Sněhové zpravodajství 4.2.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 4.února sněžilo na většině území Rakouska a podmínky se výrazně zlepšily. Mrzne již na úrovni kolem 800 m, tudíž sníh padal i na nejnižších svazích a v údolích.

Nejvíce připadlo na západě země, zejména ve střediscích v oblasti Arlberg. Lech (dle sněhového zpravodajství 115/130 cm) a Zürs (115/130 cm) obdržely kolem 30 cm sněhu během čtvrtečního rána, sněžení pokračovalo po celý den. To by mělo zajistit dobré možnosti i mimo sjezdovky.

Ledovec Stubai (30/160 cm) a ledovec Pitztal (141/201 cm) hlásí asi 15 cm nového sněhu. Lyžařské podmínky jsou vynikající.

Na ostatních místech přibylo zhruba 10 cm čerstvého sněhu, v průběhu dne se součty ještě zvýšily. Sněhová pokrývka se velmi zlepšila i na dolních svazích. Bohužel z důvodu špatné viditelnosti a lavinového nebezpečí musely být uzavřeny na několika místech nejvyšší lanovky.

Sníh dále padal během čtvrtečního dne a sněžení bude pokračovat v noci na pátek. V pátek odpoledne se vyjasní a slunečno bude i v sobotu. Od nedělního rána se opět vrátí mraky a odpoledne se očekává sněžení. Teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu.

 

Francouzské Alpy

Poslední týden se podmínky velmi zlepšily, především ve střediscích v severních francouszkých Alpách. Několik centimetrů sněhu napadlo i v jižních Alpách a Pyrenejích.

Nejvíce sněhu je hlášeno ze střediska Chamonix (sněhové zpravodajství udává 20/320 cm), kde je téměř dva a půl metru nového sěnhu za poslední týden. V areálu Argentiere (20/240 cm) přibylo metr a půl sněhu za posledních sedm dní.

Střediska v severních Alpách jsou ve skvělé kondici, počasí ve čtvrtek bylo polojasné. Serre Chevalier (20/115 cm) nabízí velmi dobré podmínky, poslední lednový den zde nasněžilo 25 cm čerstvého sněhu.

Další sněžení se očekává i v příštích dnech, a to v severních i jižních Alpách.

 

Švýcarské Alpy

Čtvrtek ve švýcarských Alpách byl fantastický lyžařský den, v posledních 24 hodinách připadlo obrovské množství nového sněhu. Téměř všechna střediska obdržela 25-30 cm, na některých místech spadlo až 65 cm nového sněhu. Od čtvrtečního odpoledne se očekává dalších 40 cm sněhu.

Vítězem v součtech nového sněhu se stalo středisko Engelberg (dle sněhového zpravodajství 40/335 cm), které obdrželo 65 cm. V provozu je všech 25 lanovek, i když některé trasy mimo sjezdovky musely být uzavřeny kvůli lavinovému nebezpečí, které je na úrovni 3. Středisko Murren (75/214 cm) hlásí 57 cm nového sněhu na horních svazích a 36 cm v údolí.

V západní části země, ve střediscích Verbier (25/195 cm) a Nendaz (40/155 cm) v regionu 4 údolí, přibylo 30 cm do čtvrtečního rána. Skvělá místa lze nalézt i mimo sjezdovky, zejména na proslulé trati pod Tortin. Areál Flims/Laax (30/210 cm) na východě také obdržel 30 cm čerstvého sněhu.

Od čtvrtečního odpoledne se očekává přírůstek 40 cm sněhu, v pátek a sobotu bude slunečno. Další silné sněžení se vrátí v neděli, do úterý bychom se mohli dočkat až metru nového sněhu.

 

Italské Alpy

Start do nového dne byl na většině území slunečný, v odpoledních hodinách se objevily sněhové přeháňky.

Ve středu padal v řadě regionů slabý déšť se sněhem, v Dolomitech a v údolí Aosta se střediskem Courmayeur (sněhové zpravodajství hlásí 75/160 cm), kde přibylo 5-10 cm. V současné době jsou lyžařské podmínky na sjezdovkách velmi dobré, lyžování mimo svahy však zůstává omezené kvůli nedostaku sněhu.

Oblast Mléčná dráha stále bojuje s nedostatkem sněhu, na horních svazích je pouze 40 cm sněhu. Jedná se například o středisko Sestriere (20/40 cm). Spojení mezi středisky jsou v současnosti otevřené jen sporadicky.

Sněžení pokračovalo ve většině středisek ve čtvrtek odpoledne, v pátek se objeví slunce. Víkend však bude převážně zatažený a zasněžený, největší součty se očekávají v údolí Aosta, především v neděli. V Dolomitech může nasněžit až 50 cm nového sněhu. Teploty budou poměrně nízké, klesnou k -5C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk