Sněhové zpravodajství 2.3.2015

Rakouské Alpy

Blížíme se k jarnímu období a teploty začínají mírně stoupat, v důsledku toho jsou nižší svahy trochu měkčí. Mírné podmínky také přinesly slabý déšť v nižších nadmořských výškách, ale ve vyšších polohách je hlášeno sněžení.

V pondělí 2.března si užil Sölden (dle sněhového zpravodajství 5/320 cm) dobré podmínky a dostatek čerstvého sněhu, hlášeno je až 15 cm. Sjezdovky byly upravené a i mimo svahy najdeme dostatek sněhu. Směrem k obci do údolí jsou sjezdovky měkčí, ale většina lyžařského areálu je stále ve výborném stavu. Provoz vleků byl ovlivněn silným větrem, 13 vleků muselo být zavřeno a v provozu bylo celkem 20 vleků.

Během několika příštích dnů můžeme očekávat podobné podmínky, které by měly poskytnout dostatek čerstvého sněhu, zejména pokud teploty v průběhu týdne budou klesat.

 

Francouzské Alpy

Ve vyšších nadmořských výškách bylo zaznamenáno nové sněžení během pondělního rána, ale v místech pod 1800 m bohužel pršelo. To má za následek těžší podmínky na některých svazích. Naštěstí prognóza slibuje pokles teplot a nový sníh.

V mnoha střediscích ve výšce kolem 2000 m přibylo kolem 20 cm sněhu. Argentiere (sněhové zpravodajství udává 20/220 cm) a údolí Chamonix (20/220 cm) hlásí na horních svazích čerstvý sníh.

Středisko Flaine (65/230 cm) obdrželo také 20 cm nového sněhu na horních svazích, do konce týdne se předpokládá další sněžení.

Pyreneje hlásí mírnější podmínky, teploty se drží nad bodem mrazu i na nejvyšších svazích. V důsledku toho jsou sjezdovky měkké, například ve středisku Cauterets (360/500 cm).

Výhled na další dny slibuje sněžení, ale nového sněhu bude méně než v uplynulých dnech. V pátek se vrátí slunečné počasí a víkend tak bude ve znamení skvělého lyžování.

 

Švýcarské Alpy

Kolísavé počasí vyústilo v horší podmínky na dolních svazích.

20 cm čerstvého sněhu bylo zaznamenáno v několika střediscích během pondělního rána, především ve výkách nad 2000 m. Jedno ze středisek, kde nasněžilo nejvíce, je Grindelwald (dle sněhového zpravodajství 15/166 m), Murren (80/195 cm) a Wengen (30/115 cm) v regionu Jungfrau, kde napadlo od 9 hodin 20 cm sněhu během dne.

Ve středisku Flims/Laax (40/290 cm) také napadlo 20 cm nového sněhu, i když silný vítr uzavřel 10 z 29 vleků. Další středisko, kde bylo zaznamenáno 15 cm čerstvého sněhu během noci, je Samnaun (45/150 cm). Bohužel vítr byl příčinou problémů i zde, v provozu bylo jen 28 z 45 vleků.

Další sníh bude padat v průběhu týdne až do čtvrtka. Přibyde 20-30 cm sněhu, především na horních svazích. V pátek se vrátí slunečné počasí.

 

Italské Alpy

Teplejší podnebí je v současné době i v Itálii, v nižších střediscích jsou sjezdovky měkké. Ve vysokých nadmořských výškách jsou podmínky pořád dobré.

Jeden ze středisek, kde nasněžil čerstvý sníh, je La Thuile (sněhové zpravodajství hlásí 45/150 cm), s přibližně 5 cm sněhu z pondělí 2.března. V provozu bylo všech 37 vleků.

Silný vítr potrápil zejména Courmayeur (65/165 cm), kde musela být většina vleků uzavřena, v provozu bylo jen 8 vleků.

Současná oblačnost vydrží do středy, může i lehce sněžit.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk