Sněhové zpravodajství 23.2.2017

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek svítilo ve většině středisek rakouských Alp sluníčko. Teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu na ledovcových střediscích jako Hintertux (70/180cm), v oblasti Ski Welt a střediscích Ellmau, Hopfgarten, Scheffau a Soll bylo kolem +10C.

Směrem k oblasti Obergurgl jsou sjezdovky v dobrém stavu. Vyšší svahy oblasti Pitztal (159/196cm) a Kaunertal (36/270cm) jsou upravené a nabízí skvělé lyžování.

Naproti tomu mnoho jiných středisek má podmínky spíše jarní, kdy sjezdovky pod slunečními paprsky měknou. Příkladem mohou být střediska Kirchberg (69/81cm) a Kitzbühel (69/71cm), takže pokud si chcete užít skvělé lyžování, vydejte se na svahy brzy.

Pouze pár středisek mělo dnes oblačno, dle sněhového zpravodajství lehce sněžilo, takže se sjezdovky mírně zlepšily. Na východě ve středisku Bad Kleinkirchheim (25/45cm) se lyžuje díky umělému sněhu. Na západě jsou nižší svahy střediska Brand (10/100cm) jsou sjezdovky připravené hlavně díky sněžným dělům. Nejlepší lyžování v obou těchto střediscích je třeba zůstat ve vyšších polohách.

Dle sněhového zpravodajství přinese pátek do rakouských Alp čerstvý sníh, připadnout by mělo ve většině středisek mezi 10 – 20 cm. V sobotu by se mělo vyjasnit, v neděli se objeví pár mráčků.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy měly ve čtvrtek 23.2. další slunečný den. Sjezdovky jsou tvrdé a udusané ve vyšších polohách a tam, kde je větší provoz, jsou měkčí, stejně jako na svazích do středisek. Podmínky pro lyžování jsou celkově různorodé. Mimo sjezdovky je lyžování v současnosti omezené kvůli teplému počasí a nedostatku čerstvého sněhu, avšak dle sněhového zpravodajství se toto brzy změní.

Jedny z nejlepších podmínek pro lyžování ve francouzských Alpách nabízí středisko Les Arcs (48/152cm). Sjezdovky, zvláště na vyšších svazích, jsou dobře upravené. Mohou být místy těžké, zvláště s nárůstem milovníků lyžování o jarních prázdninách, ale přesto jsou stále dobré. Podmínky jsou rovněž dobré ve středisku Montgenevre (150/260cm), kde jsou svahy velmi dobře upravené. Ráno jsou tvrdé a udusané, avšak během dne měknou.

Chamonix (20/200cm) zažívá v současnosti ustupující sněhovou linii. Silné sluneční paprsky změkly v nižších polohách sjezdovky. Výše jsou sjezdovky tvrdé a udusané, avšak jsou stále dobré pro lyžování.

Dle sněhového zpravodajství nabízí jarní podmínky pro lyžování středisko Morzine (30/50cm) a zbytek oblasti Portes du Soleil. Pokud začnou svahy měknout, vydejte se do Avoriaz (80/110cm) pro nejlepší lyžování.

 

Švýcarské Alpy

Čtvrtek 23.února  byl pro švýcarské Alpy den plný slunce. Postupně se na tuto oblast přesouvá oblačnost, která přinese tak dlouho očekávaný sníh. Podmínky jsou velmi jarní díky vyšším teplotám a silnému slunci. Na sjezdovkách se nachází jak měkčí jarní místa, tak i dobré upravené sjezdovky na vyšších polohách. Lyžování je dobré od středních poloh výše, nižší svahy začínají být hodně ovlivněné velkým provozem a jarním počasím.

Na švýcarské Alpy směřuje velká změna, dle sněhového zpravodajství začne v noci na pátek sněžit a vydrží to během celého zítřka, sněžit bude lehce až mírně ve všech střediscích švýcarských Alp. Víkend bude sluneční a jarní, další sněžení by mělo přijít příští úterý.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek 23.února byl další jarní den v italských Alpách. Slunečné počasí a příjemné, ne příliš teplé, počasí  doprovází lyžování v italských Alpách. Podmínky pro lyžování na sjezdovkách jsou typicky jarní, ráno je na sjezdovkách firm, který během dne měkne. Od oblasti Sella Ronda na východě až po Mont Blanc a Matterhorn a možná i Via Lattea jsou podmínky pro lyžování téměř identické.

Stejně jako zbylé části Alp, i italské Alpy mohou dnes v noci očekávat změnu. Dle sněhového zpravodajství by mělo většinou sněžit lehce, místy mírně. Víkend bude slunečný a jarní, než se začátkem příštího týdne opět vrátí sněžení.

 

Německé Alpy

Německé Alpy měly ve čtvrtek 23.2. horší podmínky pro lyžování. Po pár dnech hustého deště sníh velmi ubyl. Berchtesgaden (60cm) a Feldberg (10/21cm) jsou na tom nejhůře, místy mají na sjezdovkách již hnědá místa. Garmisch (20/60cm) a Oberstdorf (15/80cm) jsou na tom lépe, vyšší svahy stále nabízí skvělé lyžování na měkkém, pomalém a tolerantním sněhu.

Jarní podmínky vydrží celý čtvrtek, avšak v noci by měla přijít změna. Ochladí se a dle sněhového zpravodajství začne sněžit a sníh bude padat až do zítřka. V sobotu bude slunečno, teploty v neděli znovu porostou. Další sněžení přijde příští týden, spolu s deštěm a sluncem.

 

Sněhové zpravodajství

Alpy zažily tento týden hustý déšť, vysoké teploty a silné slunečné počasí, které negativně ovlivnily kvalitu sněhu. Změna je však na cestě a mírné náznaky jsou viditelné již ve čtvrtek. Začne růst oblačnost a v noci se ochladí, takže začne sněžit. V pátek bude oblačno a i nadále sněžit lehce nebo mírně v celé oblasti Alp. Bod mrazu rychle klesne, což znamená, že sněžit bude i dolů v údolí.

V sobotu se opět vrátí teplejší počasí během odpoledne a slunce bude svítit i v neděli. Další vlna sněžení přijde dle sněhového zpravodajství příští týden. Zima se opět vrátí po krátkých prázdninách.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk