Sněhové zpravodajství 3.11.2015

Rakouské Alpy

V pondělí bylo v Rakousku slunečno a jasno, letoviska nabízí dobré lyžařské podmínky.

O víkendu zahájilo omezené lyžování středisko Kirchberg a Kitzbühel (dle sněhového zpravodajství 50 cm). K dispozici jsou 2 vleky. Bohužel zde však nenasněžil přírodní sníh, jako v jiných střediscích, například v letovisku Sölden (77 cm) a Pitztal (105 cm).

Ledovec Hintertux (0/110 cm) a ledovec Stubai (15/80 cm) mají svahy ve výborném stavu díky dalšímu poprašku sněhu z konce minulého týdne. Obě střediska byla schopna otevřít zhruba třetinu svých lanovek a zajišťují tak spoustu lyžařských možností.

Pěkné počasí bude dle předpovědi pokračovat, teploty zůstanou vysoké.

 

Francouzské Alpy

Tignes (sněhové zpravodajství udává 0/60 cm) je v současné době jediný resort ve Francii, který je otevřený pro lyžování. Start do nového týdne byl slunečný s fantastickou viditelností.

Minulý týden nasněžil čerstvý sníh, takže podmínky na sjezdovkách jsou v dobrém stavu. Ještě zlepšit by se mohly v úterý odpoledne, na kdy je hlášeno lehké sněžení.

Koncem listopadu plánuje otevření mnoho středisek, Chamonix zahájí sezonu 28.listopadu v závislosti na sněhových podmínkách. Další střediska, jako například Meribel a Alpe d´Huez, chtějí spustit vleky 5.prosince.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarská lyžařská sezona je na dobré cestě, ale denní lyžování má v nabídce pouze několik málo středisek, včetně letovisek Pontresina (dle sněhového zpravodajství 0/18 cm), Saas Fee (0/90 cm) a Zermatt (0/130 cm). Ten má otevřených 28 km sjezdovek na švýcarské a italské straně. V Saas Fee bylo v pondělí 2.listopadu otevřeno 9 svahů, včetně dvou sjezdů do Morenia ve 2550 m. Sjezdy do Langfluh se otevřou v brzké době, což je skvělá zpráva.

Flims/Laax (0/30 cm), Gstaad (0/20 cm) a Engelberg (0/40 cm) otevřely své ledovce v sobotu 31.října na víkendové lyžování. Ze všech tří středisek jsou hlášeny skvělé podmínky a slunečná obloha. Ledovec Vorab ve Flims/Laax má v provozu i malý terénní park. Engelberg zůstane v provozu až do 13.listopadu, ale Flims/Laax a ledovec 3000 nad Gstaad otevřou opět pro víkendové lyžování v sobotu 5.listopadu.

Předpověď slibuje slunečný týden, teploty přes den se budou držet poměrně vysoko. V noci se ochladí, takže areály mohou spustit zasněžovací zařízení.

Od poloviny listopadu zahájí provoz střediska Andermatt, Crans-Montana, Davos/Klosters a Jungfrau, vždy v závislosti na aktuálních podmínkách.

 

Italské Alpy

V pondělí 2.listopadu byla otevřena střediska Cervinia (sněhové zpravodajství hlásí 0/120 cm) a Val Senales (0/75 cm). Slunce svítilo a podmínky pro lyžování byly výborné.

V Cervinii bylo možné lyžovat na švýcarské straně, ale také na sjezdovce Ventina (č.7) od Testa Grigia až do Laghi Cime Bianchi. Některé tratě pod Theodulpass byly v pondělí připraveny, takže další svahy se budou otvírat během týdne.

Následující dny budou jasné, pouze v úterý může lehce sněžit i pršet. Přes den bude teplota nad bodem mrazu, avšak v noci teploty klesnou a umožní tak zasněžování.

Další otevření středisek je plánováno na poslední listopadový víkend, včetně areálů Monterosa a Milky Way, Cortina, Courmayeur a Livigno.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk