Sněhové zpravodajství 30.3.2015

Rakouské Alpy

Aktuální počasí se sněžením ve vyšších nadmořských výškách a s deštěm na nižších svazích výrazně změnilo lyžařské podmínky. Horní sjezdovky jsou v dobrém stavu, avšak dolní svahy jsou mokré a těžké.

Ledovcové areály nabízí stále vynikající podmínky, všechny ledovce hlásí husté sněžení. Pitztal (dle sněhového zpravodajství 226/309 cm) udává do 14 cm za posledních 24 hodin, sněžení bude pokračovat po celý týden.

V centrálním Rakousku, ve středisku Kühtai (90/115 cm), si také užívají dostatek čerstvého sněhu z pondělí 30.března, napadlo kolem 15 cm. V provozu bylo všech 12 vleků, sněžit bude celý týden.

První středisko, které ukončilo provoz, je St Wolfgang, který se o víkendu rozloučil s lyžařskou sezónou.

Předpověď pro další dny očekává další sněžení, teploty se budou držet poměrně nízko, což by mohlo udržet čerstvé sjezdovky a výborné sněhové podmínky.

 

Francouzské Alpy

O víkendu se vrátily srážky do většiny středisek. Bohužel na mnoha místech pršelo, v noci na neděli pak poklesly teploty a déšť vystřídalo sněžení. Díky tomu byly podmínky v pondělí 30.března fantastické. Nižší svahy pod 1500m však utrpěly kvůli dešti.

Nejsilnější sněžení bylo zaznamenáno v nejvyšší části lyžařské oblasti údolí Chamonix (sněhové zpravodajství hlásí 0/222 cm). Zde napadl metr čerstvého sněhu, v lyžařské oblasti o 600 m níže, v Grands Montets, připadlo půl metru sněhu.

Val Thorens (145/240 cm), nejvýše položený areál lyžařského regionu Tři údolí, hlásí 50 cm nového sněhu z pondělního rána, v Courchevel (79/146 cm) nepřipadl žádný nový sníh.

Provoz vleků v Espace Killy musel být v pondělí ráno omezen. Nedalo se lyžovat na ledovci Tignes (115/185 cm) a mnoho dalších vysoce položených vleků muselo být uzavřeno kvůli špatnému počasí a hustému sněžení. Ve Val d´Isere (115/185 cm) byla podobná situace, spuštěno bylo pouze 50 % vleků. Svahy tak byly poměrně přeplněné lyžaři. V Tignes se koná tento týden akce "The British Universities Snowsports Council (BUSC)", takže do Tignes přijelo více než jeden a půl tisíce studentů.

V severních Alpách očekávejme pro většinu tohoto týdne polojasno, po většinu dní bude lehce sněžit. V jižních Alpách a Pyrenejích zůstane obloha mnohem jasnější, dále na sever připadne čerstvý sníh.

 

Švýcarské Alpy

Čerstvý sníh padal o víkendu v mnoha střediscích, na horních svazích napadlo 35 cm sněhu. Bohužel mírné teploty na nižších úrovních přinesly dešťové srážky.

Středisko Champéry (dle sněhového zpravodajství 0/110 cm) oznámilo až 35 cm sněhu, což výrazně zlepšilo lyžařské podmínky. Nižší svahy jsou však poměrně těžké a mokré. V provozu bylo na začátku týdne 15 z 16 vleků, bylo však hodně zataženo a viditelnost tak byla snížena.

Saas Fee (70/350 cm) muselo být v důsledku silného větru v pondělí 30.března uzavřeno.

Následující týden přinese oblačné počasí s vysokou pravděpodobností lehkého sněžení, ke konci týdne následuje silné sněžení. Teploty budou klesat.

 

Italské Alpy

Na začátku týdne padal sníh i v některých italských střediscích, i když se jednalo hlavně o alpské lokatily v blízkosti francouzských a švýcarských hranic.

Středisko Cervinia (sněhové zpravodajství udává 40/300 cm), spojené s Zermattem ve Švýcarsku, hlásí 50 cm čerstvého sněhu na vyšších svazích. La Thuile (35/145 cm), spojené s francouzským střediskem La Rosiere, byl také ve skvělé kondici díky 40 cm nového sněhu, který připadl na horních svazích přes noc. Arabba (48/120 cm) v Dolomitech má také vynikající podmínky, v neděli připadlo 35 cm nového sněhu.

Dobrou zprávou je, že ve všech italských areálech by mělo v průběhu tohoto týdne sněžit. Nejvíce nasněží v lokalitách Cervinia a Val Senales (35/320 cm).

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk