Sněhové zpravodajství 20.11.2015

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 19.listopadu bylo v Rakousku ještě slunečno. Foukal však silný vítr, takže sjezdovky byly tvrdé a na mnoha místech ledové. Pitztal z důvodu vysokých teplot ztratil dalších 10 cm sněhu.

Směrem k víkendu však nastává obrat k lepšímu, od pátku se Alpami prohání sněhová bouře, především na horních svazích, od sobotní noci bude sněžit už na místech od 500 m. Střediska Obergurgl (dle sněhového zpravodajství 0/38 cm) a Kirchberg (0/35 cm), která doposud nabízela jen lyžování na umělém sněhu, se dočkají zhruba 10-20 cm čerstvého sněhu. Ve středisku Lech nasněží až 80 cm na horních svazích.

V první polovině příštího týdne bude ještě sněžit, teploty zůstanou nízké. Vypadá to, že zima je konečně tady!

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek bylo jasno a slunečno také ve Francii.

V důsledku silných větrů ve středisku Tignes (sněhové zpravodajství udává 0/30 cm) jsou sjezdovky tvrdé a místy se objevuje náledí. Během uplynulého týdne roztálo 20 cm sněhu. Z důvodu nadprůměrných teplot muselo středisko Val Thorens odložit své otevření do 26.listopadu.

Od dnešního pátečního dne však panuje odlišný ráz počasí, v severních Alpách padá velké množství sněhu, v celém údolí Chamonix a Tarantaise se očekává až metr nového sněhu. Teploty by měly od páteční noci klesnout o 15-20C, takže víkend bude velmi chladný. Jižní francouzské Alpy se bohužel čerstvého sněhu nedočkají, bouře je mine, v nejlepším případě nasněží jen pár centimetrů.

Nejsilnější sněžení potrvá v pátek a v sobotu, v polovině týdne přijde další sníh. Bylo to dlouhé čekání, ale zima je konečně zde!

 

Švýcarské Alpy

Švýcarskými Alpami se dnes prohání silná sněhová bouře, střediska by mohla obdržet kolem 100 cm nového sněhu.

Ve střediscích Zermatt (sněhové zpravodajství hlásí 0/110 cm) a Saas Fee (0/68 cm) nasněží na horních svazích kolem 50 cm, nejsilnější sněžení probíhá více na severu.

Několik středisek muselo odložit své otevření až do příštího týdne kvůli nedostatečné sněhové pokrývce, včetně Andermatt, Engelberg a regionu Jungfrau.

Předpověď hlásí nejsilnější sněžení na pátek a noc na sobotu, teploty zůstanou hluboko pod bodem mrazu po celý příští týden. Další sněžení se objeví znovu v úterý a středu.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek 19.listopadu panovalo v italských střediscích dobré počasí. Ve středisku Cervinia (dle sněhového zpravodajství 0/110 cm) se sjezdovky začínají zhoršovat, místy je ledovka a svahy jsou velmi tvrdé. Podobně to vypadá i ve Val Senales (0/75 cm), kde jsou vleky stále omezené.

Od pátku se v Itálii pohybuje zimní fronta, v průběhu víkendu se podmínky výrazně zlepší. První silné sněžení od října přinese tolik potřebný sníh do mnoha resortů. Cervinia obdrží 70 cm sněhu, v Courmayeur nasněží na horních svazích více než metr nového sněhu. V Dolomitech se bohužel žádné výrazné sněžení neobjeví, avšak teploty zde začínají klesat, takže bude možné alespoň zasněžování.

Počasí se po víkendu uklidní, další sněžení začne v polovině příštího týdne. To jsou skvělé zprávy pro střediska, která plánují své otevření na začátek prosince - Monterosa a Milky Way, Cortina, Courmayeur a Livigno.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk