Sněhové zpravodajství 29.12.2014

Rakouské Alpy

Během vánočního období napadlo v Rakousku spoustu sněhu a všechna letoviska zaznamenala výrazné zlepšení podmínek. Mimo sjezdovky dbejte stále zvýšené opatrnosti, na některých místech je sněhová pokrývka velmi slabá.

Výše položená střediska nabízí výborné podmínky. Ledovec Hintertux (dle sněhového zpravodajství 5/210 cm) obdržel v neděli dalších 5 cm nového sněhu. Sjezdovky jsou skvěle upravené, v pondělí 29.prosince bylo v provozu 17 vleků. Bylo však velmi chladno, v horních částech bylo naměřeno až -21C. V pondělí bylo jasno, v odpoledních hodinách začal padat sníh a zítra tedy na lyžaře čekají čerstvé svahy.

Příštích pár dní bude velmi podobných, stále bude padat čerstvý sníh. Zůstane také velmi chladno, od poloviny týdne se očekává více slunce.

 

Francouzské Alpy

O víkendu se Francie dočkala velmi hustého sněžení, většina středisek je otevřených.

Sněžení však přineslo i špatné zprávy - v sobotu 27.prosince uvízlo 15000 vozů v regionu Savoie. V údolích byly zřízeny noclehárny pro cestující, v pondělí 29.prosince byly silnice otevřeny.

Většina středisek hlásí více než 30 cm čerstvého sněhu, na některých místech i mnohem více. Morzine (50/150 cm) hlásil 70 cm nového sněhu, Chamonix (30/160 cm) a Les Arcs (55/78 cm) obdržely 50 cm a Courchevel (60/96 cm) hlásí více než 30 cm čerstvého sněhu.

Středisko La Grave (sněhové zpravodajství udává 30/100 cm) bylo otevřeno poprvé v této sezóně, podmínky jsou dobré. Villard de Lans (40/50 cm) měl v provozu 15 vleků, což je oproti minulému týdnu, kdyby na svazích byla převážně tráva a nejel žádný vlek, výrazná změna.

Mimo sjezdovky se nachází spousta prachového sněhu, buďte však opatrní, MeteoFrance varuje před vysokým lavinovým nebezpečím!

Cauterets v Pyrenejích (110/160 cm) obdržel přes víkend 80 cm čerstvého sněhu.

V následujících dnech bude studené a klidné počasí.

 

Švýcarské Alpy

Přes víkend dorazil sníh i do Švýcarska. Nejvíce napadlo na západě a severozápadě země, v částech jako Portes du Soleil téměř metr nového sněhu. Lyžování je nyní velmi dobré a prašan se nachází i mimo sjezdovky.

V sobotu 27.prosince se přes západní Švýcarsko přehnala obrovská zimní bouře. Střediska Champéry (75/75 cm) a Anzere (50/120 cm) jsou nyní v provozu a v nejbližších dnech by měly spustit další vleky.

Engelberg (sněhové zpravodajství hlásí 58/250 cm) měl v pondělí v provozu 23 z 24 vleků, díky 50 cm nového sněhu, který napadl v noci ze soboty na neděli. Sníh je i mimo sjezdovky, ale buďte opatrní, protože je hlášeno značné lavinové nebezpečí v celé zemi.

Region Jungfrau si sněhově velmi polepšil. Wengen (25/60 cm) měl v provozu 14 vleků, Grindelwald (10/90 cm) 6 vleků a v Murren (33/72 cm) jsou spuštěny tři vleky. Více terénu se otevře během tohoto týdne, jelikož o víkendu připadlo půl metru nového sněhu.

V pondělí na některých místech slabě pršelo, ale výhled na následující dny očekává, že teplota zůstane nízká a bude svítit slunce. Užívejte si tedy fantastické podmínky!

 

Italské Alpy

V pondělí bylo většinou v celé Itálii slunečno, ale teploty byly nízké. Lyžařské podmínky jsou velmi dobré, přes víkend napadl čerstvý sníh, i když v porovnání s Francií a Švýcarskem bylo sněžení mírnější. Všechna střediska jsou otevřena a většina vleků je v provozu denně.

Střediska Sestriere (40/80 cm) a Sauze d´Oulx (40/80 cm) obdržela až 30 cm nového sněhu a v provozu je celkem 44 vleků v této propojené oblasti zvané "Milky Way". Otevřeny byly čtyři ze sedmi spojení, i když nebylo možné projet mezi Cesana a Sansicario nebo Cesana a Claviere. Nový sníh padal i v Cervinii (dle sněhového zpravodajství 5/160 cm), je hlášno 20 cm nového sněhu.

Ve středisku Selva Gardena (5/45 cm) byla otevřena většina vleků, všechny vleky běží v Livignu (28/127 cm) a poskytují přístup k vynikajícím sjezdovkám. Chladné počasí má pokračovat až do Nového roku, na sjezdovkách tak zůstavají velmi dobré podmínky.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk