Sněhové zpravodajství 24.4.2015

Rakouské Alpy

Téměř všechna nižší střediska jsou nyní uzavřena, v provozu jsou stále vyšší střediska a ledovcové areály. Příjemné jarní lyžování nabízí například St Anton (dle sněhového zpravodajství 55/320 cm), který měl na konci týdne v provozu 23 vleků. Středisko plánuje uzavřít tento víkend, spolu se sousedním Lech a Zürs (15/155 cm).

Hledáte-li zaručeně dobré lyžování, miřte vysoko, například do střediska Kaunertal (273/371 cm) a Pitztal (302/343 cm). Z dalších ledovcových středisek je možné lyžovat v areálu Hintertux (10/270 cm) nebo Neustift (5/260 cm).

Aktuální počasí hlásí slunečno na západě a v centrálních oblastech, na východě je zataženější obloha a další mraky se budou objevovat během víkendu. Očekávejme déšť, který bude následovaný od pondělí sněhem.

 

Francouzské Alpy

Tento týden bylo po celé Francii většinou jasno s vyššími teplotami a jarními lyžařskými podmínkami. Během víkendu se očekává významná změna počasí, od západu se bude šířit oblačno s hustým deštěm, místy se objeví i sníh.

Za nejlepším lyžováním o tomto víkendu zamiřte do nejvyšších středisek, kde nasněží čerstvý sníh, jako jsou Val Thorens (sněhové zpravodajství udává 100 / 220cm), Tignes (45/152 cm) a Val d'Isere (45 / 152cm). Svahy Grands Montets nad Argentiere (0/175 cm) také nabídnou dobré lyžování přes víkend.

Většina středisek plánuje ukončení zimní sezóny v neděli 26.dubna. Patří mezi ně Alpe d'Huez, Avoriaz, Bonneval-sur-Arc, Cauterets, Chamrousse, Chatel, Courchevel, La Clusaz, La Grave, La Plagne, La Rosiere, La Tania, Le Grand Bornand, Les Arcs, Les Contamines, Les Deux Alpes, Les Menuires, Les Saises, Meribel a Montgenevre. V Tignes, Val d'Isere a Val Thorens bude lyžování omezené.
 

Švýcarské Alpy

Tento týden byl nádherný se slunečným počasím. Stejně jako ve Francii se však o víkendu očekává významná změna počasí, která přinese déšť a od pondělí sníh. Bude také mnohem chladněji.

Největší lyžařská otevřená oblast ve Švýcarsku je v tuto chvíli Zermatt (dle sněhového zpravodajství 0/240 cm) a Samnaun (20/180 cm). Bohužel již není možné dojet na lyžích zpět do resortu, ale podmínky na horních svazích zůstávají dobré a obě oblasti hodlají zůstat otevřené do května.

Engelberg (0/350 cm) a Verbier (0/240 cm) i nadále nabízí dobré lyžování na horních svazích, uzavření je naplánováno na víkend. Andermatt (0/550 cm) si zachovává svou obrovskou horní sněhovou základnu, ale teplé počasí na nižších svazích si vybírá svou daň.

V neděli 26.dubna ukončí svůj provoz Andermatt, Engelberg, Murren, Pontresina a Verbier.

 

Italské Alpy

Jarní podmínky si vybírají svou daň na mnoha italských střediscích, mnoho letovisek již ukončilo svůj provoz. Další střediska se budou uzavírat tento víkend.

Nejlepší lyžování je v současné době k dispozici v oblasti Val d´Aosta s Cervinia (dle sněhového zpravodajství hlásí 40/250 cm), kde je v provozu stále všech 14 vleků a otevřené je i spojení do Zermattu ve Švýcarsku. Pevnější svahy hledejte výš v oblasti Plateau Rosa.

Současné slunečné a jasné počasí je bohužel u konce. Očekává se hustá oblačnost, což přinese srážky do většiny středisek.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk