Sněhové zpravodajství 22.3.2018

Rakouské Alpy

Lehké až mírné sněžení zasáhlo rakouské Alpy v průběhu tohoto týdne od 19. do 21.3. V řadě středisek připadlo mezi 5 až 20 cm čerstvého sněhu. Ve čtvrtek bylo převážně slunečno.

Podmínky pro lyžování jsou výborné díky trvajícím nízkým teplotám, které udržují kvalitu sněhu, která byla na začátku března horší než nyní. Díky jasnému počasí by měl sníh lehce měknout na jižně směřujících svazích. Díky výraznému sněžení je i mimo sjezdovky dostatek sněhu a není ještě tak uježděný.

Dle sněhového zpravodajství nepřibude o víkendu žádný čerstvý sníh, zůstane převážně slunečno, zvláště v neděli a v pondělí. Jen se může lehce oteplit. V příštím týdnu můžeme očekávat ještě další březnové sněžení.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy měly dnes jarní počasí pro lyžování. Slunečné počasí převažuje oblasti a sněhové podmínky pro lyžování jsou na tuto roční dobu neobvykle dobré. Výjimkou může být středisko Val Thorens (275/360 cm), kde je chladněji oproti jiným střediskům, -16C. 10 cm čerstvého sněhu napadlo ve středu 21.3. a díky tomu jsou dobré podmínky pro lyžování a snowboarding na vyšších svazích oblasti Trois Vallées. Kolem střediska Cauterets (110/310 cm) připadlo nádherných 25 cm čerstvého sněhu.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy měly ve čtvrtek 22.3. proměnlivé počasí. Střediska blízko vrcholu Matterhorn jako Zermatt (155/385cm), Saas Fee (120/460cm) nebo Grimentz/Zinal (125/306cm) měla lehce zamračeno a teploty pod bodem mrazu, takže lyžování zde je velmi příjemné. Les Diablerets (40/270 cm) byly nádherné výhledy z vrcholu Glacier 3000, kde je v provozu 25 z 26 lanovek, které zpřístupňují nádherné svahy plné čerstvého sněhu, a podmínky pro lyžování jsou excelentní.

V oblasti Quatre Vallées bylo rovněž příjemné počasí, včera se teploměr dostal na -12C ve středisku Verbier (95/365 cm) a ve čtvrtek ráno bylo rovněž jasno. Středisko má 88 z 94 lanovek v provozu a dle sněhového zpravodajství jsou podmínky velmi dobré pro lyžaře všech úrovní.

Naproti tomu region Jungfrau měl spíše zataženo a dle sněhového zpravodajství mělo ve čtvrtek připadnout 5-7 cm nového sněhu ve střediscích Murren  (128/447 cm), Grindelwald (10/181 cm) a Wengen (29/181 cm). Ve středu zde připadlo rovněž 10 cm čerstvého sněhu a kvůli tomu nebyla viditelnost za posledních 48 hodin tak dobrá.

Oblačno a sněžení očekávají švýcarské Alpy o víkendu a po něm. Množství sněhu, které připadne, nebude příliš velké, avšak čerstvý sníh připraví skvělé podmínky pro lyžování. V úterý 27.3. by mělo dle sněhového zpravodajství připadnout kolem 30 cm čerstvého sněhu, na západě švýcarských Alp blízko hranice s francouzskými Alpami připadne nejvíce. Husté sněžení by mělo pokračovat až do středy, takže o Velikonočním víkendu by měly být skvělé podmínky.

 

Italské Alpy

V úterý skončila oblačnost a sněžení v italských Alpách a přišly nádherné dny plné slunce a tepla oproti ostatním oblastem Alp. Ještě to není úplně na tričko, avšak je čas nezapomenout na opalovací krém, vydáte-li se za lyžováním do italských Alp. Tyto podmínky jsou ve všech sledovaných střediscích obdobné.

Podmínky pro lyžování a snowboarding jsou dobré a sníh firmuje kvůli slunci. Díky nízkým teplotám však sjezdovky zůstávají ve velmi dobrém stavu. Západní část italských Alp má tepleji než východ, teploty jsou však pod bodem mrazu. Mimo sjezdovky jsou dobře dostupné svahy již téměř uježděné, avšak stále lze nalézt neuježděný sníh, zvláště ve střediscích, kde nasněžilo začátkem týdne.

Víkend přinese lehkou oblačnost. Dle sněhového zpravodajství připadne další čerstvý sníh na začátku příštího týdne, stejně jako v ostatních částech Alp.

 

Německé Alpy

Německé Alpy nabízí dobré podmínky pro jarní lyžování se slunečnou oblohou a s pomalu klesající sněhovou vrstvou. Jedinou výjimkou je Oberstdorf (10/220 cm), kde tento týden připadl čerstvý sníh. 22.3. ráno připadlo 10 cm. O víkendu by mělo dle sněhového zpravodajství velmi lehce sněžit, avšak zlepšení podmínek na sjezdovkách nebude příliš výrazné.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk