, že si užijí výborné podmínky pro lyžování.  Dnes však bylo velmi oblačno, místy mlhavo, takže viditelnost byla omezená. Nejlepší podmínky pro lyžování byly tedy na nižších svazích, kde byla nejlepší viditelnost mezi stromy.

V oblasti Paradiski rovněž hodně nasněžilo, podmínky kolem střediska La Plagne (35/265cm) jsou stále velmi dobré. Většina svahů mimo sjezdovky již je projetá.

La Grave spustilo teleski na vrcholu, takže se zpřístupnila větší oblast. Většina terénu již je projetá, avšak místy lze ještě nalézt čerstvý prašan.

 

Švýcarské Alpy

Ve čtvrtek nabídly švýcarské Alpy husté sněžení a silný vítr. Zima se vrátila do švýcarských Alp již na začátku týdne, na mnoha místech připadlo dle sněhového zpravodajství velké množství čerstvého sněhu a ten připravil výborné podmínky pro lyžování. Dnes většinou pod 2000 m pršelo, takže na těchto svazích byl sníh těžký. Mnoho středisek nemohlo otevřít všechny lanovky ve výše položených částech, jako např. Zermatt (20/220cm), kde jelo méně než 25 lanovek, a Saas Fee (3/220cm), kde bylo šest sedačkových lanovek uzavřených.

Podmínky pro lyžování jsou většinou mokré a těžké, nebo je sníh navátý. Lavinové nebezpečí nyní rapidně roste, jak dnes tak i zítra, takže není nejlepší vyrazit do čerstvého prašanu jen tak mimo bezpečná území.

V pátek bude slunečné počasí, takže bude možné si užít pohled na nádherně zasněženou krajinu. O víkendu bude chladněji, avšak další srážky lze dle sněhového zpravodajství očekávat v příštím týdnu.

 

Italské Alpy

Italská střediska měla ve čtvrtek proměnlivé počasí. Dle sněhového zpravodajství jsou podmínky pro lyžování v italských Alpách fantastické díky čerstvému sněhu, který napadl v mnoha střediscích během tohoto týdne. Dnešní proměnlivé počasí připravilo měkčí níže položené svahy a čerstvý, ale mokrý, sníh na vyšších svazích. Nestabilní počasí nebude pokračovat déle než 24 hod, poté se vrátí slunečné počasí.

Slunečné počasí ovládne následující tři dny italské Alpy, v neděli se přižene další březnová bouře. Dle sněhového zpravodajství bude lyžování i nadále velmi dobré, zvláště v oblastech Mont Blanc a Matterhorn.

 

Německé Alpy

Ve čtvrtek 9.3. nebylo pro lyžování nejvhodnější počasí v německých Alpách. Foukal silný vítr a hustě pršelo, takže provoz lanovek byl omezen. Podmínky pro lyžování byly dnes ve středisku Spitzingsee (38/90cm) tak špatné, že středisko dnes uzavřelo provoz. V jiných střediscích připravil hustý déšť těžký sníh, kromě výše položených svahů. Garmisch Partenkirchen (15/50cm) hlásí 30 cm čerstvého sněhu z noci a další sníh padal i během dne.

Sjezdovky dnes trpěly teplejším počasím, které bude o víkendu pokračovat. Teploty se pod bod mrazu dostanou až v polovině příštího týdne, o víkendu se bude střídat slunečno a deštivo.

V polovině března se očekává další příval srážek, zima tedy ještě nekončí.

 

Sněhové zpravodajství

Tento týden připravil výborné a extrémní počasí v Alpách. Švýcarské Alpy byly uprostřed sněhové bouře. Francouzské Alpy měly počasí klidnější a bez srážek. Během následujících 24 hodin ovlivní nestálé počasí a srážky švýcarské Alpy, italské Alpy, německé Alpy a rakouské Alpy. O víkendu se počasí uklidní, bude slunečno a zlepší se viditelnost. Toto však bude jen na krátko, protože dle sněhového zpravodajství bude oblačno se sněžením v příštím týdnu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk