Sněhové zpravodajství 20.3.2018

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy zaregistrovaly v řadě středisek čerstvý sníh v pondělí 19.3., který udržel sjezdovky čerstvé. Naposledy sněžilo na konci minulého týdne. Dle sněhového zpravodajství se ke sněhu přidal i pokles teplot, takže příchod jarních podmínek pro lyžování se trochu odsunul. Čerstvého sněhu připadlo pouze mezi 2 a 5 cm, avšak sněžení bylo doplněnou hustou oblačností, která místy zhoršila viditelnost. Tam, kde nepřipadl žádný sníh, však docházelo kvůli silnému větru k navátí sněhu z vrcholků.

Podmínky pro lyžování na sjezdovkách jsou spíše firmové kvůli poklesu teplot a absenci slunečného počasí. Mimo sjezdovky jsou podmínky příjemné zvláště ve střediscích, kde v posledních dnech připadl čerstvý sníh. Ve střediscích, kde čerstvý sníh nepadal, jsou podmínky spíše namrzlé. Údolí  Gastein a řada sjezdovek v oblasti Salzburg mezi ně patří.

Dle sněhového zpravodajství by měl být tento týden chladnější, takže podmínky pro lyžování budou spíše jako v polovině sezóny než na jaře. Oblačnost se bude pohybovat směrem na východ rakouských Alp, avšak neočekávají se žádné výrazné přírůstky čerstvého sněhu.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy zaregistrovaly o uplynulém víkendu sněžení v řadě sledovaných středisek. Nejvíce hlásí středisko Flaine (210/460cm) s 30 cm z neděle 18.3., takže podmínky pro lyžování jsou výborné. Alpe d´Huez (251/445cm) rovněž hlásí nádherných 20 cm ze soboty 17.3., který pomohl osvěžit sjezdovky. Sněžit by mělo i v průběhu pondělka v regionu francouzských Alp, střediska Tignes (239/385 cm) a Val Thorens (264/348 cm) hlásí 10 cm čerstvého sněhu z noci.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy rovněž zaregistrovaly čerstvý sníh v pondělí 19.3., který připravil na sjezdovkách dobré podmínky, avšak viditelnost byla v mnoha střediscích omezená kvůli sněžení a nízké oblačnosti. Jedny z nejnižších teplot mělo středisko Engelberg (10/655 cm), kde teploměr ukazoval kolem -13C, takže jízda sedačkovou lanovkou nemusela být úplně příjemná.

Údolí Quatre Vallées přivítalo příjemných 10 cm čerstvého sněhu ve střediscích Verbier (100/380 cm) a nádherných 25 cm v Nendaz (20/370 cm) a podmínky kolem Mont Fort jsou spíše oblačné.

Jungfrau má rovněž dobré podmínky pro lyžování, na vyšších svazích v Murren (126/451 cm) připadlo za 24 hodin 6 cm čerstvého sněhu a podmínky pro lyžování z vrcholu Schilthorn jsou dobré.

Dle sněhového zpravodajství nepřipadne výrazné množství sněhu v průběhu tohoto týdne. V polovině týdne by mohlo u hranice s francouzskými Alpami kolem střediska Champery (100/350 cm) vysvitnout sluníčko, avšak všeobecné bude dominovat oblačnost a lehké sněžení.

 

Italské Alpy

Druhá polovina minulého týdne a víkend přinesl pro italské Alpy sněžení, které bylo doprovázeno zhoršenou viditelností zvláště v západní části. Bardonecchia (100/305 cm) nabízí výborné podmínky pro lyžování díky 50 cm čerstvého sněhu z pátku. I další střediska mají příjemné zprávy z víkendu – Bormio (40/90 cm) hlásí 30 cm nového sněhu za čtyři dny, obdobně v Passo Tonale (60/250cm).

V pondělí 19.3. se vrátila jasná obloha do západní části italských Alp, stejně tak jižně položená střediska budou mít nádherné dny v oblasti Via Lattea. Podmínky ve Via Lattea se opravdu zlepšily za posledních pár týdnů. Na začátku sezóny zde bylo sněhu velmi málo. Až 250 cm lze nalézt na vyšších svazích a i mimo sjezdovky je dostatek sněhu díky 40 cm, které připadly za poslední čtyři dny.

Východní část italských Alp rovněž hlásí dobrou vrstvu nového sněhu, až 15 cm napadlo ve středisku Alagna (50/180 cm), zatímco Alta Badia (135/164 cm) má 25 cm, obě střediska z neděle. Dle sněhového zpravodajství měly Dolomity zhoršenou viditelnost; což je naděje na další čerstvý sníh během dne.

Dle sněhového zpravodajství pro italské Alpy je pondělí poslední den, kdy bude tento týden sněžit, pouze v jižní části může napadnout pár vloček. Až nadcházející víkend může přinést čerstvý sníh.

 

Německé Alpy

Německé Alpy a jejich střediska hlásí konečně rovněž čerstvý sníh, který zlepšil kvalitu sjezdovek. Feldberg (22/68 cm)  má největší přírůstek 12 cm ze soboty 17.3., který krásně osvěžil svahy v neděli a na začátku tohoto týdne. Skvělé lyžování nabízí Oberstdorf (15/210 cm), který má dobrou kvalitu sjezdovek na tuto roční dobu i díky 10 cm čerstvého sněhu z neděle, takže podmínky jsou na začátku týdne fantastické.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk