Sněhové zpravodajství 5.1.2016

Rakouské Alpy

Začátek týdne byl v Rakousku převážně oblačný, na mnoha místech se sněžením, které velmi prospělo podmínkám na sjezdovkách.

Nejvíce nového sněhu napadlo v regionu Arlberg, se středisky Lech (dle sněhového zpravodajství 55/65 cm) a Warth-Schrocken (55/65 cm). Hlášeno je kolem 30 cm čerstvého sněhu. Lyžařské podmínky se velmi zlepšily.

Jinde v Rakousku nasněžilo 5-10 cm sněhu během víkendu. Nejlepší lyžování stále nalezneme na horních svazích a především v ledovcových areálech jako je Stubai (15/100 cm) a Pitztal (79/132 cm).

Předpověď očekává lehké sněžení na mnoha místech po celý týden. Teploty zůstanou pod bodem mrazu.

 

Francouzské Alpy

Nový rok přinesl dramatickou změnu počasí ve většině francouzských středisek, o víkendu a během pondělí připadl čerstvý sníh. Nejsilněji sněžilo v severních Alpách, ale i jižní Alpy jsou ve velmi dobrém stavu. Střediska na západu, v blízkosti Grenoblu, jako je například Chamrousse, obdržely sněhu nejméně.

Střediska v údolí Chamonix jsou ve skvělé kondici, do pondělního rána nasněžilo 50 cm. Nicméně kvůli silnému sněžení a větru musela být v pondělí uzavřena střediska Argentiere (sněhové zpravodajství udává 10/200 cm) a Chamonix (10/200 cm), ale letoviska Brévent/Flégere (48/95 cm), Vallorcine (10/52 cm) a Les Houches (20/80 cm) byla v provozu.

Střediska v regionu Portes du Soleil, jako je Avoriaz (40/70 cm), Morzine (10/50 cm) a Chatel (30/70 cm), jsou ve velmi dobré kondici, během víkendu přibylo na horních svazích 50 cm sněhu. I zde v pondělí panovalo husté sněžení a silný vítr, sněžení bude pokračovat po většinu tohoto týdne.

Lyžařská oblast Grand Massif nabízí také skvělé lyžování díky čerstvému sněhu. Podmínky ve středisku Flaine (5/80 cm) jsou mnohem lepší než před týdnem, ačkoli sněhová pokrývka na svazích pod 1100 m se nezlepšila tolik, jako na místech kolem 1500 m. Viditelnost na vyšších svazích byla v pondělí snížena.

Lyžařská oblast Tři údolí je po víkendovém sněžení v dobré formě, základní hloubka na svazích střediska Meribel (60/120 cm) se od čtvrtku 31.prosince zdvojnásobila, z pondělí je hlášeno 50 cm čerstvého sněhu.

Oblast Paradiski nabízela na začátku týdne skvělé lyžování. Sněhová pokrývka ve středisku La Plagne (30/115 cm) se přes víkend výrazně zlepšila, i když v pondělí bylo lyžování omezeno z důvodu silného větru.

Region Espace Killy (60/95 cm) má k dispozici také výborné lyžování díky čerstvému sněhu. Celý areál těží ze své nadmořské výšky, celkové podmínky jsou tedy opravdu velmi dobré. Areál tak poskytuje jedny z nejlepších lyžařských podmínek v Evropě.

Středisko Valfrejus (20/30 cm) se konečně podařilo otevřít, lyžování je však omezené.

Z důvodu silného větru muselo být v pondělí uzavřeno středisko La Grave.

Pyrenejská střediska neobdržela tolik sněhu, jako areály v Alpách, avšak lyžování je stále velmi dobré. Lehký poprašek sněhu napadl ve Font Romeu (30 cm), silněji sněžilo v areálech Bareges/La Mongie (15/65 cm) a Cauterets (25/65 cm), především na horních svazích. Ze střediska Cauterets je hlášeno nejvíce čerstvého sněhu, napadlo 15 cm.

 

Švýcarské Alpy

Silné sněžení zasáhlo i švýcarské Alpy, což vedlo k výrazenému zlepšení podmínek na sjezdovkách. Dbejte však opatrnosti, v západní části země je hlášeno lavinové nebezpečí úrovně 4 - to znamená, že lyžování mimo sjezdovky není doporučeno.

Nejvíce sněhu napadlo v blízkosti francouzských hranic, Attelas nad Verbier (dle sněhového zpravodajství 43/75 cm) obdržel 44 cm od nedělního odpoledne. Více než 30 cm spadlo ve středisku Crans-Montana (30/120 cm), Champéry (0/50 cm) a Arosa/Lenzerheide (20/50 cm). V nejbližších dnech hodlají tato střediska otevřít další terén.

Dále na východ je sněhová nadílka menší, hlášeno je 10-20 cm ze soboty a dalších 20 cm připadlo během noci na pondělí. Jedná se o střediska Grindelwald (5/60 cm) a Laax (5/110 cm).

Sníh bude padat celý týden, nejsilnější sněžení se očekává ve čtvrtek a v neděli. Do konce týdne se dočkáme dalšího metru sněhu.

 

Italské Alpy

V pondělí 4.ledna byl zasněžený den na většině území Itálie.

Jedno z nejlepších lyžování v zemi stále nabízí Dolomity, a to zejména střediska Kronplatz (sněhové zpravodajství udává 20/40 cm) a Selva Gardena (20/40 cm). V pondělí v oblasti přibylo 5 cm sněhu, otevřeno je více než 800 km sjezdovek.

Další střediska s výbornými podmínkami jsou Pila (40/80 cm) a Val Senales (30/95 cm).

Mléčná dráha nadále trpí, v současné době je v provozu jen 21 vleků. Vazby mezi středisky zůstávají zavřené a v nabídce pro lyžaře je jen velmi omezený terén.

Očekává se pravděpodobně sněžení po většinu týdne, viditelnost může být ovlivněna.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk