Sněhové zpravodajství 5.4.2016

Rakouské Alpy

Začátek týdne byl většinou slunečný, o víkendu ukončilo svůj provoz několik středisek, včetně oblasti Ski Welt. Aktuálně je uzavřeno 16 rakouských středisek, během tohoto týdne ukončí sezonu několik dalších areálů.

To však neznamená, že sezona v Rakousku je u konce. Mnoho oblastí zůstává v provozu až do konce dubna, nebo i déle. Nejdéle otevřené zůstávají samozřejmě ledovcové areály, ale skvělé podmínky nabízí i střediska Kitzbühel/Kirchberg (dle sněhového zpravodajství 57/95 cm) a Ischgl (0/75 cm).

Dobrou zprávou je, že v tomto týdnu se očekává pokles teplot a úroveň zmrazení klesne na místa kolem 1500 m. Převládat bude oblačnost, což může přinést lehké sněžení.

 

Francouzské Alpy

Na začátku týdne dominovaly napříč Francií jarní podmínky. Mnoho středisek hlásí z víkendu a z pondělí silný teplý vítr, který ovlivnil sněhové základny na mnoha místech. Například v regionu Espace Killy (sněhové zpravodajství hlásí 110/200 cm) se sněhová pokrývka na horních svazích snížila o 25 cm od pátku 1.dubna, i když přesto jsou podmínky ve střediscích Tignes a Val d´Isere díky nadmořské výšce stále velmi dobré.

Většina středisek je stále v provozu. Nejlepší lyžování nabízí nejvyšší střediska, jako je Chamonix (0/700 cm), kde v oblasti Aiguille du Midi leží neuvěřitelných 7 metrů sněhu. Druhé v řadě je sousední středisko Vallorcine (0/350 cm), kde je z horních svahů hlášeno tři a půl metru sněhu. Areál Flaine (88/315 cm) v lyžařské oblasti Grande Massif je také v dobrém stavu, s více než třemi metry sněhu na horních svazích.

Tento týden dojde k poklesu teplot, mrznout bude pod 1500 m v Alpách i Pyrenejích, což je skvělá zpráva. Očekávají se těžké mraky, mohl by napadnout čerstvý sníh.

 

Švýcarské Alpy

První dubnový víkend přinesl typické jarní podmínky. Bylo slunečno, místy oblačno a foukal teplý silný vítr. To znamená, že sníh začíná pomalu klesat. Ve středisku Champéry (dle sněhového zpravodajství 0/160 cm) ubylo na dolních svazích několik centimetrů sněhu. Nicméně, stále výborné lyžování najdeme na Matterhornu; v Saas Fee (75/300 cm), středisko Nendaz (20/230 cm) je také v dobré formě. V provozu má 62 z 82 lanovek. Středisko Gstaad je již pro tuto sezonu uzavřeno.

Teplé počasí přinese na mnoha místech déšť, stav sjezdovek se bude dále zhoršovat. Ve čtvrtek se však vrátí zima, teploty klesnou k bodu mrazu a například ve středisku Engelberg (0/385 cm) se očekává až 24 cm nového sněhu.

 

Italské Alpy

Dobré lyžování je stále k dispozici v mnoha italských střediscích.

V oblasti Mléčná dráha panují jarní podmínky a vysoké teploty, přesto je však lyžování velmi dobré a sjezdovky skvělé upravené. Nejlepší lyžování nabízí středisko Sauze d´Oulx (sněhové zpravodajství udává 30/70 cm), kde je v provozu 46 z 59 lanovek.

V údolí Aosta a Monterosa také najdeme výborné lyžařské možnosti. V posledních dnech došlo k nárůstu teplot, což ovlivnilo především dolní svahy. Nejlepší podmínky se drží na horních svazích, kde díky teplotám pod bodem mrazu zůstávájí svahy pevné.

Začátek týdne byl oblačný, což přinese možnost deště v příštích dnech. Ve čtvrtek 7.dubna budou teploty opět klesat, v mnoha oblastech je šance na nový sníh. Nejvíce se očekává ve středisku Canazei (40/150 cm), kde může spadnout kolem 47 cm.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk