Sněhové zpravodajství 30.1.2018

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy měly o víkendu příjemné a teplé počasí, které pokračovalo i v pondělí 29.1. Toto počasí by mělo vydržet až do poloviny týdne. Teploty jsou nad nulou téměř všude kromě vysoko položených míst. Vyšší teploty přinášejí pro Alpy dva faktory – příjemné sluníčko si však může vzít svou daň na jižně položených svazích. Omezené prostory s čerstvým prašanem ještě lze nalézt, avšak jejich počet se zmenšuje.

Rakouské Alpy mohou očekávat během celého týdne spíše jasnou oblohu, až do čtvrtka 1.2., kdy přijdou mraky a dle sněhového zpravodajství přijde o prvním únorovém týdnu další sněžení. V úterý přinese teplá fronta trochu oblačnosti. Čerstvý sníh mohou od čtvrtka očekávat například ledovec Kaprun (130/300cm) a Kaunertal (450/500cm), kde připadne zhruba 80 cm, zatímco středisko Ischgl (100/170cm) se může těšit na fantastických 100 cm během 72 hodin.

 

Francouzské Alpy

Mírný víkend ovládl francouzské Alpy na konci ledna, předpověď počasí byla příjemná a skvělé podmínky pro lyžování přineslo sněžení z posledního týdne. La Plagne (225/385cm) má v současnosti výborné podmínky pro lyžování s většinou lanovek v provozu, mírnými teplotami kolem +5C a slunečným počasím, které umožňuje nádherné výhledy.

Mírné počasí bude vládnout následujícím několika dnům. Dle sněhového zpravodajství můžeme od čtvrtka 1.2. očekávat změnu počasí. Čerstvý sníh napadne hlavně v oblasti Samoens (105/292cm), kde připadne 34 cm. Megeve (120/250cm) a Les Saises (195/265cm) bude mít zhruba 28 cm čerstvého sněhu.

 

Švýcarské Alpy

V pondělí 29.1. nabídly švýcarské Alpy nádherné slunečné počasí s mírnými teplotami a nádhernými výhledy.
Podle sněhového zpravodajství nepřinesl víkend žádný čerstvý sníh avšak podmínky pro lyžování na upravených sjezdovkách jsou stále velmi dobré i na začátku nového týdne. V regionu Jungfrau nabízí středisko Murren (109/401cm) excelentní podmínky pro lyžování od vrcholu Schilthorn.

Na hranici francouzských a švýcarských Alp má středisku Champery (0/360cm) většinu lanovek v provozu a stejně tak funguje i propojení do střediska Portes du Soleil. Kolem vrcholu Matterhorn má středisko Zermatt (150/320cm) 316 km sjezdovek připravených pro všechny nadšence lyžování a snowboardingu, zatímco blízké Saas Fee (110/480cm) mělo sjezdovky částečně uzavřené.

Dle sněhového zpravodajství bude do středy spíše jasno. Poté přijde další vlna sněžení, která přinese mezi 25-30 cm čerstvého sněhu během dne. Sněžení vydrží až do začátku příštího týdne, takže lze očekávat, že švýcarské Alpy budou mít velkou vrstvu čerstvého sněhu.

 

Italské Alpy

Západní část italských Alp zažila o víkendu čerstvý sníh, region Piedmont má zhruba 20 cm čerstvého sněhu a tak se osvěžily sjezdovky předtím, než se vyjasnilo a v pondělí bylo poměrně teplo. Excelentní lyžování nabízí západní část italských Alp, v celé oblasti lze nalézt svahy s prašanem, včetně svahů kolem střediska Cervinia (90/145cm). Sněžení dorazilo i do jižněji položených středisek v oblasti Via Lattea, takže sjezdovky jsou příjemně osvěžené. Podmínky pro lyžování jsou aktuálně velmi příjemně a nejlepší svahy rozhodně neleží na jih a nevedou dolů do středisek, protože zde může sníh kvůli neobvykle teplému počasí měknout.

Dle sněhového zpravodajství se počasí změní ve středu, kdy přijde další fronta, která přinese čerstvý sníh pro další dny. Téměř celé italské Alpy mohou počítat s čerstvým sněhem, tedy jak u hranice se švýcarskými a francouzskými Alpami, tak i v oblasti Dolomity. Sněžit bude nejvíce ve čtvrtek a v pátek. Sněžení rovněž přinese výraznou změnu teploty, během tohoto týdne teploty klesnou o 10-16 stupňů.

 

Německé Alpy

Uplynulý týden byl pro německé Alpy slunečný, doprovázený mírnými teplotami ve všech sledovaných střediscích. Krátkodobě to bylo velmi příjemné, avšak z dlouhodobého hlediska zhoršilo sluníčko podmínky na sjezdovkách, zvláště s postupem dne. Garmisch Partenkirchen (250/415cm) je momentálně nejlepším místem pro lyžování s propojením na ledovec. Dobrou zprávou je, že od středeční noci začne sněžit. Čerstvý sníh mohou očekávat střediska Reit im Winkl (72/220cm) a Oberstdorf (20/170cm), kde připadne 20 a 12 cm.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk