Sněhové zpravodajství 26.1.2018

Rakouské Alpy

Od pondělí se střediska v rakouských Alpách vracejí do běžného provozu poté, co skončila bouře Evi. Většina lanovek byla ve čtvrtek 25.1. v provozu, přístupové cesty a propojení středisek jsou jíž sjízdné. Jediným negativním faktorem zůstává nebezpečí pádu laviny po vydatném sněžení. Lavinové nebezpečí zůstává stále velmi vysoké v mnoha střediscích. Z tohoto důvodu je řada svahů mimo sjezdovky doposud velmi málo uježděná, což se dá očekávat. Dostatek čerstvého sněhu tedy leží i mimo značené sjezdovky.

Podmínky pro lyžování jsou v celých rakouských Alpách excelentní, s jasnou oblohou a pouze místy se objevují malé mráčky. K tomu fouká jen velmi mírný vítr, takže nyní je jedinečná možnost objevit mnoho znovu otevřených svahů. Jedinou výjimkou je ledovec Kaunertal (390/550cm), který zůstává kvůli lavinovému nebezpečí uzavřený.

Teploty jsou na toto období neobvykle mírné, mnoho středisek hlásí teploty nad bodem mrazu ve střediscích a pouze pár stupínků pod nulou na úrovni lyžařských svahů. To snad udrží svahy před namrzáním. Podle sněhového zpravodajství se zatím nedočkáme dalšího sněžení v rakouských Alpách, avšak v neděli může lehce pršet.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy zažily i tento týden výrazné přírůstky sněhu. Nejvýrazněji nasněžilo ve střediscích Le Grand Bornand (50/235cm), Samoens (110/305cm) a La Plagne (240/410cm), kde připadlo 50, 42 a 40 cm. Na druhé straně v oblasti Vanoise Express, nabízí nádherné podmínky pro lyžování středisko Les Arcs (140/385cm) na vrcholcích Aigulle Rouge s 50 z 54 lanovek v provozu.

Dle předpovědi pro francouzské Alpy bylo ve čtvrtek slunečno s minimální oblačností, teploty byly mírné.
Podle sněhového zpravodajství mohou francouzské Alpy očekávat další sněžení o víkendu. Týkat se to bude středisek Cauterets (100/130cm), Bareges/La Mongie (60/90cm) a La Grave (100/160cm), kde připadne 45, 37 a 29 cm.

 

Švýcarské Alpy

I švýcarské Alpy hlásí další silnou vrstvu sněhu. Střediska blízko Matterhornu, tedy Saas Fee (114/500cm) a Zermatt (145/345cm) mají kolem 80 cm čerstvého sněhu z 23.1. Další výrazná vrstva sněhu přibyla ve středisku Samnaun (100/200cm) a Anzere (40/300cm). Obě střediska mají 70 cm čerstvého sněhu.

Od 23.1. ovládlo švýcarské Alpy jarní počasí s mírnými teplotami až 9C ve středisku Gstaad (30/200cm). Skvělé podmínky pro lyžování nabízí Crans Montana (30/600cm), kde velmi výrazně napadlo ve vyšších polohách, takže snad bude zimní sezóna letos dlouhá.

Podle sněhového zpravodajství bude teplo jen krátce, protože v pátek by mělo opět lehce nasněžit. Pouze Zermatt a Saas Fee může očekávat o trochu více než pár centimetrů.

 

Italské Alpy

Italské Alpy měly nižší teploty než zbylé části Alp. Proměnlivé podmínky ovládly řadu středisek. Ve čtvrtek 25.1. bylo většinou lehce oblačno, obloha se však měla během dne zatahovat více. Na pátek 26.1. hlásí sněhové zpravodajství další vlnu sněžení, nejvíce se mohou těšit oblasti Monterosa a Matterhorn. Předpovídané množství klesá směrem k hranici se švýcarskými Alpami, minimální množství sněhu očekávají Dolomity a oblast Via Lattea. Sjezdovky v těchto oblastech v průběhu dne měknou. Tyto oblasti jsou již 16 dnů bez čerstvého sněhu a tím se podmínky pro lyžování postupně zhoršují.

Mimo sjezdovky leží nedotčený sníh. Zvláště v oblastech Val Senales (150/260cm) a Cervinia (90/395cm) má dostatek nedotčeného sněhu na většině svahů pod nádhernou modrou oblohou.

 

Německé Alpy

Německé Alpy hlásí nádherné přírůstky čerstvého sněhu z pondělí 22.1., Garmisch Partenkirchen (250/440cm) má 50 cm, takže podmínky pro lyžování jsou fantastické. Reit im Winkl (82/270cm) rovněž hlásí 15 cm čerstvého sněhu, který příjemně osvěžil sjezdovky.

O víkendu bude převážně slunečno, takže je před námi příjemné lyžování.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk