Sněhové zpravodajství 29.12.2015

Rakouské Alpy

V úterý 29.prosince bylo opět jasno a slunečno.

Nejlepší podmínky se nachází na nejvyšších svazích Rakouska, zejména na ledovcích. Ledovec Kitzsteinhorn v Kaprunu (dle sněhového zpravodajství 20/90 cm) a ledovec Hintertux (25/110 cm) byly dnes plně otevřeny a nabízely lyžování na dobře upravených sjezdovkách.

Ve středisku Saalbach/Fieberbrunn (20/30 cm) bylo v provozu 62 ze 70 vleků, které umožňovaly přístup k řadě sjezdovkám - i když téměř úplně s umělým sněhem. Středisko Schladming (40/50 cm) dále na východ se může pochlubit impozantní základní hloubkou díky výjimečnému systému umělého zasněžování. Otevřeno bylo 42 z 45 vleků a 59 z 82 svahů.

Počasí se během období Nového roku výrazně změní, teploty poklesnou a napadne čerstvý sníh. Nesilněji bude sněžit v západní části země, ačkoli celkem připadne pravděpodobně mnohem méně než ve Francii nebo Švýcarsku.

 

Francouzké Alpy

Podmínky ve francouszkých Alpách se stále drží beze změny, teploty trošku klesly, takže sněhová pokrývka není tak měkká jako minulý týden.

Předpověď slibuje pro příští týden čerstvý sníh ve všech střediscích. Údolí Chamonix by mohlo obdržet největší množství nového sněhu, očekává se kolem 1,5 metru sněhu ve čtvrtek 7.ledna.

V úterý 29.prosince bylo nejlepší lyžování v regionech Espace Killy (sněhové zpravodajství hlásí 29/60 cm), Tři údolí (10/90 cm) a Paradiski (5/89 cm).

Středisko La Grave stále ještě není otevřeno pro lyžaře a snowboardisty, v tuto chvíli je otevřený vlek pro pěší. Podmínky se však v nejbližších dnech dramaticky změní a připadne více než metr čerstvého sněhu.

V důsledku nedostatku sněhu je zavřený i areál Valfrejus. V polovině příštího týdne se zde dočkáme kolem půl metru nového sněhu.

V Pyrenejích by měla střediska obdržet méně než půl metru sněhu. Aktuálně nejlepší podmínky nabízí letoviska Bareges/La Mongie (15/50 cm) a Cauterets (25/55 cm), na horních svazích se nachází asi půl metru sněhu.

 

Švýcarské Alpy

Počasí, které Švýcarsko zažívá po celý měsíc, pokračovalo i přes Vánoce a v pondělí. Na začátek ledna prognózy slibují změny, přibyde spousta nového sněhu. V úterý 29.prosince začaly teploty klesat, což je skvělá zpráva pro zasněžovací zařízení.

Nejlepší lyžování lze stále nalézt ve středisku Saas Fee (dle sněhového zpravodajství 12/118 cm) a v Zermattu (0/125 cm), nicméně i přes dobré lyžování v horní části hlásí obě střediska opotřebované dolní svahy.

Středisko Pontresina (0/8 cm) stále potřebuje více sněhu, aby mohlo otevřít. Nedaleký St Moritz (0/15 cm) také bojuje s nedostatkem sněhu, ale díky komplexnímu systému umělého zasněžování bylo otevřeno 40 vleků.

V regionu Jungfrau nabízí středisko Murren (15/47 cm) řadu dobře upravených svahů, v oblasti Birg/Schilthorn bylo v provozu 13 vleků.

Ve čtvrtek 31.prosince se očekává sněžení v mnoha střediscích, nejvíce obdrží areály Gstaad (5/80 cm) a Andermatt (0/110 cm), kde připadne do 15 cm sněhu.

 

Italské Alpy

V úterý opět svítilo slunce v italských Alpách, což zaručovalo vynikající viditelnost a příjemné teploty. Navzdory nedostatku přírodního sněhu nabízí letoviska pozoruhodně dobré lyžařské podmínky, díky tvrdé práci zasněžovacích týmů.

Jedno z nejlepších lyžování v zemi nabízí střediso Kronplatz (sněhové zpravodajství hlásí 20/40 cm) v Dolomitech, které mělo dnes v provozu všechny vleky a 106 z 116 km sjezdovek. Zbytek regionu Dolomiti Superski měl otevřeno působivých 778 km sjezdovek - vše na umělém sněhu.

Další velký výběr terénu byl v letovisku Livigno (10/20 cm) v regionu Trentino, kde bylo spuštěno 28 vleků. Světově proslulý snowpark Mottolino je také v provozu. Teploty byly dostatečně nízké, aby sněhová děla mohla pracovat i přes den.

V celém regionu Mléčná dráha bylo v provozu jen 20 vleků, které umožňovaly přístup k 17 km z 320 km sjezdovek.

Během období Nového roku nás čeká velký pokles teplot, nasněží do 50 cm nového sněhu v údolí Aosta - jedná se o střediska Cervinia a Courmayeur. V Dolomitech a jižních italských Alpách bude sněžit lehce.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk