Sněhové zpravodajství 6.2.2018

Rakouské Alpy

Čerstvý sníh, který začal padat ve čtvrtek 1.2. padal i v pátek 2.2. a s příchodem víkendu sněžení sláblo a oblačnost se přesouvala na západ. Některá střediska hlásí pokračující sněžení i o víkendu, avšak jedná se pouze o pár centimetrů. V pondělí 5.2. bylo převážně slunečné počasí, avšak chladno oproti minulému týdnu. Teploty jsou nejnižší na ledovcích, -11C má ledovec Kitzsteinhorn u střediska Kaprun (145/315cm) a ledovec Stubai (160/170cm).

Čerstvý sníh lze stále nalézt i mimo sjezdovky, zvláště ve střediscích, kde padalo nejvíce, avšak dle webkamer lze zpozorovat, že sníh se postupně ujíždí. Na sjezdovkách jsou podmínky excelentní v celé oblasti rakouských Alp, kde je dostatek dobrého lyžování na polovinu sezóny s dostatečnou sněhovou nadílkou většinou nad průměrem.

Dle sněhového zpravodajství začne opět sněžit ve středu, oblačnost a lehké sněžení vydrží až do víkendu. Žádné výrazné přírůstky se neočekávají během jednoho dne. Pouze v pár střediscích dosáhne vrstva čerstvého sněhu dvouciferné číslo.

 

Francouzské Alpy

Většina francouzských Alp nezažila čerstvý sníh během uplynulého víkendu, avšak v pondělí bylo velmi proměnlivo: slunečno, oblačno s občasnými mraky, které přinesly nový sníh. I když jde jen o pár centimetrů, severní část francouzských Alp také těžila ze sněžení. Lépe na tom jsou střediska jižní části francouzských Alp, kde připadlo více sněhu. Jedná se například o střediska Serre Chevalier (81/257cm) a Pra Loup (110/260cm).

Teploty, nižší než minulý týden, se pohybují kolem -5C. Dle sněhového zpravodajství by mělo být pondělí poslední den výraznějšího sněžení, protože zbytek týdne přinese pouze pár vloček. Bude hlavně svítit sluníčko.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy hlásí chladný začátek týdne, protože teploty se pohybují kolem -10C v mnoha střediscích, což ale přináší naději na čerstvý sníh. Podmínky pro lyžování zůstávají velmi dobré podél hranice, sníh z minulého týdne je však nyní již uježděný.

Blízko vrcholu Matterhorn jsou střediska (135/340cm) a Saas Fee (105/445cm) v dobrém stavu, zatímco v oblasti Jungfrau patří mezi jedno z nejlepších středisek Murren (112/392cm). Střediska Engelberg (35/644cm) a Andermatt (109/490cm) hlásí velké přírůstky čerstvého sněhu na vyšších svazích.

Dle sněhového zpravodajství bude v týdnu podobné počasí jako na začátku. V úterý 6.2. by mělo být spíše slunečno, avšak všeobecně bude spíše oblačno s nadějí na trochu čerstvého sněhu.

 

Italské Alpy

Sněhová mračna ovládají oblohu nad italskými Alpami v pondělí 5.2. Zatímco ve východní části mraky přinesou pouze lehký poprašek sněhu, na západě italských Alp se může počítat s přírůstky většími. Alagna (100/150cm) očekává 24 cm, zatímco ostatní střediska mohou počítat mezi 10-20 cm čerstvého sněhu. Lehké sněžení začalo již ráno, 10 cm čerstvého sněhu hlásí Courmayeur (160/260cm) již během poledne. Střediska, kde doposud nesněžilo, měla přesto oblačno. Teploty klesly a pohybují se kolem -10C.

Dolomity a jejich střediska mají díky sněžení ze čtvrtka a pátku ještě místy trochu čerstvého sněhu, který není ujetý, avšak všeobecně jsou sjezdovky velmi dobře upravené. Ostatní střediska na tom již nejsou tak dobře. Například střediska v oblasti Via Lattea mají některé svahy již lehce ledovaté a mimo sjezdovky není většinou možné lyžovat vůbec. Dle sněhového zpravodajství však přinesou mraky do této oblasti čerstvý sníh.

Nadcházející týden přinese podle sněhového zpravodajství nový sníh, zvláště výrazné bude v severní části italských Alp. Macugnaga (40/80cm) může očekávat až 80 cm čerstvého sněhu do středy, zatímco Passo Tonale (60/250cm) bude mít taky výraznou sněhovou nadílku s největší vlnou v úterý.

 

Německé Alpy

Německé Alpy měly v pondělí 5.2. spíše jasno, takže podmínky pro lyžování byly velmi příjemné. Čerstvý sníh napadl ve střediscích Berchtesgaden (20/160cm) a Garmisch (22/164cm), kde připadlo 10 a 3 cm během 24 hodin. Dle sněhového zpravodajství přijde další vlna sněžení ve středu 7.2., kdy lehce připadne ve všech sledovaných střediscích.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk