Sněhové zpravodajství 23.2.2016

Rakouské Alpy

Start do nového týdne byl převážně zatažený. O víkendu sněžilo a základní hloubky na horních svazích se na mnoha místech velmi zlepšily. Nicméně, rostoucí teploty zapříčinily měknutí dolních svahů.

Nejtepleji bylo na východě země a v areálech v oblasti Ski Amade, teploty vyšplhaly až k +10 C. Dobré podmínky zůstávají ve středisku Bad Kleinkirchheim (dle sněhového zpravodajství 20/60 cm) a Obertauern (100/140 cm), kde jsou v současnosti otevřeny všechny vleky a lyžování je velmi dobré po celé hoře.

V regionu Arlberg najdeme v tuto chvíli jedny z nejlepších podmínek. Mírné teploty, které ovlivnily jiné regiony, se této oblasti vyhnuly a díky nedávnému sněžení jsou střediska ve vynikajícím stavu. V areálu Lech (120/195 cm) jsou spuštěny všechny vleky a sjezdovky jsou ve výborném stavu.

Počasí tento týden bude proměnlivé, se směsicí deště, sněhu, slunce i mraků. Pršet bude hlavně v úterý, uprostřed týdne se dočkáme lehkého sněžení. Čerstvý sníh by měla vidět do konce týdne všechna střediska, před víkendem tak očekáváme zlepšení podmínek na většině území.

 

Francouzské Alpy

Začátek týdne ovlivňovalo mnoho středisek po celé Francii nepředvídatelné počasí, se směsí deště, sněhu i slunce. Kvůli zvyšujícím se teplotám v průběhu víkendu začaly svahy měknout, a to zejména na nižších úrovních.

Ve středisku Portes du Soleil přetrvávají stále dobré podmínky, i přes to, že v poslední době nenapadl žádný nový sníh. Téměř všechny vleky jsou spuštěny ve středisku Avoriaz (sněhové zpravodajství udává 140/230 cm) a Morzine (30/90 cm), které poskytují přístup k široké škále sjezdových tratí. Nízké svahy v důsledku vysokých teplot začínají měknout, nejlepší podmínky najdeme na nejvyšších úrovních.

Podobně je to i v regionu Tři údolí a Espace Killy, kde jsou nižší svahy hlášeny jako rozbředlé. Nejlepší lyžování v tomto regionu nabízí středisko Val Thorens (160/260 cm), kde jsou dobré podmínky po celé hoře.

Prognóza slibuje sněžení napříč všemi regiony v příštím týdnu, nejsilnější sněžení se očekává o víkendu. Teploty klesnou pod bod mrazu v průběhu příštích dnů, což by mělo zpevnit sjezdovky ve střediscích. V týdnu bude zataženo a tím pádem i horší viditelnost.

 

Švýcarské Alpy

Pondělí přineslo do švýcarských Alp téměř jarní podmínky, měkké sjezdovky byly hlášeny z míst pod 2500 m. Na nejvyšších místech padal v sobotu sníh, avšak na úrovních pod 2000 m pršelo.

Střediska Leysin (dle sněhového zpravodajství 65/155 cm) a Champéry (30/130 cm) se vyhnula nesilnějšímu víkendovému dešti, ale kvůli své nízké nadmořské výšce zde byly sjezdovky v pondělí velmi měkké. Na východě země bylo poměrně slunečno. Jedny z nejlepších podmínek nabízí horní svahy středisek Samnaun (65/115 cm) a Flims/Laax (20/240 cm), kde během víkendu napadlo 20-40 cm sněhu.

Skvělou zprávou je, že předpověď očekává sněžení v příštích dnech, o víkendu spadne na většině území 30-60 cm nového sněhu.

 

Italské Alpy

Proměnlivé počasí panovalo na začátku týdne také v Itálii, střídal se déšť se sněhem a slunečná obloha se zataženou.

V polovině minulého týdne napadlo pěkné množství sněhu v Dolomitech, což zajišťuje stále dobré lyžařské podmínky v celém regionu. Středisko Arraba nabízí aktuálně nejlepší podmínky s 32 cm nového sněhu z minulého týdne.

Podobně fantastické lyžování je k dispozici v údolí Aosta se středisky Pila (sněhové zpravodajství udává 90/180 cm), La Thuile (85/290 cm) a Cervinia (75/240 cm), které hlásí výborné podmínky po celé hoře.

Region Mléčná dráha vykazuje zlepšení podmínek, počet otevřených sjezdovek se den ode dne zvyšuje. Nižší svahy začínají mírně trpět, ale na horních svazích je lyžování velmi dobré.

Sníh se očekává v následujícím týdnu napříč všemi regiony, nejvíce bude sněžit o víkendu. Nejvíce napadne ve středisku Macugnaga (49/144 cm), očekává se více než metr nového sněhu. Teploty budou výrazně klesat, minima se budou pohybovat kolem -5 C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk