Sněhové zpravodajství 24.3.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 24.března sněžilo ve většině rakouských středisek. Výjimkou byly překvapivě střediska s vyšší nadmořskou výškou a ledovcová lyžařská střediska, jako je Kaunertal (dle sněhového zpravodajství 262/310 cm), Sölden (10/310 cm) a Obergurgl (24/168 cm). Přes to jsou podmínky v těchto oblastech skvělé.

Na ostatních místech napadlo ve čtvrtek do 10 cm nového sněhu v průběhu dopoledne. Ve středisku Obertauern (150/180 cm) bylo zataženo, se sněžením a nízkými teplotami, takže se návštěvníci cítili spíše jako v lednu než na konci března.

V následujících dnech bude sněžení pokračovat, ve středisku Sölden se očekává do pátku 1.dubna téměř 90 cm čerstvého sněhu.

 

Francouzské Alpy

Ve francouzských střediscích bylo ve čtvrtek 24.března jasno s vynikající viditelností, s pevnou sněhovou pokrývkou na sjezdovkách. Teplota ve čtvrtek klesla.

V Pyrenejích padal naposledy čerstvý sníh v neděli 20.března, ve čtvrtek bylo stejně jako v Alpách slunečno. Středisko Chamonix (sněhové zpravodajství udává 10/700 cm) hlásí nejhlubší sněhovou základnu, na Aiguille du Midi leží neuvěřitelných 7 metrů sněhu. Na druhém místě je Vallorcine (10/370 cm) v údolí Chamonix, s více než třemi a půl metry sněhu na horních svazích.

Dále na jih v Alpách, oblasti Tři údolí, Espace Killy a Paradiski, jsou také ve vynikající kondici. Sjezdovky jsou ve velmi dobrém stavu.

Předpokládá se změna počasí po celém území, během příštího týdne by mohlo lehce sněžit. Nejsilněji bude sněžit kolem Velikonočního pondělí.

 

Švýcarské Alpy

Ve čtvrtek 23.března se do Švýcarska vrátilo slunečné počasí. Ve středu připadlo 5 cm nového sněhu ve středisku Samnaun (dle sněhového zpravodajství 50/130 cm), podmínky se zlepšily i mimo sjezdovky. Ve středisku Andermatt (30/350 cm) bylo v provozu 18 z 22 vleků, také zde připadl poprašek sněhu. V Murren (70/295 cm) v regionu Jungfrau jsou výborné podmínky na horních svazích. Grindelwald (3/177 cm) by velmi uvítal čerstvý sníh hlavně na dolních svazích, které jsou ovlivněny jarním sluníčkem.

Na většině území Švýcarska bude přes velikonoční víkend pokračovat zimní ráz počasí. Mnoho středisek předpovídá čerstvý sníh. V pátek napadne kolem 29 cm v areálu Zermatt (15/225 cm) a až 11 cm u Pontresina (52/121 cm).

 

Italské Alpy

Napříč Itálií je stále k dispozici dobré lyžování, navzdory nedostatku čerstvého sněhu z tohoto týdne.

V Dolomitech převažují velmi dobré podmínky i přes nedostatek nedávného sněžení. Nejlepší podmínky najdeme na horních svazích, kde nízké teploty zaručují, že sníh zůstane ve výborném stavu. V nižších oblastech si mírné teploty vybírají svou daň a svahy v průběhu dne měknou.

Oblast Mléčná dráha hlásí podobné podmínky, sjezdovky především na nejvyšších místech jsou ve výborné kondici. V současné době je spuštěno 65 z 69 lanovek, které umožňují přístup k 268 km sjezdovek.

V údolí Aosta a Monterosa jsou nejlepší podmínky k dispozici ve střediscích Courmayeur (sněhové zpravodajství hlásí 80/200 cm) a Champoluc (40/130 cm), kde se drží nízké teploty a sníh je pevný.

Slunce ze čtvrtečního dne vystřídá oblačnost s možností nového sněžení. Nejvíce sněhu připadne v neděli, teploty budou mírně růst, očekává se kolem +2 C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk