Sněhové zpravodajství 23.11.2015

Rakouské Alpy

V pondělí 23.listopadu bylo slunečno a sjezdovky byly díky čerstvému sněhu ve fantastickém stavu. Na ledovci Kaunertal (dle sněhového zpravodajství 97/118 cm) se sněhová základna zvýšila o 30 cm. Ledovec Pitztal (67/121 cm) spustil další 2 vleky a otevřel se další lyžařský terén. Ve středisku Kirchberg (0/45 cm) nasněžil první letošní čerstvý sníh, dosud areál čerpal z umělého zasněžování.

V blízké budoucnosti se otevřou střediska Ischgl, Kühtai, Zell am See a některé areály z regionu Ski Amadé.

Dobré počasí potrvá do poloviny týdne, kdy přijde opět sněžení. Teploty se budou držet nízko.

 

Francouzské Alpy

Tignes (sněhové zpravodajství hlásí 20/90 cm) je jediný otevřený areál ve Francii v současné době. Mnoho středisek však plánuje spustit své lanovky tento víkend. V Tinges se lyžuje v areálu ledovce Grande Motte, v sobotu 21.listopadu připadlo 65 cm nového sněhu a v neděli dalších 20 cm. Začátek týdne nabízel skvělou viditelnost a vynikající lyžování na upravených tratích.

Sousední letovisko Val d´Isere (22/80 cm) je po víkendovém hustém sněžení ve skvělé kondici a otevře v sobotu 28.listopadu, včetně spojení na Tignes.

V sobotu otevře i středisko Val Thorens.

Serre Chevalier spustí od soboty víkendový provoz, od 12.prosince zahájí denní lyžování.

Dále na jih, v Pyrenejích, je ve skvělém stavu středisko Cauterets (20/50 cm), kde husté sněžení z víkendu pokračovalo i v pondělí. Své vleky spustí v sobotu 28.listopadu.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarskými Alpami se v průběhu pátku a víkendu přehnala velká zimní bouře, která přinesla až metr nového sněhu, především v severozápadních Alpách. Většina středisek obdržela alespoň 50 cm na horních svazích. Pouze jih a východ země se nového sněhu nedočkal.

Přesto je v tuto chvíli pouze omezená nabídka lyžování, o víkendu však otevře většina středisek. Z již otevřených areálů nabízí skvělé lyžování Saas Fee (dle sněhového zpravodajství 10/140 cm), kde o víkendu nasněžilo 60 cm nového sněhu. Během týdne se otevřou další nižší svahy směrem do údolí. Výborné lyžování je také na ledovci 3000 nad Gstaad (20/80 cm), kde během víkendu přibylo půl metru sněhu.

Po víkendovém sněžení otevřelo na plný úvazek středisko Davos/Klosters (5/38 cm), v provozu jsou 4 vleky na Parsenn Mountain. Tento týden se otevřou další terény.

V sobotu 28.listopadu plánují zahájit svůj provoz střediska Adelboden, Andermatt, Arosa, Crans-Montana, Engelberg, Flims/Laax, Grimentz/Zinal, Grindelwald, Lenzerheide, Murren, Samnaun, St Moritz, Verbier a Wengen.

V příštích dnech se očekává husté sněžení, doprovázené nízkými teplotami. Očekává se 30-50 cm sněhu v průběhu středy a čtvrtku, v neděli a pondělí zasáhne zemi další sněhová vlna, předpověď slibuje půl metru až metr nového sněhu.

 

Italské Alpy

Itálie měla studený start do nového týdne, teploty se drží pod bodem mrazu ve většině středisek.

Ve středisku Cervinia (sněhové zpravodajství hlásí 20/145 cm) napadlo o víkendu 35 cm nového sněhu na horních svazích. Spuštěny jsou 4 vleky a množství terénu pro lyžaře se rozrůstá. Nových 15 cm sněhu přibylo ve středisku Val Senales (5/85 cm).

O nadcházejícím víkendu spustí své vleky střediska Alagna, Kronplatz a La Thuile. Po celý týden zůstanou nízké teploty, které poskytnou resortům výborné podmínky pro zasněžování před plánovaným otevřením.

V polovině týdne se čerstvého sněhu dočká lyžařská oblast Aosta Valley a Monterosa, ve střediscích Courmayeur, Cervinia a La Thuile spadne kolem 20 cm sněhu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk