Sněhové zpravodajství 30.1.2017

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy hlásí návrat oblačnosti, která se vrátila po několika týdnech. Mnoho středisek bude mít dle sněhového zpravodajství čerstvý sníh v průběhu tohoto týdne, 1 cm očekáváme v Axamer Lizum (70/90cm) až 20 cm může připadnout v regionu Arlberg.

Kolem střediska Schladming naleznete excelentní lyžování ve Flachau (105/185cm), kde jsou vyšší svahy ve skvělé kondici, sjezdovky jsou skvěle upravené. Rovněž Kaunertal (70/110cm) nabízí skvělé lyžování na ledovci.

Podmínky mimo sjezdovky jsou nyní velmi omezené. Nový sníh nenapadl od 17. ledna, takže většina oblastí je již ujetých.
Dle sněhového zpravodajství budou teploty nízké natolik, aby mohlo tento týden sněžit. Naneštěstí Ski Welt (65/75cm) bude výjimkou, protože zde během úterka bude kolem +3oC.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy zažily poslední sněžení v polovině ledna. Občas jen lehce připadlo ve střediscích jako např. Chamrousse (30/40cm) nebo Valmorel (35/65cm). Paradiski rovněž trpí nedostatkem sněhu, zvláště Les Arcs (45/145cm) Očekávejte, že sjezdovky budou ledovaté, naváté, zvláště během odpoledne. Dobrou zprávou je, že středisko Valloire (20/70cm) má v provozu všechny lanovky, sjezdovky jsou v dobrém stavu, zvláště ráno.

Počasí bylo dnes také mizerné, řadu středisek zakrývaly mraky, jako například Flaine (45/185cm). Slunce svítilo v Risoul (45/120cm) avšak ne příliš.

 

Švýcarské Alpy

Pro švýcarské Alpy přichází dnes dlouho očekávaná změna v počasí. Dle sněhového zpravodajství bylo v pondělí 30.1. převážně oblačno s lehkým až mírným sněžením, které pokračuje odpoledne a večer. Podmínky na sjezdovkách zůstávají během dneška obdobné, jako byly o víkendu. Sníh, který celkově připadne, je různé dle střediska mezi 5 až 15 cm, místy až 40 cm za následujících 36 hod. Andermatt (40/100cm), Gstaad (20/120cm) a oblast Jungfrau by měly mít nejvíc sněhu.

Během následujících 36 hod budou podmínky pro švýcarské Alpy velmi proměnlivé. Kolem střediska Gstaad a ledovce Glacier 3000 se vrátí slunečné počasí a jasná obloha. Engelberg (25/90cm) bude mít oblačno, ale bez srážek v průběhu týdne. Jinde lze očekávat lehké sněžení a oblačno. Víkend přinese dle sněhového zpravodajství husté sněžení zvláště kolem Matterhornu. Saas Fee (17/144cm) a Zermatt (5/120cm) budou mít kolem metru nového sněhu.

 

Italské Alpy

Dlouho očekávaná změna v počasí začala dnes ve střediscích italských Alp. V pondělí bylo dle sněhového zpravodajství velmi oblačno a mnoho středisek čeká na nové vločky, které by měly začít padat odpoledne nebo v podvečer. Sněhové podmínky pro lyžování zůstávají stále stejné jako v posledních týdnech. Teploty jsou kolem bodu mrazu nebo lehce pod, v nižších polohách sníh lehce měkne. Mimo sjezdovky není sníh vůbec nebo velmi uleželý.

Dle krátkodobého sněhového zpravodajství se změní sněhové podmínky na sjezdovkách. Sněžit začne na severozápadě kolem oblasti Sella Ronda. Kolem Matterhornu a na jihovýchodě u střediska Cervinia (35/115cm) se podmínky pro lyžování změní dramaticky koncem tohoto týdne, kdy se očekává husté sněžení – ve čtvrtek a pátek. Pod výšku 1200 m mohou být srážky spíše dešťové. Směrem k vrcholu Mont Blanc bude dle sněhového zpravodajství sněžit méně, většinou bude oblačno, mírné sněžení je předpovídáno na víkend. V oblasti Via Lattea bude sněžit lehce, ale trvale, předpovídané množství v průběhu týdne poroste.

Italské Alpy tedy budou v průběhu týdne zlepšovat podmínky pro lyžování, avšak občas na úkor viditelnosti.

 

Německé Alpy

Začátek týdne byl pro německé Alpy jasný a v průběhu dne začalo lehce sněžit. V pondělí 30.ledna byly podmínky velmi proměnlivé, Feldberg (35/60cm) měl deštivo nebo velmi mokrý sníh. Sněhové podmínky ve středisku trpí většinou v nižších polohách. Střediska Berchtesgaden (20/100cm), Reit im Winkl (45/110cm) a Spitzingsee (90/115cm) měla rovněž deštivo.

Dle sněhového zpravodajství bude v úterý lehce až mírně sněžit, na nižších svazích může pršet. Nejlepší podmínky pro lyžování lze nalézt ve střediscích Garmisch Partenkirchen (60/65cm) a Oberstdorf (30/115cm), obě budou mít kolem 30 cm čerstvého sněhu za následujících 24 hodin.

Dle sněhového zpravodajství bude proměnlivé počasí až do konce týdne. Občas bude sněžit nebo níže pršet.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk