Sněhové zpravodajství 8.12.2014

Rakouské Alpy

Rakousko začalo pondělí 8.prosince smíšeným počasím. Východní a střední Rakousko se dočkalo čerstvého sněhu, i když sněžení bylo poměrně lehké. V západním Rakousku bylo docela zataženo, místy vykouklo slunce. Díky chladnému počasí jedou sněžná děla naplno a vyrábí nový sníh.

Výše položená střediska Rakouska jsou pro zimní sezónu již v provozu. Obergurgl (dle sněhového zpravodajství 10/95 cm) hlásil čerstvý sníh a to zejména v oblasti Hochgurgl. O víkendu napadlo asi 5 cm sněhu. V pondělí bylo v provozu celkem 17 vleků. Dnes bylo velmi chladno, teplota se pohybovala okolo -7C.

Lehké sněžení v Rakousku se očekává i v úterý, což je dobrá zpráva pro střediska, která musela odložit otevření. Teplota zůstane pod bodem mrazu.
 

Francouzské Alpy

Teplota poklesla i ve francouzských střediscích, což je skvělá zpráva. Nízká teplota znamená, že střediska mohou zasněžovat.

Skvělé lyžování nabízí vyšší střediska s ledovci - Les Deux Alpes (0/80 cm), Tignes (0/50 cm), Val d'Isere (0/30 cm) a Val Thorens (40/80 cm).

Střediska Bareges/La Mongie (5/30 cm) a Cauterets (5/20 cm) v Pyrenejích plánují otevřít příští víkend.
Většina francouzských středisek plánuje otevřít další víkend, i když to bude záviset na sněhové pokrývce. Nízké teploty umožňují zasněžovat a očekává se během týdne alespoň poprašek přírodního sněhu, což zvýší možnosti lyžování ve Francii.

 

Švýcarské Alpy

Podmínky ve Švýcarsku se stále zlepšují, díky novému sněhu, který napadl přes víkend, a neustále klesajícím teplotám. V pondělí 8.prosince byly sněhové přeháňky v mnoha letoviscích, v neděli večer napadlo do 5-10 cm sněhu.

Zermatt (sněhové zpravodajství hlásí 0/83 cm) i nadále nabízí největší terén v Alpách, s 204/360 km otevřených sjezdovek včetně všech spojení na Cervinii. Lyžování v propojených střediscích Samnaun-Ischgl (0/42 cm) se zlepšilo popraškem nového sněhu, v provozu je 26 vleků.

Podmínky na ledovci Vorab nad Flims-Laax (0/125 cm) byly v pondělí hlášeny jako velmi dobré, s 5 cm nového sněhu. Horní svahy Davos-Klosters (dle sněhového zpravodajství 4/68 cm) byly také posíleny o 5 cm sněhu přes víkend, což osvěžilo otevřené sjezdovky.

Lyžování je nyní k dispozici v Grimentz-Zinal (0/40 cm). Omezené lyžování nabízí také Verbier (0/35 cm), i když nedostatek sněhu omezil lyžařský prostor na čtyři sjezdovky.

V noci na úterý jsou hlášeny sněhové přeháňky, teploty se budou pohybovat pod bodem mrazu.
  

Italské Alpy

Několik středisek v Itálii otevřelo tento víkend a to díky novému sněžení z minulého týdne a nízkým teplotám tento víkend. Dnes bylo převážně slunečno, ale v noci na úterý se očekává lehké sněžení.

Cervinia (sněhové zpravodajství udává 0/215 cm) nabízí lyžování na téměř všech svých sjezdovkách, včetně většiny údolních tratí a všechny spojení do Zermattu.

Podmínky ve středisku Livigno (28/134 cm) byly hlášeny jako velmi dobré, během víkendu teploty klesly.

Další vleky se otevřely tento víkend v jednotlivých oblastech Monterosa a Dolomiti Superski. Gressoney-la-Trinité (0/130 cm) měl v provozu sedm vleků, Cortina (5/30 cm) osm vleků otevřených a Madonna di Campiglio (0/75 cm) nabídla v pondělí šest otevřených vleků.

Výhled počasí na příští týden - bude pokračovat chladné počasí, což umožní poprvé za několik týdnů zasněžování a nabízí tak šanci pro otevření dalších svahů a středisek.
 

Zdroj: www.skiclub.co.uk