Sněhové zpravodajství 22.12.2015

Rakouské Alpy

V pondělí 21.prosince bylo v Rakousku převážně zataženo, na horních svazích ve vybraných střediscích připadlo několik centimetrů sněhu.

Nejlepší podmínky stále nabízí ledovcová střediska, jako je Hintertux (dle sněhového zpravodajství 15/100 cm) a ledovec Stubai (15/100 cm). Díky jejich vysoké nadmořské výšce zůstává sněhová pokrývka dobrá, v obou střediscích je spuštěno velké množství vleků a jsou hlášeny skvělé podmínky.

V západní části země nižší střediska utrpěla lehkým deštěm. Svahy jsou těžké, lepší podmínky najdeme na horních svazích.

Po celý týden bude jasno a slunečno s modrou oblohou, teploty budou mírné, o víkendu se mohou vyšplhat až k 10C.

 

Francouzské Alpy

V pondělí 21.prosince se v několika střediscích objevilo lehké sněžení na horních svazích.

Jedny z nejlepších podmínek v Evropě nabízí regiony Tři údolí a Espace Killy, i když i zde začínají svahy trpět z důvodu nedostatku sněžení. Přesto střediska Val d´Isere (sněhové zpravodajství udává 30/60 cm) a Val Thorens (45/90 cm) disponují dobrými lyžařskými podmínkami.

Nejlepší lyžování se nachází na místech nad 2000 m, v nižších oblastech je sněhová pokrývka nejednotná a resorty jsou v provozu jen omezeně. V pondělí zůstal zavřený areál Valfrejus (0/10 cm).

Několik centimetrů sněhu se očekává na horních svazích v severních francouzských Alpách, z velké části v regionu Haute-Savoie. Příští týden bude jasno a slunečno.

 

Švýcarské Alpy

Start do vánočního týdne ve Švýcarsku byl oblačný, v několika střediscích v severní části země lehce sněžilo.

Po celé zemi je k dispozici slušné lyžování, zejména na horních svazích a na místech s umělým zasněžováním. Nejlepší podmínky lze nalézt ve středisku Engelberg (dle sněhového zpravodajství 20/155 cm), které se může pochlubit nejsilnější sněhovou základnou. V provozu je 22 vleků, včetně nové gondoly Titlis Xpress, připraveno je 48 km sjezdovek.

Nejrozsáhlejší lyžování má v nabídce Zermatt (0/125 cm), kde je otevřeno 177 km sjezdovek. Středisko má ideální polohu svahů, nejvíce sjezdovek je ve výšce nad 2500 m. Nedaleké středisko Saas Fee (12/118 cm) také nabízí slušné lyžování, je otevřeno 80 % (100 km) sjezdovek.

Vynikající lyžování je hlášeno ze střediska Murren (16/52 cm), zejména na vrcholu hory Birg/Schilthorn.

V současné době není na obzoru žádné významné sněžení, teploty se budou držet mírné.

 

Italské Alpy

V pondělí 21.prosince se nad italskými středisky objevily mraky, teploty byly nižší ve srovnání s minulým týdnem. Dobrou zprávou je, že díky nižším teplotám může pokračovat zasněžování.

Nejlepší lyžování nabízí vyšší střediska, zejména na horních svazích. Areál Cervinia (sněhové zpravodajství udává 5/120 cm) je jediným italským střediskem, kde je sněhová základna větší než jeden metr. Další ledovcová střediska s dobrými podmínkami jsou Val Senales (5/85 cm) a Passo Tonale (20/70 cm).

Velmi omezené lyžování je k dispozici v areálu Milky Way (30/40 cm). Ve středisích Cesana a Claviere stále ještě nejsou v provozu žádné vleky, v Sauze d´Oulx jedou 4 vleky a v Sestriere 2 vleky. V rámci těchto dvou letovisek je otevřeno pouze 12 km sjezdovek.

V Dolomitech byl začátek týdne jasný se skvělou viditelností.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk