Sněhové zpravodajství 4.12.2014

Rakouské Alpy

Po nedávných vysokých teplotách v Rakousku nyní střediska hlásí teploty okolo bodu mrazu nebo pod. Dnes bylo docela hodně mraků, ale díky chladnějšímu počasí mohou začít střediska zasněžovat.

Pokud hledáte lyžování v Rakousku na tento víkend, pak byste se měli vydat na ledovec Hintertux (sněhové zpravodajství hlásí 185 cm). Má skvělé lyžařské podmínky a v provozu je 14 vleků. Mimo sjezdovky si dávejte pozor, sněhová pokrývka je místy dost tenká.

V pátek se očekává oblačnost, místy slunečno, ale v sobotu se objeví spousta mraků, které s největší pravděpodobností přinesou sníh.

 

 

Francouzské Alpy

Chladné počasí se začalo stěhovat do francouzských Alp ve čtvrtek 4. prosince a přináší s sebou většinou slunečnou a jasnou oblohu. Slabé sněžení během minulého týdne osvěžilo svahy v otevřených střediscích. Nicméně, mnoho středisek muselo odložit otevření plánované na tento víkend. Díky chladnému počasí a novému sněhu se mnoho středisek bude snažit otevřít o víkendu 13. a 14.prosince.

K dispozici je lyžování na několika místech ve Francii, ale otevřený terén je většinou omezen na ledovce nebo ve vysokých nadmořských výškách. Tignes (dle sněhového zpravodajství 0/50 cm) nabízí dobré lyžování na ledovci Grande Motte a otevřená je sjezdovka "Double M" zpět do Val Claret. Val Thorens (40/80 cm) v současné době nabízí nejvyšší počet vleků, ve čtvrtek bylo v provozu 16 vleků.

Isola 2000 (5/80 cm) plánuje otevření tento víkend, v provozu je 8 lyžařských vleků. Serre Chevalier (0/70 cm) také otvírá tento víkend a očekávají se dobré sněhové podmínky na upravených sjezdovkách.

Bohužel nedávné mírné počasí zabránil otevření Tři údolí až do příštího víkendu 12. a 13.prosince. Několik dalších středisek plánuje otevření ke stejnému datu, včetně Chamrousse, Les Saises a Villard-de-Lans. Předpověď počasí na příští týden vypadá dobře, doufejme tedy, že střediska budou moci otevřít.

O víkendu 12. a 13.prosince otvírají například Chamonix, Flaine, La Plagne, Les Arcs, Megeve, Morzine, Risoul.
 

 

Švýcarské Alpy

Chladnější počasí začalo ve čtvrtek 4.prosince vstupovat i do švýcarských Alp. To přináší dobrou zprávu pro ty střediska, která čekají na otevření a pomůže rozšířit lyžování těm, která jsou již otevřená.

Zermatt (sněhové zpravodajství udává 0/80 cm) nabízí nejvíce lyžařského terénu v Alpách a to 179 km sjezdovek, včetně všech spojení do střediska Cervinia. Lehké sněžení pomohlo sjezdovkám nad St. Moritz (2/98 cm) a Samnaun (0/42 cm), ačkoliv oba resorty zůstávají zatím uzavřené . Dobré lyžování je k dispozici také naledovci nad Flims/Laax (0/125 cm) a na ledovci Allalin v Saas Fee (0 / 210cm).

Omezené lyžování nabízí tento týden Verbier (0/35 cm), nedostatek sněhu omezil lyžařský prostor na čtyři sjezdovky.

Stejně jako ve Francii, některá švýcarská střediska musela odložit otevření plánované na tento víkend a hodlají zahájit sezónu o víkendu 12. a 13.prosince. Patří mezi ně propojené oblasti Adelboden-Lenk, Lenzerheide-Arosa a Wengen-Grindelwald.

Dobrá zpráva je na obzoru, Švýcarsko získá co nejvíce z předpokládaného chladného počasí a na pondělí se předpokládá 25 cm sněhu v Grindelwaldu a Verbier. Pro další oblasti jsou předpovědi na 10-20 cm sněhu.
 

 

Italské Alpy

Teploty klesly i v Itálii, sněhová děla ve všech resortech mohou začít zasněžovat. Ve čtvrtek bylo celkem oblačno a ve vyšších nadmořských výškách lehce sněžilo.

Cervinia (0/215 cm) nabízí velmi dobré podmínky i přes pomalý rozjezd zimního období v celé Evropě. Vysoká nadmořská výška pomáhala utvořit výbornou základní pokrývku 215 cm. Sjezdovky v lyžařském areálu Plateau Rosa hlásí dobré podmínky, ale pokud se vydáte mimo sjezdovku, buďte velmi opatrní. Středisko Cervinia mělo v provozu 14 vleků, lze lyžovat i v Zermattu.

O víkendu se očekává velká oblačnost se sněhem.
 

Zdroj: www.skiclub.co.uk