Sněhové zpravodajství 28.1.2016

Rakouské Alpy

V průběhu čtvrtka přišly ze severozápadu do rakouských Alp mraky, slunce se drželo převážně na východě země. V důsledku vysokých teplot jsou dolní svahy měkké.

Velmi dobré podmínky ve čtvrtek nabízely areály na východě - ve střediscích Schladming (dle sněhového zpravodajství 60/90 cm) a Obertauern bylo slunečno a svahy jsou ve velmi dobré formě.

Dále na západ, v regionu Ski Welt se středisky Ellmau (40/70 cm) a Söll (40/70 cm), se brzy odpoledne začly pohybovat mraky. Nižší svahy změkly již během slunečného dopoledne. V celém regionu běží 87 z 90 vleků, které umožňují přístup k 264 km propojených sjezdovek.

Nejhlubší sněhovou základnou se mohou pochlubit střediska na západě země. Kvůli zatažené obloze byla ve čtvrtek horší viditelnost v letoviscích Lech (100/125 cm), Damüls/Mellau (105/160 cm) a St.Anton (65/135 cm). V regionu byly spuštěny téměř všechny vleky a podmínky na sjezdovkách jsou velmi dobré, i když nejnižší svahy byly měkčí.

 

Přes noc by mohlo na západě země nasněžit několik nových centimetrů na horních svazích, na úrovních okolo 1800-2000 m bude spíše pršet.

 

Francouzské Alpy

Během dopoledne svítilo na většině území francouzských Alp sluníčko, teploty se vracely blíže k bodu mrazu. V průběhu dne se objevily mraky. Na nižších svazích je sníh měkký.

Resorty v regionu 3 údolí a Espace Killy hlásí v současné době jedny z nejlepších podmínek. Střediska Tignes (sněhové zpravodajství udává 97/178 cm) a Val Thorens (120/185 cm) nabízí dobře udržované sjezdovky, nejlepší podmínky jsou na nejvyšších svazích. V oblasti jsou v provozu prakticky téměř všechny vleky.

Zatímco podmínky na horních svazích jinde ve Francii zůstávají výborné, svahy pod 2000 m začínají trpět. Naopak středisko Flaine (19/200 cm) díky nedávnému sněžení i na nižších úrovních stále drží dobré lyžařské podmínky po celé hoře, místy i mimo svahy.

V průběhu nadcházejících dní bude polojasno, teploty v mnoha regionech klesnou v sobotu pod bod mrazu. V neděli by mohl připadnout nový sníh, v nižších oblastech bude pršet. Nejvíce sněhu se očekává ve středisku Chamonix (20/300 cm) a Argentiere (20/200 cm), může spadnout více než 40 cm sněhu.

 

Švýcarské Alpy

Ve většině středisek bylo polojasno, teploty v průběhu týdne klesly a držely se těsně nad bodem mrazu. To je dobrá zpráva, protože sjezdovky začínají kvůli vysokým teplotám z minulých dnů trpět. Z nižších svahů jsou hlášeny podmínky téměř jarní, během dne sjezdovky velmi měkly.

Nejlepší podmínky lze v současné době nalézt na horních svazích středisek Zermatt (dle sněhového zpravodajství 25/180 cm) a Klosters (26/104 cm).

V pátek a na začátku víkendu se bude střídat slunečná obloha se zataženou, v sobotu klesnou teploty pod bod mrazu a na neděli je hlášen čerstvý sníh. Prognóza slibuje kolem 10-20 cm v mnoha střediscích. Bohužel na úrovních kolem 2000 m se bude jednat o déšt.

 

Italské Alpy

Ve většině italských letovisek byl čtvrtek slunečný, s teplotami těsně nad bodem mrazu.

V průběhu týdne nepřipadl žádný nový sníh. Podmínky v Dolomitech jsou velmi dobré, většina vleků je v provozu. V oblasti Mléčná dráha (sněhové zpravodajství hlásí 30/40 cm) panují téměř jarní podmínky, což ovlivňuje stav sjezdovek ve většině středisek v regionu. Nejlepší podmínky se nachází na Montgenevre na konci Mléčné dráhy.

Středisko Cervinia (65/180 cm) se pyšní nejlepšími podmínkami v Itálii, sjezdovky na horních svazích jsou ve vynikajícím stavu. Všechny vleky jsou v provozu a odkazy směrem do Zermattu jsou zcela otevřené.

Dobré počasí by mělo pokračovat i v pátek, o víkendu bude počasí proměnlivé, očekává se slabé sněžení. Na místech mezi 1400-2400 m se může sníh v některých oblastech změnit na déšť. Nejvíce nasněží ve střediscích Cervinia a Courmayeur (110/180 cm), přibyde asi 10-20 cm čerstvého sněhu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk