Sněhové zpravodajství 5.1.2017

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 5.ledna se zima opět přihlásila o slovo. Dle sněhového zpravodajství přináší čerstvý sníh skvělé podmínky pro lyžování pro většinu rakouských Alp. Místy byla s ohledem na sněžení omezená viditelnost.

V oblasti Zillertal má středisko Alpbach (50/90cm) 35 cm čerstvého sněhu a v provozu 35 z 46 lanovek. Jinde to bylo obdobné, připadlo 40 cm čerstvého sněhu: Filzmoos (75/100cm), Kaprun (50/140cm) a Saalbach (40/70cm), zatímco 50 cm hlásí Lech/Zurs (60/80cm). Obertauern (80/130cm) hlásí dle sněhového zpravodajství 30 cm čerstvého sněhu, teploměr ukazoval -16C.

Východ rakouských Alp byl výjimkou tohoto sněžení, pouhé 3 cm napadly v Bad Kleinkirchheim (15/20cm) a bylo slunečno.
V pátek by mělo být slunečno, v sobotu se začne zatahovat a mělo by začít sněžit, hustější sněžení začne v neděli.Francouzské Alpy

Francouzské Alpy měly ve čtvrtek 5.ledna skvělý den. V řadě středisek připadl čerstvý sníh. Chamonix (5/100cm), Megeve (5/20cm) a Meribel (7/72cm) mají 10 cm nového sněhu. Flaine (6/75cm) hlásí rovněž sněhovou nadílku. Obdobně to platí pro Tignes (41/130cm) a Val d´Isere (31/130cm), kde nejvíce napadlo na ledovci. Naneštěstí byl čerstvý sníh nedostupný kvůli silnému větru, který omezil provoz lanovek na ledovci Grande Motte.Švýcarské Alpy

Velmi silný vítr a konečně husté sněžení dorazilo dle sněhového zpravodajství do švýcarských Alp ve čtvrtek 5.1. Sníh napadl ve většině středisek na severovýchodě švýcarských Alp, za 24 hodin připadlo 10 – 30 cm nového sněhu. Samnaun (10/40cm) má 50 cm. Sněhové podmínky pro lyžování jsou na sjezdovkách dobré, i přes husté sněžení je stále povrch hlavně tvrdý. Mimo sjezdovky je stále místy málo sněhu, protože nejsou zakryté ani kameny.

Vítr ovládal počasí v oblasti Matterhornu, dosáhl až 130 km/h. Na severozápadě byl provoz středisek Andermatt (15/95cm) a Flims/Laax (20/88cm) rovněž ovlivněn silným větrem.

Dle předpovědi bude foukat vítr, dokud bude sněžit. Začátkem víkendu bude slunečno, místy oblačno, ale bez sněhu. Další sněžení se očekává kolem 10. ledna. Dle sněhového zpravodajství bude sněžit vydatně.Italské Alpy

Italské Alpy měly ve čtvrtek oblačno a místy připadl čerstvý sníh. Podmínky zůstávají během celého dne stejné, jako byly v průběhu celého měsíce. Na sjezdovkách je firm. Mimo sjezdovky stále není dostatek sněhu.

Silný vítr uzavřel většinu lanovek ve střediscích Cervinia (30/150cm) a Val Senales (5/90cm). Provoz lanovek byl omezen i ve střediscích v oblastech Via Lattea a Sella Ronda.

Italské Alpy jsou dle sněhového zpravodajství mimo hlavní vlnu sněžení, která přichází ze severu. Kromě toho ovlivňuje provoz lanovek a sjezdovek silný vítr. Většina středisek bude mít o víkendu převážně slunečno.Německé Alpy

Německé Alpy mají dle sněhového zpravodajství rovněž čerstvý sníh. Podmínky pro lyžování se rapidně zlepšily, většinou napadlo kolem půl metru nového sněhu za posledních 36 hodin. Podmínky pro lyžování jsou na sjezdovkách excelentní s prašanem, který pokrývá firmové svahy. Nový sníh tvoří slušnou vrstvu i mimo sjezdovky, přesto je zde lyžování stále nebezpečné, protože všechny nerovnosti nejsou zakryty.

Feldberg (2/18cm) je nyní v provozu, v provozu je 18 lanovek. Lenggries (20/25cm) zprovoznil místo 2 hned 8 lanovek.
V pátek se vrátí slunečné počasí. O víkendu se bude střídat oblačno a lehké sněžení, 10.ledna přijde další sněhová bouře, která přinese dle sněhového zpravodajství opět kolem půl metru sněhu.


Sněhové zpravodajství

Alpy zažily dle sněhového zpravodajství velkou zimní proměnu.

Je velký rozdíl v jednotlivých částech Alp, protože sněžení přichází ze severu a hlavními oblastmi, kterých se sněžení dotklo, jsou rakouské Alpy, německé Alpy a švýcarské Alpy. Tyto oblasti mají ve čtvrtek velkou sněhovou nadílku. V pátek vystřídá sněžení opět slunečné počasí.

Rakouské Alpy očekávají v neděli opět návrat sněžení a to vydrží po většinu příštího týdne.

Německé Alpy budou mít v pátek rovněž slunečno. Během víkendu se bude střídat oblačnost a lehké sněžení, větší sněžení přijde 10.1. Nová vlna sněžení přinese dle sněhového zpravodajství další velkou dávku čerstvého sněhu, mezi úterým 10.1. a pátkem 13.1. připadne místy až půl metru sněhu.

Švýcarské Alpy ovlivňoval silný vítr. S příchodem víkendu bude slunečno, případně místy oblačno, avšak dle sněhového zpravodajství bez čerstvého sněhu. Další sněžení se očekává 10. ledna, které by mělo být vydatné.

Francouzské a italské Alpy bohužel nemají tak optimistické zprávy. Italské Alpy jsou mimo hlavní vlnu sněžení. Navíc zde foukal silný vítr, takže omezil provoz lanovek. Většina středisek bude mít o víkendu slunečné počasí.
Francouzské Alpy jsou na tom obdobně. Výrazné sněžení se dle sněhového zpravodajství očekává 10.ledna. Do té doby bude převažovat slunečno.

Zdroj: www.skiclub.co.uk