Sněhové zpravodajství 9.3.2015

Rakouské Alpy

Jaro a blížící se Velikonoce se začínají vkrádat do rakouských Alp. V nižších resortech je sníh místy těžký a rozbředlý, převážně v odpoledních hodinách. Stále je však dostupné vynikající lyžování.

Nejlepší podmínky jsou ve vyšších střediscích a na ledovcích. Resorty jako Kaunertal (dle sněhového zpravodajství 235/319 cm), Pitztal (229/311 cm), Sölden (5/326 cm), Obergurgl (42/191 cm) a Hintertux (50/270 cm), nabízí výborné sjezdovky a prašan na horních svazích.

Další středisko, které v současné době nabízí vynikající podmínky, je Kühtai (90/115 cm). V pátek napadlo přibližně 20 cm čerstvého sněhu. V pondělí 9.března se po obloze šířily lehké mraky, ale viditelnost byla dobrá a výhledy nádherné. V provozu bylo všech 12 vleků.

Předpověď slibuje pokračování slunečného počasí i v úterý, směrem ke konci týdne přijdou mraky a může i znovu sněžit.

 

Francouzské Alpy

Přes víkend si francouzské Alpy i Pyreneje užily zářivé sluneční paprsky, které pokračovaly i v začátku nového týdne. Panují téměř jarní podmínky s mírnými teplotami v rozmezí 0-4C.

Ve vyšších střediscích zůstaly teploty pod bodem mrazu a sjezdovky jsou pokryty prašanem. Svahy nad Val Thorens (sněhové zpravodajství udává 130/215 cm) jsou ve skvělé kondici, stejně jako Tignes (105/157 cm) a Val d´Isere (105/157 cm).

Resorty, které mají většinu svahů pod 2000 m, mají v současné době nejslabší sněhové podmínky, ale díky slušné základně zůstává počet holých míst bez sněhu minimální. Jedná se o střediska Megeve (60/126 cm) a Morzine (70/195 cm).

Slunečné počasí bude pokračovat i tento týden, ve středu se v oblasti Mont Blanc objeví pár mraků. Nové sněžení dorazí v pátek večer a vydrží po celý víkend.

 

Švýcarské Alpy

Slunce svítilo na začátku nového týdne také ve Švýcarsku, slunečné počasí panovalo celý víkend. Teploty stouply nad bod mrazu, na nižších svazích panují téměř jarní podmínky.

Skvělé lyžování je hlášeno ze střediska Verbier (dle sněhového zpravodajství 48/225 cm). Nižší a jižní svahy byly v průběhu dne měkčí, ale horní svahy nabízí stále výborné prachové podmínky.

Engelberg (45/340 cm) a Andermatt (80/500 cm) mají v nabídce perfektní lyžování díky hluboké sněhové základně. V pondělí 9.března byly v provozu všechny vleky, sjezdovky byly skvěle upraveny.

Na zbytek týdne se očekává většinou jasno, od středy přibydou mraky, které mohou přinést lehké sněžení. Silnější sněžení se očekává v průběhu pátku, což je dobrou zprávou pro přicházející Velikonoce.

 

Italské Alpy

Jaro klepe na dveře, sníh ve střediscích je měkčí, ale celková situace je v Itálii nadále dobrá. Silné větry z minulého týdne ustaly a nastoupila jasná modrá obloha na západě, na východě bylo více oblačnosti.

V pondělí 9.března bylo velmi atraktivní lyžování ve středisku Courmayeur (sněhové zpravodajství hlásí 60/170 cm), s modrou oblohou a lehkou oblačností. V provozu bylo všech 20 vleků, teplota se pohybovala kolem 4C.

Předpověď na příštích několik dní slibuje podobné počasí, na západě s lehkou oblačností. V dohlednu není zatím žádné sněžení, ale na víkend se očekávají hustší mraky, takže se možná dočkáme i nového sněhu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk