Sněhové zpravodajství 8.1.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 7.ledna lehce sněžilo na většině území, což osvěžilo sjezdovky v mnoha střediscích.

Nejvíce nového sněhu hlásí region Arlberg se středisky Lech (dle sněhového zpravodajství 60/70 cm) a Warth-Schrocken (55/70 cm), podmínky jsou vynikající.

Nejlepší lyžování lze stále nalézt na horních svazích a ledovcové areály, jako je Stubai (15/100 cm) a Pitztal (79/132 cm), které se mohou pochlubit nejhlubší sněhovou základnou v zemi.

V dalších dnech se očekává proměnlivé počasí s čerstvým sněhem, na východě země může na dolních svazích lehce pršet. Díky oblačnosti a sněžení bude o víkendu horší viditelnost.

 

Francouzské Alpy

Podmínky ve francouzských střediscích se významně zlepšily, díky čerstvému sněžení po většinu tohoto týdne. Čtvrtek 7.ledna byl velmi zasněžený den, avšak na některých místech podmínky zhoršoval silný vítr.

Regiony Tři údolí, Espace Killy a Paradiski jsou ve výborném stavu. Ze čtvrtka je hlášeno kolem 10 cm nového sněhu ve střediscích St Martin de Belleville (sněhové zpravodajství udává 35/102 cm), Les Bréviéres (64/120 cm) a Montchavin/Les Coches a Montalbert (30/130 cm).

Dále na sever v Portes du Soleil se stav také zlepšil díky novému sněhu. Avoriaz (60/80 cm) obdržel ve čtvrtek ráno 5 cm sněhu a husté sněžení vydrželo po celý den. Situace v Grand Massif byla podobná, středisko Flaine (10/110 cm) hlásí více než 10 cm ze čtvrtečního rána.

Nejvíce sněžilo v oblasti Chamonix (15/300 cm). Na vrcholu Aiguille du Midi nasněžilo v tomto týdnu přes metr a půl a prognóza očekává další nárůst. Poprvé v této sezoně byl otevřen areál Pierre RIC u Argentiere (15/150 cm).

Dále na jih hlásí střediska také množství nového sněhu. V Serre Chevalier (28/50 cm) je hlášno 40 cm ze čtvrtečního dopoledne.

Středisko La Grave muselo být bohužel ve čtvrtek uzavřeno kvůli přívalům nového sněhu a silnému větru.

Letovisko Cauterets (10/85 cm) v Pyrenejích muselo být také uzavřeno kvůli silnému větru, ale Bareges/La Mongie (25/85 cm) bylo v provozu. Ve středu připadlo 20 cm sněhu, čtvrtek byl slunečný s dobrou viditelností, takže podmínky byly ideální.

Následující dny a příští týden budou podle předpovědi zasněžené, ve středu 13.ledna se na chvíli objeví sluníčko. V oblasti Chamonix se očekává kolem tří a půl až čtyř metrů nového sněhu v průběhu následujících devíti dnů, v ostatních francouzských oblastech čekáme více než metr čerstvého sněhu.


Švýcarské Alpy

Těžké sněžení zasáhlo i švýcarské Alpy, nejvíce na západu země. Během čtvrtečního rána napadlo kolem 10 cm a sněžení pokračovalo celý den, součty se blíží ke 40 cm sněhu.

Střediska Verbier (dle sněhového zpravodajství 28/100 cm) a Nendaz (30/120 cm) se dočkaly nejvíce nového sněhu. Podmínky v celé oblasti 4 Vallees jsou výborné, v provozu je 64 vleků.

Ostatní střediska v západní části země jsou také ve velmi dobrém stavu, zejména Crans-Montana (30/150 cm), která se může pochlubit jednou z nejhlubších základen v zemi.

Naopak střediska regionu Engadin, jako je St Moritz (15/26 cm) a Pontresina (10/14 cm), obdržela jen pár centimetrů sněhu v posledních dnech. Dobrou zprávou je, že během víkendu a pondělí se situace konečně změní, prognóza očekává kolem 60 cm čerstvého sněhu.

V pondělí bude chladnější počasí, doprovázené těžkým sněžením, v severních Alpách se očekává více než metr nového sněhu.

 

Italské Alpy

Ve čtvtek 7.ledna sněžilo na většině území Itálie.

Nejsilněji sněžilo v regionu Valle d´Aosta/Monterosa, viditelnost byla omezená. Střediska Courmayeur (dle sněhového zpravodajství 25/75 cm), La Thuile (35/65 cm) a Pila (40/80 cm) obdržela kolem 15-30 cm sněhu. Sjezdovky jsou ve výborném stavu.

Mléčná dráha hlásí 15-20 cm nového sněhu ze čtvrtka, sněžit bude i v následujících dnech. Podmínky v areálech Cesana Torinese (20/40 cm) a Sestriere (20/40 cm) se výrazně zlepšily.

Sněžilo také v Dolomitech, i když zdaleka ne v takovém množství jako ve zbytku země. Bohužel většina areálů obdržela jen několik centimetrů čerstvého sněhu. Během víkendu se očekávají poměrně nízké teploty a sněžení.

Itálie v současné době zažívá své první výrazné sněžení v sezoně, ve všech regionech se očekávají sněhové přírůstky do začátku příštího týdne. Teploty zůstanou pod bodem mrazu a podmínky na sjezdovkách se velmi zlepší.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk