Sněhové zpravodajství 24.3.2017

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy nabídly ve čtvrtek 23.3. jarní podmínky pro lyžování a teplé počasí i nadále zhoršuje sněhové podmínky. Během týdne připadl čerstvý sníh ve střediscích Galtur (35/130cm) a Ischgl (0/110cm), kde připadlo kolem 5 cm čerstvého sněhu na vyšších svazích během středy.

Dle sněhového zpravodajství je třeba na nižších svazích dávat pozor vydřená místa. Na východě rakouských Alp je příkladem středisko Bad Kleinkirchheim (15/30cm), kde klesá počet otevřených sjezdovek kvůli sněhové pokrývce.
Nejlepší lyžování v rakouských Alpách lze nalézt ve vyšších polohách jako například v Pitztal (171/215cm) nebo Obergurgl (24/126cm), kde se teploty pohybují mezi 1 - -2C.

Dle sněhového zpravodajství bude o víkendu oblačno a sněžit bude v mnoha střediscích. Nejvíce sněhu očekává region Arlberg, kde v neděli připadne kolem 14 cm ve střediscích Lech/Zurs (80/165cm).

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy měly ve čtvrtek 23.3. proměnlivé počasí a podmínky pro lyžování.

Dle sněhového zpravodajství připadl čerstvý sníh na vyšších svazích oblasti Chamonix (0/250cm). Kolem 15 cm připadlo na vrcholu Grands Montets – pro nejlepší podmínky pro lyžování se vydejte do vyšších poloh co nejdříve. Sjezdovky do střediska Vallorcine (0/230cm) jsou uzavřené a sjezdovka dolů do Les Houches (100cm) má omezenou sněhovou pokrývku.

Více slunečné počasí nabídlo dnes ráno středisko Portes du Soleil. Během dne se však zatáhlo. Sjezdovky do středisek v nižších polohách jako např. Les Gets (15/100cm) mají hodně míst se slabou vrstvou sněhu.

Serre Chevaliler (20/140cm) bylo dnes rozpolcené – nižší sjezdovky trpěly nedostatkem sněhu, avšak vyšší sjezdovky mají dle sněhového zpravodajství čerstvý sníh. Ve vyšších polohách však byla omezená viditelnost, ale velmi dobré podmínky pro lyžování.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy měly ve čtvrtek 23.3. převážně oblačno. Dle sněhového zpravodajství byly podmínky ve švýcarských Alpách velmi proměnlivé, převažovala oblačnost a čerstvý sníh. Andermatt (18/400cm) hlásí úžasných 90 cm čerstvého sněhu z dnešního rána, ten však znemožnil provoz lanovek. Během dalších 72 hodin se zde výrazně zlepší podmínky pro lyžování. Pozor na lavinové nebezpečí.

Engelberg (20/72cm) a Leysin (10/80cm) má dle sněhového zpravodajství rovněž 20 cm čerstvého sněhu za posledních 24 hodin. Kolem oblasti Eigar a Matterhorn drobně sněžilo. Saas Fee (20/203cm) bylo během dne převážně uzavřené kvůli extrémnímu počasí.

Dle sněhového zpravodajství  by se sněhové podmínky daly nejlépe popsat jako proměnlivé. Pokud se chystáte na lyžování během víkendu nebo příští týden, vybírejte si středisko podle nadmořské výšky. Všeobecně řečeno, čím výše, tím lépe. Očekávejte, že během lyžování narazíte na různý druh sněhu. Sníh se rychle mění během dne, stejně tak i lavinové nebezpečí. Vyšší sjezdovky mohou být kvůli lavinovému nebezpečí uzavřené.

 

Italské Alpy

Dle sněhového zpravodajství měly italské Alpy ve čtvrtek 23.3. oblačno se sněžením. Husté mraky přinesly čerstvý sníh do vyšších poloh a déšť do nižších údolí a na svahy do středisek. Střediska v italských Alpách kolem vrcholu Matterhorn se probudily do výborné sněhové nadílky 30 – 50 cm. Tento region nabízí v současnosti excelentní lyžování díky hustému sněžení. Nejlepší lyžování v Alpách nabízí střediska Macugnaga (20/240cm), Gressoney la Trinite (60/220cm) a Alagna (20/220cm).

V jiných částech italských Alp vládnou jarní podmínky pro lyžování.

Dle sněhového zpravodajství bude i nadále spíše oblačno. Další husté sněžení je předpovídáno pro oblast kolem vrcholu Matterhorn, může lehce sněžit, avšak níže bude pršet. Husté sněžení míří o víkendu do střediska Sestriere (40/100cm).

 

Německé Alpy

Německé Alpy  měly ve čtvrtek 23.3. zažily proměnu v počasí, déšť vystřídaly sluneční paprsky. Bohužel německé Alpy se připravují na přicházející konec sezóny. Berchtesgaden uzavřeno před třemi dny provoz kvůli špatným podmínkám a nedostatku sněhu. V jiných částech německých Alp si déšť vybral svou daň na nižších sjezdovkách, avšak střediska pro lyžování nad 2000 m mají stále výborné podmínky. Lyžování na sjezdovkách je klasicky jarní.

Dle sněhového zpravodajství může v neděli lehce sněžit. V současnosti bude převážně mlhavo.

 

Sněhové zpravodajství

Alpy očekávají dle sněhového zpravodajství čerstvý sníh o víkendu. V pondělí 27.3. bude v rakouských Alpách převážně slunečné počasí, zatímco francouzské, italské a švýcarské Alpy budou mít i nadále sněhové srážky na začátku týdne.
Naneštěstí německé Alpy a jejich střediska se chystají na ukončení zimní sezóny, avšak o víkendu bude sněžit, takže podmínky pro lyžování budou jarní.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk