Sněhové zpravodajství 29.2.2016

Rakouské Alpy

Start do nového týdne byl po celém Rakousku zatažený a oblačný, v nadcházejícím týdnu připadne nový sníh.

Nejlepší lyžování je v současné době k dispozici v regionu Arlberg, se středisky Lech/Zürs (dle sněhového zpravodajství 100/175 cm). V provozu jsou všechny vleky a sjezdovky jsou ve vynikající formě. Během týdne bude hustě sněžit, před víkendem se očekává více než metr nového sněhu.

O víkendu spadl na východě země lehký poprašek sněhu. Středisko Bad Kleinkichheim (20/60 cm) zaznamenal 5 cm čerstvého sněhu.

V následujících dnech se očekává sněžení ve všech regionech, ve vybraných areálech spadne kolem půl metru sněhu. Teploty zůstanou nízko, což by mělo zajistit, že čerstvý sníh se bude držet ve výborném stavu.

.

Francouzské Alpy

V pondělí 29.února bylo ve Francii převážně oblačno. O víkendu padal v mnoha střediscích čerstvý sníh, a to zejména v rámci jižních regionů.

V regionu Espace Killy se výrazně zlepšily podmínky, střediska Tignes (sněhové zpravodajství udává 175/300 cm) a Val d´Isere (130/255 cm) hlásí kolem 30 cm nového sněhu z víkendu. Výborné podmínky panují v současnosti v celém regionu, po zbytek týdne se očekává další sněžení.

Nejvíce nového sněhu připadlo v jižních regionech. Ve středisku Bonneval (150/320 cm) kleslo od neděle více než půl metru sněhu. Jinde napadlo přibližně 20 cm. Předpovědi očekávají více než metr nového sněhu před koncem týdne. Teploty se budou držet nízko, takže sníh zůstane ve výborném stavu.

Nové sněžení se předpokládá ve všech regionech, nejvíce napadne v polovině týdne a to až metr čerstvého sněhu. Bude chladno, s minimi kolem -7 C.

 

Švýcarské Alpy

Napříč jižním Švýcarskem jsou hlášeny vysoké přírůstky nového sněhu za posledních 48 hodin.

Více než 80 cm napadlo ve středisku Saas Fee (dle sněhového zpravodajství 120/350 cm) a více než 90 cm sněhu přistálo ve středisku Zermatt (50/250 cm). Bohužel kvůli velkým přívalům sněhu musely být v pondělí uzavřeny některé vleky v Saas Fee i Zermattu. V úterý bude jasno, takže lyžování bude fantastické. Buďte však opatrní, pokud se vydáte mimo svahy, lavinové nebezpečí je na úrovni 4.

V jihovýchodní části země, v oblasti Engadin se středisky St Moritz (39/95 cm) a Pontresina (50/80 cm), napadlo zhruba 40 cm čerstvého sněhu na horních svazích a kolem 15 cm v údolí. To vede k výraznému zlepšení podmínek i mimo sjezdovky.

Po zbytek týdne se očekává velmi husté sněžení na severní straně švýcarských Alp. Pro středisko Murren (76/300 cm) je předpovídáno do 150 cm nového sněhu, ve Verbier (25/245 cm) a Gstaad (50/255 cm) přibyde 100 cm sněhu. Nejvíce sněžit bude od středy do pátku. Dobrou zprávou je, že mrznout bude i na místech pod 1000 m, takže ve vynikajícím stavu budou i nejnižší svahy.

 

Italské Alpy

Fantastické lyžování je v nabídce v celé Itálii díky obrovské sněhové bouři, která se přehnala od Středozemního moře v neděli. Na mnoha místech byl zaznamenán témět metr nového sněhu. Dávejte však pozor, lavinové nebezpečí dosáhlo úrovně 4.

Nejsilněji sněžilo v údolí Aosta, kde napadlo 70 cm sněhu ve střediscích Gressoney (sněhové zpravodajství hlásí 70/150 cm) a Alagna (70/150 cm). Středisko Pila (90/180 cm) obdrželo 80 cm na horních svazích. Středisko Cervinia (60/285 cm) muselo být bohužel uzavřeno kvůli hustému sněžení a silnému větru, napadlo asi 70 cm čerstvého sněhu, takže jakmile se počasí umoudří, lyžování bude vynikající.

Dále na východ v Dolomitech bylo hlášeno také velké sněžení. Středisko Arabba (40/115 cm) zaznamenalo 25 cm, Canazei (15/110 cm) 30 cm nového sněhu. Vítězem se stal areál Madonna di Campiglio (60/220 cm), kde napadlo 40 cm sněhu. Lyžování v celém regionu je skvělé.

Pěkné množství čerstvého sněhu obdržela i oblast Mléčná dráha, kde přibylo až 30 cm na horních svazích středisek Sestriere (50/80 cm) a Sauze d´Oulx (50/80 cm).

Předpověď očekává sněžení po celý tento týden. V regionu Mléčná dráha klesne kolem 50 cm, pro zbytek italských Alp se čeká více než metr čerstvého sněhu, v údolí Aosta může spadnout k 150 cm.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk